kot patrzy na kobietę w ciąży
Źródło: Pikrepo

Czy kot jest zagrożeniem dla kobiet w ciąży? Przyszłe mamy powinny na siebie uważać

15 Listopada 2020

Czy kot jest zagrożeniem dla kobiet w ciąży? Wśród niektórych pokutuje takie przekonanie. Przyszła mama odpowiada nie tylko za swoje zdrowie, ale także za stan swojego dziecka. Wiele osób stara się wyeliminować z otoczenia ciężarnej wszystkie toksyny i niebezpieczeństwa. Czy warto więc odizolować się od pupila?

Czy kot jest zagrożeniem dla kobiet w ciąży? Zwierzęta przenoszą różne bakterie i pasożyty, które mogą przekazać człowiekowi. Większość poważnych schorzeń, którymi możemy zarazić się od pupila, jest bardzo rzadka. Koty znajdują się w milionach domów w Polsce, jednak o przypadkach, w których ich obecność skutkowała problemami zdrowotnymi u osób zdrowych, bez alergii praktycznie się nie słyszy.

Kotek urodził się z wydłużoną nogą, jakiej jeszcze nikt nie widział. Właściciele od razu go oddaliKotek urodził się z wydłużoną nogą, jakiej jeszcze nikt nie widział. Właściciele od razu go oddaliCzytaj dalej

Czy kot jest zagrożeniem dla kobiet w ciąży?

W dużym skrócie - sam kot nie wyrządzi Ci ani dziecku żadnej szkody. Ciąża to jednak szczególny okres w życiu każdej kobiety. Zrozumiałe jest więc to, że zastanawiamy się, czy pupil, który ma kontakt z wieloma zarazkami i substancjami, które ludziom mogą wydawać się obrzydliwe lub wręcz szkodliwe, na pewno będzie dla niej odpowiednim towarzyszem. Nic więc dziwnego, że pojawia się pytanie, czy kot jest zagrożeniem dla kobiet w ciąży.

Wiedza o tym, że koty mogą być nosicielami toksoplazmozy, jest obecnie dość powszechna. To dość rzadka choroba wywoływana przez jednokomórkowe pierwotniaki. Choć wiele gatunków może być ich żywicielami przejściowymi, jedynie mruczki zapewniają jej środowisko, w którym może się namnażać.

Toksplasma gondii, bo tak nazywają się te mikroorganizmy, trafia do organizmu kota wraz z pokarmem. W większości wypadków zdarza się u zwierzaków wychodzących na zewnątrz, najczęściej dzięki upolowanym gryzoniom.

Jednak nawet kot spędzający każdą chwilę w mieszkaniu jest narażony na zakażenie. Pasożyty tego szczepu występują też u zwierząt gospodarskich. Mruczki karmione surowym mięsem są na nią narażone.

Cysty pierwotniaka wydalane są wraz z kałem zwierzęcia. Nie są jednak groźne od razu po opuszczeniu jego organizmu. Stają się zaraźliwe dopiero po 24 godzinach od wydalenia.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Mama powiedziała córkom, że nie dostaną wymarzonego psa. Zapanowała histeria, wtedy ojciec zrobił niezwykłą rzecz
2. Ma 70 lat i schudła blisko 60 kilogramów. Teraz przeszła kolejną spektakularną metamorfozę
3. 14 owczarków niemieckich otoczyło małą dziewczynkę. Ojciec wszystko nagrał

Co zrobić by kot nie zagrażał kobiecie w ciąży?

Około połowa Europejczyków ma w organizmie przeciwciała zwalczające Toksplazmę gondii. Pozostali są jednak narażeni na zakażenie. Choroba wywoływana przez pasożyta może doprowadzić nawet do obumarcia płodu, warto więc być ostrożnym.

Na szczęście przeciwdziałanie zakażeniu jest względnie proste. Nie musimy się przy tym powstrzymać od zabaw l pieszczot z naszym kotem. Warto jednak dokładnie przestrzegać zasad higieny.

Kocią kuwetę należy sprzątać codziennie, nie dopiero gdy zacznie wydzielać charakterystyczny zapach. Po każdym kontakcie ze zwierzakiem powinniśmy myć ręce mydłem.

Powinniśmy także dbać o to, by jeść jedynie dobrze obrobione mięso (podgrzane powyżej 80 stopni Celsjusza lub mrożone w -20 przez co najmniej dwa dni). W takim wypadku kot z pewnością nie będzie zagrożeniem dla kobiet w ciąży

Niewidomy pies po operacji pierwszy raz widzi panią. Niesamowita reakcja wzrusza do łezNiewidomy pies po operacji pierwszy raz widzi panią. Niesamowita reakcja wzrusza do łezCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W bezduszny sposób pozbył się niechcianego już psa. Wszystko zarejestrowały kamery, ogromny żal
  2. Oficjalne stanowisko władz. Lockdown i godzina policyjna do 6 grudnia, za granicą źle się dzieje
  3. W opolskim pies rzucił się na ośmiolatkę. Przewieziono ją helikopterem do szpitala
  4. Dlaczego kot śpi na człowieku? Ma swoje bardzo ważne powody
  5. Otrzymała wymarzony prezent od dzieci. Kiedy starsza pani zmarła, jej syn wyznał poruszającą prawdę
  6. Pitbull zauważył w okolicy ciężarną kotkę. Zrobił dla niej niewiarygodną rzecz, właściciel wszystko uwiecznił
  7. Poważna awaria w elektrowni jądrowej na Białorusi. Sąsiednie kraje żądają wyjaśnień, niepojące doniesienia

źródła: fakt.pl

Następny artykuł