kot syczy
Źródło: unsplash.com/Uta Scholl

Dlaczego kot syczy? Powód jest zaskakujący, oto rozwiązanie zagadki kociego języka

3 Listopada 2020

Dlaczego kot syczy? Każdy właściciel takiego zwierzaka miał okazję usłyszeć ten wywołujący ciarki na plecach dźwięk wydawany przez pupila. Większość z nas sądzi, że jest on wyrazem niechęci, niezadowolenia lub wręcz agresji. Okazuje się jednak, że jest zupełnie inaczej.

Dlaczego kot syczy? Ten niepokojący dźwięki mruczki wydają z siebie w różnych sytuacjach. Czasem reagują tak na pojawienie się w domu nowej osoby, w innych wypadkach potrafią skwitować w ten sposób na działania swojego opiekuna. Często stanowi to odpowiedź na wyłączenie odkurzacza lub innego wydającego głośne odgłosy sprzętu domowego. O ile mogłoby się wydawać, że jest to prosty wyraz złości, w rzeczywistości to zachowanie pełni zupełnie inne funkcje. Niestety, podobnie jak wiele innych kocich zachowań nie jest poprawnie interpretowane przez ludzi.

Dlaczego pies mnie podgryza? Uwaga, przyczyny mogą być powodem do zmartwieńDlaczego pies mnie podgryza? Uwaga, przyczyny mogą być powodem do zmartwieńCzytaj dalej

Dlaczego kot syczy?

Zazwyczaj ma to związek ze strachem, który odczuwa zwierzę. Choć dźwięk brzmi groźnie oznacza, że mruczek nie jest zły, a przerażony. Jeśli pupil syczy na ciebie, lub odwiedzających cię gości oznacza to, że nie czuje się bezpiecznie. Chce w ten sposób dodać sobie pewności siebie, jak i odstraszyć potencjalnych napastników.

Zwierzak próbuje udawać groźnego i pewnego siebie. Syczenie stanowi więc reakcje obronna na bodźce, które wydają mu się zagrożeniem. Zdarzenie, rzecz lub osoba, która je wywołuje, nie musi realnie zagrażać kotu. Czasem wystarczy jeden drobny dźwięk, by mruczek poczuł się zagrożony.

Często towarzyszy mu wygięcie grzbietu w łuk, nastroszenie sierści lub odsłonięcie zębów. Czasem kot wyciąga również do przodu jedną z łap. Te zabiegi mają sprawić, by wyglądał na większego i groźniejszego niż jest w rzeczywistości.

Choć syczenie stanowi wyraz lęku, nie wyklucza równoległego występowania złości. Kot nie musi bać się bardzo mocno by wydawać ten odgłos. Robi to odruchowo, nie zastanawiając się nad tym, czy to prawidłowa reakcja. Mimo że nie należy ono do zachowań agresywnych, często poprzedza drapanie lub gryzienie.

DZISIAJ GRZEJE:1. W ułamku sekundy rodzinne święta zmieniły się w tragedię. Powód? Pitbull nie chciał chodzić w sweterku
2. Tak wyraża się Marta Manowska. Niebywałe słowa do Polaków
3. "Piątka dla zwierząt" odrzucona. Aktywiści mówią stanowcze "dość!", padły mocne słowa

Co robić gdy kot syczy?

W większości wypadków mruczek wolałby ratować się przed zagrożeniem ucieczką. Jeśli jednak znajduje się w mieszkaniu, lub czuje się przyparty do muru, będzie walczył z realnym lub wyimaginowanym zagrożeniem do upadłego. Jeśli słyszysz ten dźwięk, najlepszą reakcją będzie wycofanie się i zostawienie kota w spokoju, dopóki sam nie zdecyduje się do ciebie podejść.

Próbując uspokoić, lub – co gorsza – wziąć go na ręce, tylko bardziej go zaniepokoimy. Kot w naszych objęciach zazwyczaj wcale nie czuje się bezpieczniej niż na ziemi. Wręcz przeciwnie - ma poczucie, że coś krępuje jego ruchy. Jeśli jednak syczy na naszych gości, lub zachowuje się wobec nich agresywnie, lepiej będzie zamknąć go w innym pomieszczeniu.

Jeśli zachowanie powtarza się często lub kot syczy w sytuacjach, w których nie ma ku temu żadnych powodów, warto zasięgnąć porady kociego behawiorysty. Może to oznaczać, że zwierzak żyje w ciągłym stresie lub zmaga się z poważnymi zaburzeniami.

Badacze wciąż starają się odkryć ewolucyjne przyczyny tego zachowania. Nie udało się jednak ponad wszelką wątpliwość, ustalić skąd wziął się ten odruch. Zdaniem niektórych badaczy, starają się w ten sposób imitować węże.

Przyprowadził kundelka do schroniska i zażądał, by go zabrali. Niechciany pies mógł zrobić tylko jednoPrzyprowadził kundelka do schroniska i zażądał, by go zabrali. Niechciany pies mógł zrobić tylko jednoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Maleńki buldog złości się na swoją mamę. Właścicielka nagrała najbardziej uroczy napad gniewu
  2. Słowa grzęzną w gardle. Mąż zostawił przed zamkniętym cmentarzem wiadomość do zmarłej żony
  3. Józef znów naraża się na krytykę ze strony widzów Rolnik szuka Żony. Chodzi o randkę z Grażyną
  4. Horror w supermarkecie. Zwierzęta obwinęli folią, wystawili na sprzedaż, wyglądały jakby umierały w cierpieniach
  5. Piesek mieszkający w schronisku co noc ścielił swoje posłanie. Wolontariuszom zabiło mocniej serce, gdy zrozumieli, dlaczego tak robił
  6. W łatwy sposób możesz pomóc w leczeniu COVID-19, a jeszcze sporo na tym zyskać. Wyjaśniamy szczegóły akcji
  7. Syrop ze świeżej mięty jest nie tylko pyszny, ale i niebywale skuteczny. Jego działanie przeciwbólowe i antybakteryjne znane jest od lat

Źródło:wamiz

Następny artykuł