kot je z miski
Źródło: unsplash.com/Vivek Doshi

Dlaczego kot drapie po misce? Prawda może cię zdziwić

18 Listopada 2020

Dlaczego kot drapie po misce? Wielu właścicieli kotów zauważa, że ich pupile drapią w ścianki miski, lub po podłodze wokół niej. Zwierzak wygląda wtedy, jakby próbował wykopać tam dołek. Niewiele osób wie, dlaczego mruczki zachowują się w ten sposób.

Dlaczego kot drapie po misce? Niektórzy sądzą, że pupil domaga się w ten sposób kolejnej porcji pokarmu. Inni wierzą w hipotezę o tym, że mruczek próbuje w ten sposób zakopać pokarm na później. Prawda wygląda jednak nieco inaczej. W poniższym artykule przeanalizujemy możliwe przyczyny takiego zachowania. Niektóre fakty mogą was zaskoczyć!

Miała potężne obawy co do zachowania swojego kota w nocy. Nagranie z ukrytej kamery wyjawiło całą prawdęMiała potężne obawy co do zachowania swojego kota w nocy. Nagranie z ukrytej kamery wyjawiło całą prawdęCzytaj dalej

Dlaczego kot drapie po misce?

Najprawdopodobniejszym wyjaśnieniem tego zjawiska jest to, że kot próbuje w ten sposób ukryć zapach posiłku. Zanim jednak pochylimy się bliżej nad tym zagadnieniem, wyjaśnimy, czemu inne często spotykane odpowiedzi na to pytanie są błędne.

Koty nie zakopują jedzenia na później. Większość zwierząt, która pod ziemią chowa zapasy na gorszy okres, na przykład na zimę jest roślinożerna. To dość oczywiste, biorąc pod uwagę tempo, w jakim mięso zaczyna się rozkładać.

Choć istnieją przykłady mięsożerców zbierających zapasy, zazwyczaj nie zakopują oni swojego pokarmu. Niedźwiedzie składują na przykład resztki upolowanych przez siebie zwierząt w swoich legowiskach.

W wypadku kotów i ich krewnych zaobserwowano sytuację, w których zwierzaki zostawiały sobie pokarm "na potem". Miało to jednak związek z upolowaniem zdobyczy, której nie były w stanie skonsumować "na raz".

Koty domowe łowią najczęściej gryzonie i drobne ptactwo. W wypadku takich ofiar nie ma potrzeby magazynowania pokarmu. Nie mają też takiej potrzeby. Raczej nie spotykają się z okresami, w których jedzenie staje się trudniej dostępne.

Mruczek może także zachowywać się w ten sposób, gdy jedzenie mu nie smakuje, lub ma go za dużo misce. Choć nie jest to pełne wyjaśnienie problemu, może stanowić jedną z przyczyn.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Pomalowany na zielono, chory pies został znaleziony na ulicy. Prawda o jego sierści zadziwia
2. Grzybobranie pana Romana zakończyło się wielką atrakcją. Aż musiał przetrzeć oczy ze zdumienia
3. Dlaczego pies mruczy? Rozwiązanie zagadki nie powinno cię dziwić, istnieje proste wytłumaczenie

Dlaczego kot drapie miskę?

Większość kotów dba o czystość miejsca, w którym spożywa posiłki. Pilnuje też, by nie jeść zbyt blisko wodopoju (w domowych realiach o to, by miska z karmą stała kawałek dalej od miski z wodą).

Jeśli więc nałożymy mu za dużą porcję i zachodzi ryzyko zepsucia się żywności, mruczek chce mu przeciwdziałać, pozbywając się go ze swojej miski. Podobnie sprawa ma się z pokarmem, który mu nie odpowiada.

Zakopywanie jedzenia pozwala na zachowanie czystości i nie zachęci padlinożerców do wizyty. Koty nie lubią konkurencji na swoim terenie. Niezależnie od tego czy rywalem miałby być inny mruczek, czy zwierzę innego gatunku. Z tego względu, by nie zachęcać potencjalnych intruzów, mruczek dba o to, by nie zostawiać im resztek jedzenia, wskazujących na to, że na danym terenie jest dużo zwierzyny.

Chow-chow urodził się z wyjątkową sierścią. Wygląda jak ciastko OreoChow-chow urodził się z wyjątkową sierścią. Wygląda jak ciastko OreoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjami
  2. Zdjęcie skandalicznej ceremonii obiegło cały świat. Nie mieści się w głowie. W ich egzotycznej kulturze to norma
  3. Stary pies miał zostać uśpiony. Weterynarz zobaczył go i w ostatniej chwili zmienił zdanie
  4. Tysiące martwych zwierząt na duńskich drogach. Zakażone norki wypadły z transportu
  5. Chcą wprowadzić barbarzyński zakaz w Chinach. Chodzi o spacery z psami, tak źle jeszcze nie było
  6. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  7. Największe kosmiczne zderzenie w historii naszej galaktyki. Odkrycie wprawiło astronomów w osłupienie

źródła: koty.pl

Następny artykuł