Devon rex – małpka w przebraniu kota
Źródło: pixabay

Devon rex – małpka w przebraniu kota

31 Października 2020

Devon rex uwielbia szaleńcze zabawy, skoki i wspinaczki, a piłki aportuje nie gorzej niż pies. Do tego ma unikalną sierść pokrytą lokami i uwielbia siadywać na ramieniu swego właściciela. Czy można więcej chcieć od kota? Sprawdź, czy devon rex to kot dla ciebie.

Devon rex – historia rasy

Devon rex pojawił się w Anglii w połowie lat 60. XX wieku. Wywodzi się od kotów o nietypowym wyglądzie, mieszańców o trudnym do ustalenia pochodzeniu, które zaobserwowano po raz pierwszy w okolicach nieczynnej kopalni cynku w Buckfastleigh w hrabstwie Devon (stąd nazwa rasy) w 1959 r. Koty o dość rzadkim kędzierzawym futerku przygarnęła Beryl Cox, zapalona miłośniczka zwierząt o dziwnym wyglądzie.

Jedna z dziwnych kotek pani Cox urodziła w końcu kocięta, w tym kocurka o imieniu Kirlee. Gdy dorósł, Kirlee wykazywał wiele cech charakteru i zachowań typowych raczej dla psów, np. machał ogonem w podnieceniu i lubił chodzić na smyczy. Miał też piękne czarne futro, zwijające się w nietypowe niewielkie loki. Kirlee został skrzyżowany z kotką domową pani Cox, a potem z własną córką o kędzierzawym futerku. W ten sposób powstała nietypowa rasa devon rex, krzyżowana jeszcze później z kotami burmańskimi i brytyjskimi. Kot devon rex po raz pierwszy zaprezentowano na wystawie w 1965 r., a w 1967 zostały zarejestrowane jako rasa przez organizację felinologiczną GCCF – Governing Council of the Cat Fancy.

Devon rex to stosunkowo młoda rasa, która dopiero zdobywa sobie popularność na świecie. Do Polski koty tej rasy trafiły w 1993 r.

Jak wygląda devon rex?

Devon rex przypomina nieco gremlina lub kosmitę. Szczególną uwagę przyciąga jego niezwykła, pozwijana w loki sierść.

To drobny kot o wyjątkowo dużych uszach, pokrytych delikatnym futerkiem. Głowa ma kształt klina, jest dość płaska. Pyszczek jest krótki, z mocnym podbródkiem i niewielkim nosem, z wyraźnym stopem. Oczy są duże, szeroko rozstawione, o kształcie migdałów. Wąsy i brwi devon rexa są wyjątkowo krótkie i poskręcane, co jest jego unikalną cechą.

Ciało jest drobnej budowy, ale mocne, w orientalnym typie. Kocury osiągają ok. 30 cm wysokości i wagę do 4 kg. Kończyny i ogon są smukłe, ale mocne i sprężyste. Łapki mają wyjątkowo duże poduszki. Przystosowania te pozwalają devon rexowi wykonywać wyjątkowo duże susy.

Sierść devon rexa jest charakterystyczna: krótka, kędzierzawa i falista, dość rzadka, niemal bez włosa okrywowego, za to o gęstym podszerstku. Sierść devon rexów jest podobna do futerka kotów cornish rex (rexów kornwalijskich), choć rasy nie są ze sobą spokrewnione. Występuje we wszystkich kolorach, szczególnie często szylkretowym na białej podstawie. Z powodu nietypowej struktury futra, koty devon rex uchodzą za mało uczulające, nie są jednak technicznie rzecz biorąc hipoalergiczne, ponieważ alergeny znajdują się w kociej ślinie, a nie tylko na futrze.

Jaki charakter ma devon rex?

Devon rex to kot o przemiłym usposobieniu, który bardzo przywiązuje się do ludzi, szczególnie swego właściciela. Pragnie mu nieustannie towarzyszyć we wszystkich czynnościach, oczekuje od niego częstych pieszczot, a ulubionym miejscem przesiadywania jest dla niego głowa lub bark właściciela. Devon rex stale wypatruje okazji, by wskoczyć swemu panu na ramię i ułożyć się w ciepłym zgięciu między barkiem a szyją. Kot posiada też zdolność natychmiastowej materializacji na kolanach właściciela, gdy tylko ten usiądzie do pracy, jedzenia czy lektury. Pieszczot domaga się dość głośnym, melodyjnym miauczeniem.

Devon rex jest energiczny, ciekawski, garnie się do ludzi, lubi psocić. Uwielbia też skakać i wspinać się, można go więc spotkać w najbardziej niezwykłych miejscach i zakamarkach domu. Kot będzie bowiem starał się wdrapać i wcisnąć niemal wszędzie, gdzie tylko zdoła się zmieścić. Szczególnie lubi wysokie miejsca, z których może obserwować ludzi i inne zwierzaki. Dlatego niektórzy hodowcy mówią o nim, że to małpka przebrana za kota. Devon rex to doskonały towarzysz zabaw dla dzieci, który zapewni im wiele uciechy i ruchu.

Zachowaniem devon rex nieco przypomina psa – lubi aportować zabawki, posłusznie chodzi na smyczy (choć niekoniecznie po ziemi, woli wspinać się na półki i gałęzie), a ekscytację komunikuje, machając na boki ogonem. Stosunkowo dobrze też dogaduje się z psami, o ile się do nich przyzwyczai. Trzeba pamiętać, by w okresie zapoznawania się pies i kot zachowywały bezpieczną odległość, a kot miał zawsze otwartą drogę ucieczki, najlepiej do ulubionej kryjówki gdzieś wysoko.

Devon rex to pogodny kot, który lubi znajdować się w centrum wydarzeń i uwagi domowników. Źle znosi samotność, a najlepiej czuje się w towarzystwie innego devon rexa.


Devon rex jest bardzo inteligentny. Ma to swoje dobre i złe strony. Dobre są takie, że kot potrafi szybko się uczyć i może opanować nawet skomplikowane sztuczki. Z drugiej strony devon rex bywa uparty i kapryśny, a jego szkolenie wymaga cierpliwości i odpowiedniego motywowania.

Co je devon rex?

Devon rex powinien otrzymywać wysokiej jakości karmę mokrą, zawierającą przede wszystkim mięso pochodzenia mięśniowego i z podrobów, a także naturalne oleje, warzywa i owoce. Devon rex powinien dostawać też odpowiednią porcję wysokowartościowego tłuszczu. Trzeba unikać karm zawierających barwniki, konserwanty, słodziki, odpady zwierzęce i zboża. Devon rex powinien także dostawać nieco karmy suchej, co zapobiegnie powstawaniu próchnicy oraz chorobom dziąseł, które przytrafiają się tym kotom stosunkowo często. Dobrym pomysłem jest sprawienie kotu miski interaktywnej, która odciąga jego uwagę od pałaszowania. W ten sposób zwierzę je wolniej, co sprzyja dobremu trawieniu, i nieco mniej. Devon rex ma bowiem wielki apetyt i trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, by nie utył.

Dieta i porcjowanie powinny być dostosowane do płci, rozmiaru, wieku i trybu życia devon rexa. W ich odpowiednim doborze pomoże ci weterynarz lub dietetyk zwierzęcy.

Devon rex powinien też pić dużo wody, co pomaga regulować metabolizm, zapobiega infekcjom dróg moczowych oraz wspomaga funkcjonowanie nerek. Miski z wodą powinny stać w różnych miejscach domu, najlepiej w pewnej odległości od miski z karmą. Koty nie lubią pić w pobliżu miejsca swego posiłku. Można zmotywować kota do picia, podając mu wodę z automatycznego poidełka, np. w formie fontanny, które dodatkowo dostarczy mu stymulacji i rozrywki.

Zdrowy devon rex

Devon rex może zapaść na typowe choroby kotów rasowych, jak kardiomiopatia (przerost serca), miastenia (zanik mięśni), a także choroby zębów i dziąseł. Odpowiedni dobór genów w hodowli pozwala zmniejszać prawdopodobieństwo wystąpienia u kota chorób genetycznych.

Devon rex, z powodu swego niezwykłego futerka, zapada czasem na choroby skóry o podłożu grzybicznym lub alergicznym. Mogą one powodować miejscowy łojotok, świąd lub nawet łysienie. Wszelkie problemy pomoże ci zidentyfikować weterynarz, który powinien regularnie przyjmować kota na badanie ogólne. Powinno ono objąć badanie krwi, osłuch serca i płuc, może też przycięcie kotu pazurków.

Każdą chorobę łatwiej jest wyleczyć, jeśli zostanie odpowiednio wcześnie wykryta, dlatego wizyt u weterynarza nie należy zaniedbywać, nawet jeśli zwierzak nie wykazuje żadnych objawów.

Devon rex ma naturalnie podwyższoną temperaturę ciała, która wynosi 29 stopni Celsjusza. Cienkie futerko sprawia, że devon rex narażony jest na przegrzanie i udar słoneczny latem oraz wychłodzenie zimą. Latem pamiętaj, by zapewnić kotu zacienione miejsce do odpoczynku i dużo wody. Dobrze będzie też posmarować mu koniuszki uszu specjalnym kremem z filtrem UV dla zwierząt, by uniknąć oparzeń słonecznych. Zimą przesuń jego legowisko bliżej kaloryfera, a jeśli zmoczy się w czasie zabawy, osusz go szybko ręcznikiem, by się nie przeziębił. Przypilnuj też, by nie przebywał w przeciągach.

Zadbany devon rex żyje ok. 16 lat.

Czysty devon rex

Devon rex nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Dobrze jest kilka razy w tygodniu wyczesać jego sierść miękką szczotką lub za pomocą specjalnej rękawicy o gumowych końcówkach. Czesanie rękawicą to dla kota dodatkowo pieszczota i masaż, który sprawia przyjemność i pobudza krążenie.

Jeśli zobaczysz zabrudzenia w kącikach oczu lub we wnętrzu uszu kota, delikatnie wyczyść je ściereczką nasączoną ciepłą wodą lub specjalnymi solami fizjologicznymi dla zwierząt, które nie wywołują alergii ani podrażnień.

Szczęśliwy devon rex

Devon rex potrzebuje bliskości swego właściciela i dużej ilość ruchu. Pocieszny zwierzak chętnie bawi się z każdym, szczególnie z dziećmi. Lubi aportować zabawki, ścigać laserowe plamki, a także wspinać się i skakać na każdą dostrzeżoną powierzchnię. Nieodzowny będzie dla devon rexa wysoki, wielopiętrowy drapak z platformami do wskakiwania i domkiem do ukrywania się.

Dobrym pomysłem jest sprawienie sobie dwóch devon rexów, które będą sobie nawzajem dotrzymywać towarzystwa, bawić się, pielęgnować swoje dziwaczne futerka i razem maszerować przez swoje kocie życie.

Dla kogo devon rex to idealny kot?

Devon rex to pieszczoch o niespożytej energii, pasji do eksploracji i domowego alpinizmu, wiernie towarzyszący swemu właścicielowi na każdym kroku. Trudno go nie lubić. Devon rex stanie się dobrym duszkiem każdego domu i uwielbianym członkiem każdej rodziny.

Temperament devon rexa może nieco przerastać osoby starsze, chyba że sprawią sobie parę kotów, by wzajemnie zapewniały sobie zabawę i towarzystwo.

Devon rex z dobrej hodowli

Devon rex powinien pochodzić ze sprawdzonej hodowli. Dobry hodowca troszczy się nie tylko o zysk, ale przede wszystkim o dobro zwierząt. Jest też najczęściej członkiem jakiegoś międzynarodowego towarzystwa felinologicznego. Będzie umiał odpowiedzieć na wszystkie twoje pytania, a do tego sam zada ci kilka pytań, by upewnić się, że kupujesz kota świadomie, znasz jego potrzeby i będziesz umiał je zaspokoić.

Porządna hodowla ma z reguły stronę internetową, na której możesz poczytać o stosowanych metodach hodowlanych i zapoznać się z ofertą kociąt na sprzedaż. Kocięta nie powinny być zabierane od matek wcześniej niż po ukończeniu 12 tygodni życia. W tym okresie uczą się od nich wszystkich potrzebnych kotom umiejętności i zachowań, a dzięki mleku matki nabywają też odporność.

Dobrym pomysłem jest złożenie osobistej wizyty w upatrzonej hodowli kotów, by przekonać się na własne oczy, w jakich warunkach trzymane są zwierzęta i porozmawiać z hodowcą.

Rasowy devon rex powinien mieć książeczkę zdrowia z wpisanymi szczepieniami oraz zabiegami odrobaczenia. Musi też mieć rodowód, który poświadcza, że kot spełnia standard rasy (a więc nadaje się do konkursów i na wystawy) oraz podaje wywód przodków. Dobry hodowca uważnie krzyżuje zwierzęta w taki sposób, by zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób dziedzicznych.

Ile kosztuje devon rex?

Cena devona rexa powinna zamknąć się w okolicy 3000 zł, choć koty przeznaczone do własnej hodowli mogą być droższe. Taka kwota gwarantuje, że otrzymujemy rasowego, zdrowego kota z rodowodem i ze sprawdzonej hodowli. Oferty sprzedaży kociąt devon rexa za 500 zł należy uznać za nieuczciwe – tak tanie koty mogą być nierasowe lub schorowane.

Miesięczny koszt utrzymania devon rexa to ok. 150 zł, co pokryje koszty wysokiej jakości karmy dla kota oraz ewentualnych środków do pielęgnacji skóry i sierści.

Następny artykuł