Spanie z psem
Źródło: unsplash/ Jamie Street

Czy pies powinien spać w łóżku? Uwaga, zaproszenie do wyrka może mieć poważne konsekwencje

10 Listopada 2020

Czy pies powinien spać w łóżku? Zwolennicy i przeciwnicy wspólnych drzemek z czworonogami od lat dyskutują nad tą kwestią. Eksperci przekonują, że wpuszczanie pupili do łóżka ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Jeśli śpisz z ukochanym zwierzakiem, to koniecznie sprawdź, jakie mogą być tego konsekwencje!

Czy pies powinien spać w łóżkurazem z właścicielem? Jak w przypadku wielu innych tematów związanych z wychowaniem czworonożnego członka rodziny, także na to palące pytanie istnieje mnóstwo różnych odpowiedzi i porad. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Jakie są konsekwencje wspólnego spania z pupilem? Poniżej przedstawiamy zestawienie argumentów za i przeciw które mamy nadzieję, że przybliżą Cię do podjęcia decyzji, której nie będziesz żałować.

Skuli kundelka łańcuchem i zostawili przy beczce z trucizną. Powód jest oburzający, w głowie się nie mieściSkuli kundelka łańcuchem i zostawili przy beczce z trucizną. Powód jest oburzający, w głowie się nie mieściCzytaj dalej

Czy pies powinien spać w łóżku? Czy to dobry pomysł?

Z pewnością niektórzy miłośnicy czworonogów z radością zapraszają swoich milusińskich pod kołdrę i nawet podzielą się poduszką. Inni kategorycznie zabraniają pupilom wchodzenia do sypialni, wskazując palcem psie legowisko. Zdarza się też, że opiekunowie próbują oduczyć swoich milusińskich nawyku wskakiwania w nocy na łóżko. Niestety (bądź stety) sprytne zwierzaki i tak nieznanym sposobem zawsze znajdą sposób na to, aby dzielić wyrko ze swoim panem.

Czy spędzanie nocy w bezpośredniej bliskości psa przynosi więcej korzyści, a może strat? Czy nasza sypialnia nie powinna pozostać czystym i higienicznym miejscem bez nieproszonego futerka? Oto najważniejsze plusy i minusy spania z domowymi pupilami, o których powinien wiedzieć każdy właściciel czworonoga.

DZISIAJ GRZEJE:1. Zostawiła szczeniaka sam na sam z nową opiekunką do zwierząt. Kiedy obejrzała nagranie z monitoringu, serce podeszło jej do gardła
2. Od stycznia nowa opłata dla 38 milionów Polaków. Nadchodzi fala niezadowolenia
3. Dla żartu pochwaliła się dziwacznymi zdjęciami z porodu. Internauci są zniesmaczeni, "powinnaś iść się leczyć"

Zalety spania z psem

Psy to zwierzęta społeczne, które tak jak ludzie, potrzebują bliskości i towarzystwa. Bliski kontakt opiekuna z pupilem pomaga w zachowaniu równowagi psychicznej i spokoju wewnętrznego. Śpiąc razem z psem, kształtujemy z nim głęboką więź, która ułatwia nam jego wychowywanie i wypracowanie wzajemnego zaufania.

Eksperci zaobserwowali również, iż wspólne spanie czworonoga w szczególności z osobą niepełnosprawną lub taką, która bierze udział w dogoterapii, ma korzystny wpływ na jej zdrowie i jest jak najbardziej wskazane!

Dzieje się tak, ponieważ bliskość ukochanego czworonoga obniża poziom stresu i ma działanie uspokajające. Badania wykazały także, że właściciele psów, którzy śpią z nimi razem w łóżku, szybciej zasypiają i budzą się szczęśliwsi! Głaskanie i przytulanie psa przed snem podnosi poziom oksytocyny – hormonu dobrego samopoczucia, a przez to oddziałuje korzystnie na nastroje zarówno człowieka, jak i zwierzęcia. Ponadto, nic tak dobrze nie grzeje w nocy jak futrzasty "kaloryfer".

Wady dzielenia łóżka z pupilem

Spanie z psem może oddziaływać negatywnie na jakość snu. Wszystko dlatego, iż zwierzaki potrafią w nocy wędrować, rozpychać się czy chrapać, fundując człowiekowi serię nagłych pobudek. Właściciele, którzy wpuszczają swoich pupili do łóżka, świadomie wystawiają się na ryzyko niewyspania, a nawet zostania zaatakowanym przez zaspanego czworonoga.

Andrzej Kłosiński, pracujący jako behawiorysta zwierząt zauważa, że zwierzęta, które są wypraszane z sypialni, dużo częściej okazują nieposłuszeństwo wobec swoich właścicieli. Wynika to z wrodzonego instynktu obronnego oraz terytorializmu, czyli przywiązania do własnego terenu. Zdarza się, że psy stają się zaborcze, a nawet mogą próbować zdominować domowników, aby zasygnalizować, że one także mają w domu coś do "powiedzenia". Jeśli ktoś spróbuje naruszyć ich przestrzeń podczas snu, mogą się bardzo zdenerwować.

Przy temacie wspólnych drzemek ze zwierzętami nie można nie wspomnieć o kwestii czystości. Nie ulega wątpliwości, że spanie ze zwierzętami nie jest po prostu do końca higieniczne. Warto pamiętać, że dla wielu pasożytów pies jest żywicielem ostatecznym, a część insektów może być groźna również dla człowieka. Aby ograniczyć ryzyko zachorowania, czworonogi powinny być regularnie odrobaczane.

Alergicy także powinni mieć na uwadze własne zdrowie i nie dopuszczać do tego, by zwierzak wgramolił się pod kołdrę. Z podobnego powodu odradza się, żeby dzieci oraz osoby o słabym układzie odpornościowym spały w jednym łóżku z psami, gdyż mogą przypadkiem zarazić się chorobami odzwierzęcymi.

Teraz już wiesz, jakie są najważniejsze argumenty za oraz przeciwko wpuszczaniu zwierzaka do łóżka. Jeśli Twój pupil jest zdrowy, a jego towarzystwo nie zakłóca Twojego snu, możesz śmiało zaprosić go do łóżka i cieszyć się jego bliskością nawet w nocy.

Czy zwierzęta mają uzdrawiające moce? Przełomowe odkrycie naukowców nie pozostawia złudzeńCzy zwierzęta mają uzdrawiające moce? Przełomowe odkrycie naukowców nie pozostawia złudzeńCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobieta spojrzała na test ciążowy i była pewna. Winny jest jej kot
  2. Potwierdzono zagrożenie, ogłoszono pierwszy stopień alarmowy dla kilku województw. Potrwa do rana
  3. Nagrał, co husky robią w nocy w łóżku. Odkrył powód, dlaczego się nie wysypia
  4. Lockdown a spacer z psem? Jak wyprowadzać zwierzęta na spacer?
  5. Bezdomny mężczyzna spędził noc pod drzwiami schroniska. Kiedy zdradził pracownikom powód, serca zabiły im mocniej
  6. Rządowy program okazał się wielkim hitem. Mnóstwo Polaków otrzyma nawet 5 tys. złotych
  7. Nieprawdopodobnie skuteczne, oszałamiające sposoby na suszenie grzybów

źródła: psy.pl, augustow.org

Następny artykuł