kot w pudełku
Źródło: pixabay/Chikilino

Dlaczego kot nie śpi w nocy? Prawda może cię zaskoczyć

15 Listopada 2020

Dlaczego kot nie śpi w nocy? To pytanie często zadają sobie właściciele mruczków, którzy usilnie probują zasnąć, a zwierzak w tym czasie pragnie się bawić. Przyczyn może być wiele, do każdego przypadku należy podchodzić osobno. Jeśli jednak założymy, że mamy w domu zdrowego kota w średnim wieku i ten nadal nie chce spać w nocy, odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna.

Dlaczego kot nie śpi w nocy? To pytanie budzi zainteresowanie właścicieli, którzy codziennie budzą się niewyspani przez ukochane zwierzaki. Jak wiemy, koty uwielbiają być aktywne późną porą, a kiedy mają do tego okazję w dzień, to wolą spać na kanapie. Koty są z natury zwierzętami nocnym, ich pobratymcy właśnie wtedy polują na swoje ofiary. Jednak nie do końca jest tak, że polują przez całą noc. Dzikie koty robią to po zachodzie słońca i na moment przed jego wstaniem.

Prezydent Turkmenistanu kocha psy. W stolicy odsłonięto 15-metrowy pomnik jego ulubionej rasyPrezydent Turkmenistanu kocha psy. W stolicy odsłonięto 15-metrowy pomnik jego ulubionej rasyCzytaj dalej

Dlaczego kot nie śpi w nocy?

Koty jak wszystkie inne zwierzęta potrzebują wyładować z siebie nadmiar energii. Młode mruczki, które dopiero co pojawiły się na świecie nie do końca jeszcze odróżniają dzień od nocy, stąd chcą się bawić przez cały czas. Nie ma dla nich znaczenia pora dnia, kiedy kociaki się nudzą jedyne, o czym marzą to zabawa.

Z reguły koty domowe szybko przyzwyczają się do rozkładu dnia właścicieli i starają się spać wtedy, kiedy oni. Jednak kiedy opiekunowie zapewnią zbyt mało rozrywki zwierzakowi w ciągu dnia, ten może się o nią domagać w nocy. Wybudzeni ze snu właściciele często idą do kuchni, nasypują kotu jedzenie do miski i głaszczą na odchodne. Niestety, takie zachowanie nie wróży niczego dobrego. Kot nabiera przekonania, że został nagrodzony za pobudkę i nocne harce. Może częściej próbować budzić właścicieli w środku nocy.

Kot może nie chcieć spać w nocy, kiedy przeprowadzicie się do nowego mieszkania. Mruczki w nowych kątach czują się jeszcze niepewnie. Nie mają jeszcze swojego ulubionego miejsca. Szukają go w zarówno w dzień jak i w nocy. Koty mogą tęsknić za starym miejscem, za innymi zwierzakami (jeśli mieszkały w schronisku) czy za zapachami. Koty szybko przywiązują się do miejsc, stąd każda zmiana budzi w nich niepokój i obawy.

Koty nie śpią w nocy, ponieważ się nudzą. Jeśli opiekunów nie ma w domu przez cały dzień, a wracają późną porą, to mruczki dopiero wtedy "ożywają". Koty śpią pod nieobecność właścicieli, a kiedy ich zobaczą szaleją ze szczęścia. Należy zapewnić kotom różnego rodzaju atrakcje podczas nieobecności, albo przyjaciela w postaci kota.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czy kot jest zagrożeniem dla kobiet w ciąży? Przyszłe mamy powinny na siebie uważać
2. Teresa Lipowska zdradziła, w czym tkwi sekret jej sukcesu. Urzekające słowa aktorki dają do myślenia
3. 14 owczarków niemieckich otoczyło małą dziewczynkę. Ojciec wszystko nagrał

Co zrobić, aby kot spał w nocy?

Koty mogą również nie chcieć spać w nocy, jeżeli są chore. Wtedy należy skontaktować się z weterynarzem, który dobierze odpowiednie leczenie.

Jeśli założymy, że kot jest zdrowy i wciąż nie chce spać w nocy, należy zapewnić mu rozrywkę. Jaką najlepiej?

- zabawki interaktywne, które zmęczą zwierzaka w dzień
- okno na świat, czyli udostępnienie parapetów, tak aby mruczek patrzył, co się dzieje
- nakarmienie zwierzaka przed snem, tak aby nie budził nas w nocy z powodu głodu
- adopcja drugiego kota

Pamiętajcie, że jeżeli będzie reagować na każde wybudzenie Was ze snu, to mruczek będzie robił to cały czas. Czasem lepiej jest odwrócić się na drugi bok i pozwolić kotu odejść, ale nigdy nie zamykajcie go w innym pokoju czy łazience, ponieważ to nie jego wina, że jest aktywny w nocy i lubi nocne życie.

Dziecko przytuliło się do brzucha kota. Sekundy później stała się bardzo dziwna rzeczDziecko przytuliło się do brzucha kota. Sekundy później stała się bardzo dziwna rzeczCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W bezduszny sposób pozbył się niechcianego już psa. Wszystko zarejestrowały kamery, ogromny żal
  2. Dramat polskiego aktora. Chciał lecieć na wakacje. Nie wpuścili go na pokład samolotu. Powód jest niewiarygodny
  3. Mały chłopiec otwiera prezent. W środku jest szczeniaczek, reakcja dziecka bezcenna
  4. Dlaczego kot śpi na człowieku? Ma swoje bardzo ważne powody
  5. Maine coon inny niż myślisz. 5 faktów, których nie powie ci hodowca
  6. Biały lew i biała tygrysica zostali rodzicami. Ich dzieci są niezwykłe
  7. Wielka Brytania chce zbudować kosmiczne elektrownie. Wyjątkowy pomysł budzi zainteresowanie NASA od lat

źródła: apetete.pl, kociarnia.pl

Następny artykuł