Czy psy kochają ludzi?
Źródło: unsplash/ Wade Austin Ellis

Czy psy kochają ludzi? Naukowcy już wiedzą, zaskakująca prawda

17 Października 2020

Czy psy kochają ludzi? Właściciele często zastanawiają się, co czują do nich ich pupile, czy jest to przywiązanie a może miłość? Większość czworonogów cieszy się na nasz widok, kiedy wracamy z pracy, jednak istnieje też obawa, że zwierzaki po prostu bardzo chcą wyjść na dwór, dlatego skaczą z podekscytowania do góry! Naukowcy przebadali zwierzaki i odkryli, co one naprawdę do nas czują. Prawda nie powinna Cię zaskoczyć, a jeśli już to pozytywnie!

Czy psy kochają ludzi? Aby odpowiedzieć na to pytanie, naukowcy musieli się dowiedzieć, czy udomowionym psom pod wpływem kontaktu z człowiekiem, wydzielają się podobne hormon do tych, które mają ludzie przebywający ze swoimi bliskimi. Głównie odpowiada za to oksytocyna, czyli hormon naturalnie produkowany przez organizm człowieka. Popularnie nazywany jest hormonem miłości i szczęścia! Oksytocyna sprawia, że stajemy się bardziej ufni i łatwowierni, ale też zazdrości i agresywni.

Kot z Bydgoszczy został cudem uratowany. Teraz jest pielęgniarzem dla innych zwierzątKot z Bydgoszczy został cudem uratowany. Teraz jest pielęgniarzem dla innych zwierzątCzytaj dalej

Czy psy kochają ludzi?

Okscytocyna - wyzwala potrzebę bliskości i silne przywiązanie. Hormon miłości, kojarzony jest głównie z aktywnością seksualną, porodem czy karmieniem piersią. Ale i dzięki niej darzymy empatią lub współczuciem innych. Oksytocyna wydziela się zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Kiedy prof. Paul Zak badał, co dzieje się w ludzkim mózgu, odkrył, że zwierzęta kochamy tak jak ludzi, ale czy one kochają nas?

Profesor Paul Zak przeprowadził eksperyment, aby odpowiedzieć na to pytanie. Najpierw u 100 osób pobrano krew, a później pozwolono im przez 15 minut pobawić się z psem lub kotem. Po kwadransie krew ponownie została pobrana i poddana testom. Wyniki badań wskazały, że poziom oksytocyny podniósł się i co trzeciej osoby badanej. "Szczęście" towarzyszyło tylko tym osobom, które w przeszłości miały zwierzęta lub obecnie mają. Badacze odkryli również, że poziom oksytocyny bardziej wzrastał u posiadaczy psów, niż kotów.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Ukryta kamera nagrała, co zwierzęta robią w nocy. Nikt się nie spodziewał
2. Bezdomny kotek pilnował ciała swojej zmarłej mamy. Nie mógł przestać płakać
3. Dramat rozegrał się w parku. Łzy same cisną się do oczu, kiedy dowiadujemy się, co stało się szczeniakowi

Badacze sprawdzili również, czy psy czują do nas to samo, co my do nich. W schronisku dla zwierząt Zak przebadał psa i kozła, które są ze sobą bardzo zżyte. Zwierzaki otrzymały kwadrans na wspólną zabawę. Kiedy 15 minut minęło, zbadano im oksytocynę, okazało się, że u psa wzrosła ona o 48 proc., czyli tyle samo, co u człowieka na widok czworonoga! Badanie wykazało, że psy są zdolne do miłości, ale też zwróciło uwagę na ciekawy przypadek. Okazało się, że poziom oksytocyny u koziołka wzrósł o 210 proc. Najwidoczniej koziołek był zakochany w swoim czworonożnym przyjacielu, choć były to 2 różne gatunki.

Urodził się głuchy, szybko skradł serce swoim zachowaniem. Pies je łapkami jak człowiek, nie ma w nosie manierUrodził się głuchy, szybko skradł serce swoim zachowaniem. Pies je łapkami jak człowiek, nie ma w nosie manierCzytaj dalej

Następny artykuł