kot elektryzuje
Źródło: pixabay.com/pixamincom

Dlaczego kot elektryzuje? Czy należy się obawiać własnego mruczka?

18 Listopada 2020

Dlaczego kot elektryzuje? Czasem gdy dotykamy zwierzaka, z jego sierści na naszą rękę przeskakuje napięcie elektryczne. To dziwne zjawisko jest dobrze znane fizykom z całego świata. Poniżej postaramy się je wyjaśnić.

Dlaczego kot elektryzuje? Głaskanie pupila to ulubione zajęcie każdego właściciela tych zwierzaków. Czasem jednak szyki może nam pokrzyżować przepływająca pomiędzy nami a kotem iskierka. O ile takie wyładowanie zazwyczaj nie jest bolesne, z pewnością nie należy do przyjemnych. Wyładowanie elektrostatyczne zazwyczaj nie jest groźne dla zdrowia naszego czy pupila.

Różal zarzuca Świerzyńskiemu, że porzucił chorego konia. Różal zarzuca Świerzyńskiemu, że porzucił chorego konia. "Złotówki na jego leczenie nie przeznaczył"Czytaj dalej

Dlaczego kot elektryzuje?

Dlaczego kot elektryzuje? Koty w ciągu dnia ocierają się o różne powierzchnie. Często są to puchate koce, obicia kanap czy zasłony. W dni, kiedy powietrze jest suche, na sierści kota w tym procesie gromadzą się ładunki elektrostatyczne. Gdy tylko pojawia się taka możliwość, czyli zwykle gdy zbliżymy do niego rękę, przeskakują na naszą dłoń.

Jeśli zauważysz, że futerko kota dziwnie się układa, lub sprawia wrażenie sztywniejszego niż zwykle, możesz być praktycznie pewien, że "kopnie cię" prądem. Co ciekawe napięcie na sierści kota może osiągać wartość nawet kilku tysięcy woltów.

Choć liczba ta robi wrażenie, raczej nie ma się czego obawiać - to natężenie prądu sprawia, że jest on groźny dla człowieka. W wypadku elektrostatyki nie osiąga ono wartości, które mogą nam zaszkodzić.

Na sierści kota powstają spolaryzowane jony, których wartość nie odpowiada tym, które znajdują się na naszej ręce. Do wyładowania dochodzi w momencie, w którym ich potencjały się wyrównują.

DZISIAJ GRZEJE:1. Różal zarzuca Świerzyńskiemu, że porzucił chorego konia. "Złotówki na jego leczenie nie przeznaczył"
2. Aleksandra Kwaśniewska pokazała urocze zdjęcie z dzieciństwa. Fani wskazują na podobieństwo do taty
3. Dlaczego kot drapie po misce? Prawda może cię zdziwić

Jak zapobiegać elektryzowaniu się kota?

Istnieje wiele metod na pozbycie się napięcia z sierści kota i uniknięcie nieprzyjemnego "kopnięcia". Wystarczy zneutralizować je w inny sposób. Główną przyczyną tego zjawiska jest niska wilgotność powietrza, najprostszą więc metodą jest posłużenie się nawilżaczem, lub mokrym ręcznikiem leżącym na kaloryferze.

Jeśli twój kot śpi na posłaniu z syntetycznego materiału, lub czeszesz go szczotką z takich włókien, rozważ zamianę ich na naturalne tworzywa. W skrajnych wypadkach niezbędna może się okazać wymiana zasłon lub obicia kanapy.

Dla większości z nas jednak nie jest to zbyt poważny problem. Jesteśmy w stanie zaakceptować ryzyko powstania wyładowania, w końcu zdarza się to rzadko i nie ma negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

Jeśli futerko już zdążyło się naelektryzować, wystarczy, że przejedziemy po sierści kota zwilżoną dłonią. Woda, która zostanie na jego włoskach, sprawi, że ładunek straci swoją moc.

Mężczyzna umarł na raka. Jego wierny labrador odszedł przy boku pana kilka godzin późniejMężczyzna umarł na raka. Jego wierny labrador odszedł przy boku pana kilka godzin późniejCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjami
  2. Zrobił zdjęcie w Tatrach, niewiarygodne co uwiecznił. Widok, o którym wielu może tylko pomarzyć
  3. Krnąbrny syn Zenka Martyniuka wyjechał na terapię ze szczeniakami? Wybrał bardzo egzotyczne miejsce
  4. Kiedy pies zobaczył śpiące dziecko, mógł zrobić tylko jedno. Piękne nagranie, prawdziwy przyjaciel
  5. Chcą wprowadzić barbarzyński zakaz w Chinach. Chodzi o spacery z psami, tak źle jeszcze nie było
  6. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  7. Rosyjscy naukowcy aż zamarli. Wulkan wybuchł i wyrzucił nieznany wcześniej minerał, niezwykłe odkrycie

źródła: koty.pl

Następny artykuł