Kocie uszy
Źródło: unsplash/Echo

Dlaczego kot ma kieszonki w uszach? Niewielu wie, jaka jest ich prawdziwa funkcja, oto rozwiązanie zagadki

12 Listopada 2020

Dlaczego kot ma kieszonki w uszach? Choć wydaje się, iż doskonale znamy mruczące zwierzaki, to jednak wciąż potrafią nas zaskoczyć. Czy przeszło Ci kiedyś przez myśl, jakie zadanie pełnią tajemnicze fałdki mieszczące się w kocich uszkach? Naukowcy rozgryźli tę zagadkę, oto prawdziwy powód.

Dlaczego kot ma kieszonki w uszach? Niby nieskomplikowane pytanie, a potrafi wzbudzić w miłośnikach zwierząt duże wątpliwości. Dlaczego uszy naszych mruczków są zaprojektowane w taki, a nie inny sposób? Czy to ozdoba, przypadkowe dzieło matki natury, a może nieodzowny element, bez którego kocie zmysły zostałyby narażone na szwank? Naukowcy wzięli pod lupę budowę kociego ucha i doszli do zaskakujących wniosków. Zdradzamy je poniżej.

Zdjęcie zaniedbanego psa na polskim podwórku rozwścieczyło internautów. Wolontariusze odkryli przykrą prawdęZdjęcie zaniedbanego psa na polskim podwórku rozwścieczyło internautów. Wolontariusze odkryli przykrą prawdęCzytaj dalej

Dlaczego kot ma kieszonki w uszach? Sekret tkwi w zwierzęcej anatomii

Tak, jak w przypadku wielu innych zwierząt, elementy kocich uszu służą do tego, by udoskonalać umiejętność odbierania dźwięków z otaczającego je świata. Wydawałoby się, że funkcje wszystkich części składających się na budowę kociego ucha zostały już gruntownie przebadane i nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Istnieje jednak jeden wyjątek - tajemnicza kieszonka ulokowana po zewnętrznej stronie kociej małżowiny. W języku angielskim ta anatomiczna cecha ma nawet specjalną nazwę - henry's pocket!

Kocie ucho dzieli się na trzy główne części: ucho zewnętrzne, ucho środkowe i ucho wewnętrzne. Ucho zewnętrzne składa się z małżowiny usznej, dużej trójkątnej klapki i kanału słuchowego. Odebrane fale dźwiękowe przekierowywane są przez kanał słuchowy do ucha środkowego, gdzie zbiór małych kości przesyła wibracje do ucha wewnętrznego.

Wszystkie małe elementy i części – bębenek uszny, kosteczki słuchowe i ślimak – współdziałają ze sobą, aby zapewnić mruczkowi słuch doskonały, dzięki któremu jest w stanie wychwycić nawet najcichszy szmer.

Nie tłumaczy to jednak roli tajemniczych, małych fałdów skórnych w kocich uszach. Naukowcy gdybali nad zastosowaniem tego elementu, lecz nigdy nie udzielili jednoznacznej odpowiedzi. Istnieje jednak kilka interesujących teorii. Która z nich może być najbardziej zbliżona do prawdy?

DZISIAJ GRZEJE: 1. Suczka wbiegła pod koła rozpędzonego auta. Miała ważny apel do kierowców
2. Romans za kulisami "Rolnik szuka żony"? W sieci pojawił się zaskakujący wpis uczestniczki hitu TVP
3. "Biedny owczarek, wskoczył do wody tylko dla rozrywki samolubnych właścicieli". Wstyd, jak zachowali się opiekunowie

Po co mruczkowi kieszonki?

Najczęściej przytaczana wersja jest taka, iż fascynujący twór ewolucyjny pełni w przybliżeniu taką samą funkcję, jak skrawek ludzkiego ucha. Pozwalają na szerszy zakres ruchu ucha, co oznacza, że określają i nakierowują dźwięk, dzięki czemu łatwiej jest określić jego źródło. Jednakże nie wszyscy naukowcy są zgodni w tej kwestii. Dla przykładu wyprostowane, zwrócone do przodu uszy dają sygnał, że kot jest czujny lub coś przykuło jego uwagę. Z kolei uszy zwrócone do przodu, ale jednocześnie lekko pochylone do tyłu lub delikatnie obrócone na boki oznaczają, że kot jest zrelaksowany.

Niektórzy wnioskują, że kieszonki pozwalają na skuteczniejsze operowanie, składanie i obracanie uszu u kota. Ich pozycja może również zdradzać nastrój zwierzaka. Najdziwniejszą ze wszystkich prezentowanych teorii jest wersja mówiąca o tym, że kieszonki w uszach kota to endemiczna pozostałość po skrzelach! Być może mruczki w przeszłości zamieszkiwały oceany i morza i dopiero z biegiem ewolucji wyszły na ląd?

Oto potencjalne rozwiązania zagadki kieszonek w kocich uszkach. Która z teorii jest Waszym zdaniem najbardziej przekonywująca?

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mieszkańcy przeżywają istne piekło. Mówią już o pladze, są małe, włochate i niewyobrażalnie niebezpieczne, koszmar w Wirginii
  2. W bezduszny sposób pozbył się niechcianego już psa. Wszystko zarejestrowały kamery, ogromny żal
  3. Nagle złodziej wyważył drzwi i rzucił się na kobietę. Reakcja psa pozostawia wiele do życzenia
  4. Zrozpaczona właścicielka wszędzie szukała psa. Nagle znalazł się na cudzym balkonie, porażający widok
  5. Urocza Olivia Sivielli była pierwszą Bożenką z “Klanu”. Co dziś robi i jak wygląda poprzedniczka Agnieszki Kaczorowskiej?
  6. Pij pół szklanki przez 7 dni, najlepiej wieczorem. Sok z kiszonych ogórków jest źródłem zdrowia, efekty kuracji olśniewają

źródło: koty.pl

Następny artykuł