Swiatzwierzat.pl
Pies zimą w śniegu

Unsplash/Brooke Cagle

Czy psu zimno w łapy? Sposoby na ochronę i pielęgnację psich stóp zimą

11 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Ewa Nalepa

Udostępnij:

Czy psu zimo w łapy tak, jak człowiekowi w stopy? Niejeden właściciel czworonoga głowił się, czy pies, stojąc boso w śniegu, przypadkiem nie marznie. Domowi pupile są jednak dość odporni na wyziębianie przez łapy. Jednak w dobie naszej cywilizacji warto z

O tym, że psie łapy należy pielęgnować, nie trzeba przekonywać żadnego szanującego się właściciela czworonoga. Zadbanie o stopy zwierzaka jest szczególnie istotne w okresie zimowych mrozów, choć powodem nie są tutaj ujemne temperatury. Groźniejsze od samego śniegu są choćby środki chemiczne i sól, które stosuje się na zamarzniętych drogach i chodnikach.

Czy psu jest zimno w łapy?

Odpowiedź na pytanie, czy psu jest zimno w łapy, naukowcy znają już co najmniej od 2012 roku. Wyniki badań, które opublikowano w magazynie „Veterinary Dermatology”, zapewniają nas, że zima absolutnie nie przeszkadza domowym czworonogom. Jak to możliwe?

Z analiz badań wykonanych przy pomocy mikroskopów elektronowych udało się wykazać, że budowa układu krążenia w psich łapach jest taka sama, jak u północnych wilków, lisów polarnych, a nawet... w stopach i skrzydłach pingwinów! Naukowcy odkryli, że naczynia krwionośne w poduszkach łap czworonogów znajdują się tak blisko siebie, że ciepło jest przekazywane bezpośrednio z tętnicy do żył w palcach. To przekłada się na fakt, że do ciała nie wraca wychłodzona krew, co z kolei zapobiega ogólnemu wyziębieniu organizmu. 

Ten niesamowicie sprawny system zachował się po dziś dzień w genach psów domowych. Ponadto, ta cecha świadczy o wywodzeniu się czworonożnych pupili od wilków pochodzących z północy. Ta wrodzona odporność sprawia, że psy domowe są całkowicie odporne na mrozy i stąpanie po śniegu, nawet gdy termometry wskazują, że temperatura na dworze już dawno spadła poniżej zera.

Jednak to nie znaczy, że właściciele pupili powinni całkowicie zapomnieć o pielęgnacji psich stóp. Bo choć czworonogom zimno w łapy nie jest, nie znaczy to, że w obecnych czasach trudno o wszelkiego rodzaju skaleczenia czy podrażnienia skóry, co z kolei może się przełożyć na poważniejsze schorzenia. Można ich jednak w łatwy sposób uniknąć.

Pielęgnacja psich łap

Wbrew pozorom, nie jest trudno o skaleczenia psich łap. Po podwórkach i osiedlach nierzadko leżą porozrzucane śmieci czy potłuczone szkło, którym łatwo się skaleczyć - zwłaszcza zimą, gdy przez śnieg nie widać czyhającego zagrożenia. Ponadto, wysypywane na ośnieżone drogi i chodniki chemikalia również mogą silnie podrażnić poduszki łap.

Nie zawsze jednak buty są koniecznością dla pupila. Zwykle wystarczy zadbać o regularne czyszczenie psich łap i codzienne kremowanie. Domowym zwierzakom należy smarować opuszki łap odpowiednimi preparatami o działaniu ochronnym (przed spacerem) i nawilżającym (po ostatnim spacerze). Do smarowania przed przechadzką nada się lanolina lub propolis. Dobra jest także parafina, ale ona nie nawilża - stosuje się ją tylko jako warstwę ochronną. Wazelina natomiast jest idealna po spacerze, zwłaszcza jeśli zawiera witaminę A. Regeneruje ona psi naskórek.

Ponadto, warto usuwać sierść spomiędzy palców psa, co zapobiegnie tworzeniu się tam lodowych grudek. Można zrobić to specjalnymi nożyczkami z okrągłymi końcówkami bądź wybrać się do groomera, jeśli nie ma się pewności, czy przy tym zabiegu nie zrobi się przypadkiem psu krzywdy.

Najważniejszą sprawą jest sama higiena psich łap. Warto nauczyć zwierzaka, że po wejściu do mieszkania czeka pod drzwiami, aż właściciel umyje mu stopy letnią wodą. Można do niej dodać nieco szamponu dla psów zawierającego chloroheksydynę, która działa odkażająco. Sprawi to, że zarówno nogi czworonoga, jak i dywany oraz kanapy w domu będą w doskonałym stanie.

Warto też wiedzieć, że centralne ogrzewanie również może wyjść psu na niekorzyść. Jeśli zwierzak stale przebywa w silnie nagrzanym domu, a później przespaceruje się na mrozie, to o odmrożenie łap nietrudno. Warto więc nie nagrzewać maksymalnie pomieszczeń w mieszkaniu, regularnie je wietrzyć oraz umieścić psie legowisko z dala od kaloryfera.

Zobacz zdjęcie:

fot. Unsplash/Victor Grabarczyk

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: polskieradio.pl, psy.pl

Podobne artykuły

youtube/rumble videos

Psy

Labrador poważnie nabroił w kuchni. Sposób, w jaki błaga o przebaczenie, przekonałby każdego

Czytaj więcej >
fb/Daj włos. Fryzjer dla zwierząt

Psy

Hazar, pies należący do byłego senatora PiS zmienił się o 180 stopni. Niezwykła metamorfoza

Czytaj więcej >
yt/Sidewalk Specials

Psy

Właściciel próbował pozbawić psa życia. Później z tą samą prośbą zwrócił się do aktywistów

Czytaj więcej >

youtube/The Nation Thailand

Psy

Piękny gest kierowcy. Zatrzymał ruch, aby pomóc zagubionemu psu

Czytaj więcej >
Shar pei

Psy

Shar pei cudem uratowany z rąk pseudowłaściciela. Jest w opłakanym stanie, wygląda jak sama skóra i kości

Czytaj więcej >
Humane Society of Central Texas

Psy

Adoptowany pies spędził w schronisku ponad 400 dni. Nowi właściciele pozbyli się go po pierwszej nocy

Czytaj więcej >