Swiatzwierzat.pl
kot i dziecko

pixabay.com/Westfale

Czy koty lubią dzieci? Fakty i mity na temat relacji mruczków z pociechami

17 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Jakub Pasek

Udostępnij:

Czy koty lubią dzieci? Na to pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi - każde zwierzę ma własną osobowość, podobnie jak każda z ludzkich pociech. Na kształtowanie się wzajemnych relacji między pupilem a dzieckiem największy wpływ ma postawa dorosłych.

Czy koty lubią dzieci? Zdarzają się przypadki, w których mruczek od pierwszego spojrzenia na ludzkie dziecko nawiązywał z nim głęboką więź, jak i takie, w których na pojawienie się w domu niemowlaka reagował agresją. Zwierzęta znajdujące się pod opieką człowieka przywiązują dużą wagę do tego, ile uwagi i czasu im poświęcamy. W niektórych wypadkach mogą odczuwać zazdrość wobec malucha, który staje się oczkiem w głowie rodziców.

Czy koty lubią dzieci?

Rolą rodziców jest wyznaczanie granic w relacjach pomiędzy małym dzieckiem a kotem. Maluch musi zrozumieć, że ma do czynienia z żywą istotą, która ma własne potrzeby i pragnienia, a nie kolejnym pluszakiem, z którym może zrobić, co chce.

Koty zazwyczaj dobrze znoszą pojawienie się niemowlaka w domu. Głównym powodem ewentualnych konfliktów jest zazdrość. Jeśli do tej pory mruczek był w centrum uwagi wszystkich domowników, a po pojawienie się w domu dziecka nikt nie poświęca mu jej aż tyle, może poczuć się opuszczony, za co obwiniać będzie malucha.

O ile oczywistym jest, że dla każdego rodzica jego dziecko jest najważniejsze, nie może w tym krytycznym, jeśli chodzi o kształtowanie się relacji z nowym członkiem rodziny okresie zaniedbywać swojego pupila.

Przez kilka pierwszych dni lub nawet tygodni nie powinno się zostawiać kota z małym dzieckiem. W wypadku sytuacji, w której sprowadzamy kociaka do domu ze starszym, kilkuletnim dzieckiem, także powinniśmy z początku monitorować ich wzajemne stosunki.

Kot i dziecko w jednym domu

Choć wzajemne relacje dzieci i pupili są zagadnieniem kluczowym, jeśli chodzi o ich wspólne mieszkanie pod jednym dachem, wiele mitów narosło także wokół innych aspektów takiego układu.

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych jest przeświadczenie, że istnieje duża szansa, że kot udusi śpiące dziecko podczas snu. Zakłada on, że szukając ciepłego miejsca do drzemki, zwierzę może położyć się na twarzy malucha, blokując dopływ tlenu. 

Choć takie przypadki zdarzały się, szansa na to jest bardzo mała. Warto również pamiętać, że dość łatwo zabezpieczyć swoją pociechę przed takim scenariuszem, nie wpuszczając zwierzaka do jego sypialni.

Czy koty lubią dzieci? Jak wspomnieliśmy wyżej trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Większość mruczków będzie zachwycona, mogąc pobawić się z ludzkim dzieckiem, inne, szczególnie starsze zwierzaki, mogą uznać je za zbyt hałaśliwe i ruchliwe. 

Zobacz zdjęcie:

źródło: swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

unsplash/Markus Winkler

Psy

Weterynarze biją na alarm. Rośnie liczba zachorowań na parwowirozę wśród psów

Czytaj więcej >
YT/Pitiful Animals

Psy

Właściciel porzucił gospodarstwo, zostawiając w nim psy na łańcuchu

Czytaj więcej >
facebook/TOZ Oborniki

Psy

Suczka była przekazywana z rąk do rąk i traktowana jak przedmiot. Straszne, co wyrządził jej człowiek

Czytaj więcej >
OTOZ Animals Inspektorat Gliwice

Psy

Przekazali smutne wieści. Mała Mia nie żyje

Czytaj więcej >
BRAK

Psy

Konający pies został uratowany. Dziś już nie przypomina dawnego siebie

Czytaj więcej >
facebook/psiabezdomnosc

Psy

Martwa suczka znaleziona w reklamówce. Sprawa trafi na policję

Czytaj więcej >