koci języczek
Źródło: pixabay.com/Alexas_Fotos

Dlaczego kot ma szorstki język? Niewiarygodne odkrycie naukowców wprawia w osłupienie

8 Listopada 2020

Dlaczego kot ma szorstki język? Wiele osób głowi się nad tym zagadnieniem. Odpowiedź na to pytanie, choć jest dość prosta, może zadziwić niektórych. W naturze nie ma przypadków. To wynik ewolucyjnego przystosowania do życia, jakie prowadziły te zwierzęta.

Dlaczego kot ma szorstki język? Jak wspomnieliśmy wyżej nic nie dzieje się bez powodu. Naukowcy zbadali więc, czy popularne przeświadczenie o tym, że wypustki na nim służą kotom głównie do mycia. Okazało się, że tkwi w tym ziarno prawdy, jednak pierwotne przyczyny były nieco inne. Mruczki, chociaż obecnie rzadko kiedy mają okazję się tym popisać, to urodzone drapieżniki. Nawet ich język przydaje się w polowaniach.

Dlaczego pies chrapie? Przyczyny i zapobieganie nieprzyjemnemu nawykowiDlaczego pies chrapie? Przyczyny i zapobieganie nieprzyjemnemu nawykowiCzytaj dalej

Dlaczego kot ma szorstki język?

Koci język, wydaje nam się szorstki, ze względu na brodawkowate wypustki, w kształcie skierowanych do wewnątrz haczyków. Badacze porównali próbki pobrane zarówno od domowych mruczków, jak i ich odległych dzikich kuzynów.

Alexis Noel i David Hu z Instytutu Technologicznego Georgia dokładnie przyjrzeli się tkankom wyciętym ze zwłok: kota domowego, rysia, pumy, irbisa śnieżnego, lwa i tygrysa. Okazało się, że ich języki zbudowane są w bardzo podobny sposób.

Każda z wypustek jest zakończona otwartym z jednej strony wgłębieniem w kształcie litery "U". Pozwala ono na utrzymanie na końcu mikroskopijnej kropelki śliny, co mocno pomaga zwierzakom w czyszczeniu sierści.

Mycie się zajmuje kotu nawet do kilku godzin dziennie. Prawie 1/3 produkcji śliny mruczka przeznaczana jest na utrzymywanie czystości sierści. Na dodatek, podobnie jak w wypadku psów, w skórze zwierzaka praktycznie nie ma gruczołów potowych. Myjąc się, kot potrafi obniżyć temperaturę ciała nawet o kilkanaście stopni.

Obserwowali także w zwolnionym tempie ruchy, jakie kot wykonuje nim w trakcie mycia. Wywraca go zewnątrz do wewnątrz, wykonując ruch podobny do ludzkiego lizania lodów. Dzięki temu czyści dokładnie nawet głębsze warstwy sierści.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Bezdomny pies ocalił 25-latkę przed atakiem bandytów. Turystka odwdzięczyła mu się w cudowny sposób
2. Sesja narzeczeńska u Pawła z "Rolnik szuka żony". Zakochani z Baśkami w tle
3. Właściciele pobledli, gdy zobaczyli nowo narodzone kocięta. Ich unikalny wygląd robi piorunujące wrażenie

Szorstki język nie służy jedynie utrzymywaniu higieny

Kot to urodzeni mięsożercy. Zachowały pełen łańcuch łowiecki, polują nie tylko z głodu, ale także dla rozrywki. Zwierzaki są do tego doskonale przystosowane. Mruczki świetnie widzą na duże odległości, co pozwala wypatrzeć ofiarę, zanim zauważy ona obecność myśliwego.

Także ciało kota dostosowane jest do takie trybu życia. Niewielka waga, ogromna zwinność i skoczność pozwalają zakraść się do ofiary niezauważonym, po czym zaatakować w nieoczekiwanym momencie.

W końcu koty wyposażone są w ostre pazury i zęby, które pozwalają z łatwością pokonać nawet najtwardszych przeciwników. Zazwyczaj gryzą ofiarę, by ją uśmiercić, pazurami zaś rozrywają ją, by dostać się do mięsa.

Właśnie wtedy przydatna okazuje się druga funkcja języka. Szorstki, haczykowaty organ pozwala na sprawne oddzielanie pokarmu od niejadalnych dla kota kości.

Golden retriever był bardzo otyły. Właściciel uznał, że nadaje się tylko do uśpieniaGolden retriever był bardzo otyły. Właściciel uznał, że nadaje się tylko do uśpieniaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kot z ludzką twarzą. Kobieta pokazała zdjęcie swojego pupila, ludzie są poruszeni
  2. W bezduszny sposób pozbył się niechcianego już psa. Wszystko zarejestrowały kamery, ogromny żal
  3. Golden retriever wygląda, jakby nosił maskę. Jego pyszczek jest niepowtarzalny
  4. Prezydent Przemyśla przerywa milczenie. Czy psy, które zagryzły 12-letniego Kamilka, zostaną uśpione?
  5. Przechodnie odebrali suczkę uzależnionemu od picia mężczyźnie. Niestety, było już za późno
  6. Małgosia z 5. edycji “Rolnik szuka żony” jest nie do poznania. Teraz zdradziła sekret swojej metamorfozy
  7. Jasiek Kuron ma najlepszy patent na kultowego Coleslawa. Robi go z dwóch rodzajów kapusty

źródło: koty.pl

Następny artykuł