Swiatzwierzat.pl
kot ociera się o nogi

unsplash.com/ Ramiz Dedaković

Dlaczego kot ociera się o nogi? Nie zawsze chodzi o pieszczoty

20 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Jakub Pasek

Udostępnij:

Dlaczego kot ociera się o nogi? Jak w wypadku większości zwierzęcych zachowań, możemy jedynie domyślać się przyczyn tego zjawiska. Co ciekawe, większość właścicieli miała okazję się przekonać, że nie zawsze chodzi mu o pieszczoty.

Dlaczego kot ociera się o nogi? Najczęściej właściciele spotykają się z tym gestem, gdy wracają do domu z pracy lub ze szkoły. Uznają go za powitanie i sposób mruczka na wyrażenie radości z powrotu. Czasem jednak takie zachowanie wydaje się nie mieć żadnej przyczyny, co więcej, gdy człowiek nachyli się, by pogłaskać pupila, ten często przyśpiesza kroku i oddala się od niego. Powstało kilka teorii na temat tego, czemu mają służyć te zabiegi.

Dlaczego kot ociera się o nogi?

Takie zachowanie może mieć wiele funkcji, jednak zazwyczaj wspomina się o trzech podstawowych - zostawianiu na nogawkach spodni właściciela swojego zapachu, komunikowaniu swoich potrzeb lub ekscytacji czy prośbie o pieszczoty lub uwagę opiekuna.

Język, jakim posługują się koty w relacji ze swoimi właścicielami, jest dość skomplikowany. Przez lata zwierzaki nauczyły się sygnalizować ludziom swoje potrzeby na różne sposoby. Choć zostały udomowione tysiące lat temu, niektóre aspekty tej międzygatunkowej komunikacji wciąż wymagają dopracowania. Dlaczego więc kot ociera się o nogi?

1. Kot chce zostawić na nas swój zapach - w myśl tej teorii, ocieranie się o nogi jest formą znaczenia swojego terytorium. Zwierzak chce, byśmy pachnieli tak jak on, by inne mruczki rozpoznawały nas jako członka jego rodziny. Przejmuje także w ten sposób cząstkę naszego zapachu. Celem takiego zachowania jest budowanie relacji z opiekunem, jak i sygnał dla innych kotów, że dany człowiek "należy" do niego. To jedna z najbardziej rozpowszechnionych, choć równie często kwestionowanych teorii na temat tego, czemu mruczki ocierają się o człowieka.

2. Jest podekscytowany - kolejnym możliwym wytłumaczeniem jest fakt odczuwania przez kota ekscytacji, którą wyraża w taki sposób. Zwierzęta nie zawsze potrafią zorganizować sobie czas. Pod nieobecność właścicieli często bardzo się nudzą. Powrót ulubionego człowieka oznacza szanse na wspólną zabawę, zwiastuje napełnienie miski pokarmem oraz stanowi podstawowe urozmaicenie kociego planu dnia.

3.  Chce naszej uwagi lub pieszczot - czasem mruczek po prostu próbuje zwrócić na siebie naszą uwagę. Zwierzęta czerpią przyjemność z tego, że człowiek poświęca im swój czas. Choć nie zawsze, często taki gest będzie stanowił zaproszenie do wspólnej zabawy lub pieszczot.

Zobacz zdjęcie:

unsplash.com/Oleg Ivanov

Źródło: koty.pl

Podobne artykuły

reddit/u/kenlayne

Koty

Kot napędził właścicielom niezłego stracha. Jego zdjęcie stało się hitem w sieci

Czytaj więcej >
Kot w Wielkanoc

Koty

Czy mogę dać kotu jajko? Dowiedz się, o czym należy pamiętać w Wielkanoc

Czytaj więcej >
facebook/Best Friends Felines

Koty

Wystające żebra, sama skóra i kości. Uratowane przed śmiercią kociątko zmieniło się do nie poznania

Czytaj więcej >
pixabay/Kabo

Koty

Dlaczego kot kopie przy misce? Wyjaśniamy zachowania mruczka

Czytaj więcej >
Marlin

Koty

Świat oszalał na punkcie kota-pływaka. Nie straszna mu żadna fala (WIDEO)

Czytaj więcej >
Szczęśliwy kot

Koty

Jak poznać, że kot jest szczęśliwy? 8 znaków, że twój pupil ma u ciebie jak w raju

Czytaj więcej >