kobieta przytula kota
Źródło: unsplash.com/Rebecca Campbell

Czemu kot nie chce się przytulać? Powody, dla których mruczek nie jest pieszczochem

1 Listopada 2020

Czemu kot nie chce się przytulać? Choć to raczej psy znane są z upodobania do okazywania i otrzymywania czułości, koty wcale nie są tak nieczułe, jak myślą niektórzy. Większość mruczków uwielbia spędzać czas w bliskim towarzystwie człowieka, przytulając się i prosząc o głaskanie. Dlaczego niektóre koty wcale tego nie lubią?

Czemu kot nie chce się przytulać? Wielu właścicieli nurtuje takie pytanie, tymczasem powody mogą być różne. Większość kotów lubi w ten sposób wyrażać uczucia w stosunku do właściciela, niektóre jednak nie chcą nawet o uściskach słyszeć. Każdy miłośnik zwierząt chciałby, żeby jego zwierzak z radością spędzał czas na wzajemnym okazywaniu miłości, rzeczywiście może więc niepokoić fakt, że kot nie lubi być przytulany. Dlaczego tak jest? Czy koty w ogóle lubią się przytulać do ludzi?

Mama przyłapała córkę z psem w ogrodzie. Od razu wyciągnęła telefonMama przyłapała córkę z psem w ogrodzie. Od razu wyciągnęła telefonCzytaj dalej

Czemu kot nie chce się przytulać?

Choć każdy właściciel kota chciałby przeżywać ze swoim mruczkiem pełne czułości chwile, niektóre koty po prostu nie dadzą się przekonać do takiej formy spędzania czasu. Jeśli twój kociak alergicznie reaguje na buziaki, głaskanie, czy przytulanie, możesz się zastanawiać, jakie są tego powody. A przyczyn, czemu kot nie chce się przytulać, może być wiele.

Koty od innych zwierząt odróżnia to, jak specyficzny mają charakter. Wszystkie powiedzonka o kotach lubiących chadzać własnymi ścieżkami są bardzo prawdziwe - nie każdy zwierzak będzie zachowywał się tak samo, podobnie zresztą jak pies, czy człowiek. Tak, jak psy z natury są towarzyskie i cięgnie je do ludzi, tak koty potrafią mieć zupełnie inny stosunek do swoich właścicieli.

Nie ma więc gwarancji, że nasz mruczek wykaże się charakterem skorym do pieszczot i nie ma w tym nic złego. Zwierzęta inaczej okazują emocje niż ludzie, w związku z tym fakt, że twój mruczek nie daje się przytulić, nie znaczy wcale, że cię nie kocha. Po prostu preferuje inny sposób okazywania miłości, nie ma więc powodów do obaw. Może to przekazywać na różne sposoby: witając się z tobą, gdy wracasz do domu, przynosząc ci prezenty w postaci listków, czy martwych gryzoni albo uporczywie do ciebie mówiąc.

DZISIAJ GRZEJE 1. Dziewczynka trzyma w ramionach umierającego kotka. Nagrano, jak żegna go we wzruszający sposób, aż łza kręci się w oku
Apolonia z "Rolnik szuka żony" się wygadała. Powiedziała, co stało się z Ewą po programie
3. Nie będzie "Piątki dla zwierząt"? Wiceminister wszystko potwierdził

Powody, dlaczego kot nie chce się przytulać

Jednak nie tylko indywidualny charakter wpływa na chęć lub niechęć do przytulania. Niektóre rasy w swoją naturę mają wpisane zachowanie dystansu od człowieka. Do bardziej ekstrawertycznych ras należą między innymi kot norweski leśny, syberyjski, cornish rex lub devon rex. Jeżeli więc dopiero planujesz przygarnąć zwierzaka i zalezy ci na takim, który będzie lubił czułości, zastanów się nad wyborem któregoś z nich.

Odpowiednia socjalizacja także ma wpływ na to, jak kot podchodzi do czułości. Jeśli od małego zwierzak nie był często przytulany, głaskany i nastawiony na różne doświadczenia z udziałem człowieka, może to być powód, czemu kot nie chce się przytulać, gdy jest już dorosły. Przyzwyczajone do dotyku kocięta zwykle uczą się, że nie jest on zagrożeniem, a raczej miłą formą spędzania czasu z właścicielem.

Oczywiście do przyczyn niechęci do przytulania dochodzi też ta przykra, związana z traumą z przeszłości. Skrzywdzony kiedyś kot, narażony na zagrożenie ze strony człowieka, będzie nieufnie reagował na dotyk i wszelkie formy okazywania uczuć. W tym wypadku ciężko będzie wpłynąć na podejście mruczka do ludzi, nie znaczy to jednak, ze nie warto próbować oswoić go z dotykiem.

Jak sprawić, by kot chciał się przytulać?

Jak więc zmienić niechętnego do przytulania kota w przylepkę? Można próbować przyzwyczaić kota do przytulasów tak, by nie ucierpiała na tym jego duma, ani nie czuł się przymuszany do dotyku. Nie jest powiedziane, że jest to konieczne, ale zawsze można spróbować pokazać mruczkowi, że przytulenie raz na jakiś czas nie odbiera mu indywidualności, a także nie ma na celu skrzywdzenia go, czy zrobienia mu nieprzyjemności.

Należy jednak trzymać się ważnej zasady, to znaczy absolutnie nie zmuszać kota do przytulania. Jak każde zwierzę to autonomiczna istota, w dodatku z silnym charakterem. Nie można więc próbować zmieniać go na siłę. Trzeba wyczuć granice zwierzaka, by próbować go do czegokolwiek przekonać. Koty i tak nie mają w zwyczaju robić tego, na co nie mają ochoty - nie warto więc siłą egzekwować od nich dowodów miłości.

Dobrym sposobem może okazać się lekkie rozluźnienie stosunków z naszym kotem. Jeśli na jakiś czas utniemy wszystkie czułe gesty, ograniczając się do minimum, kot może zacząć łaknąć naszej uwagi. Choć brzmi to okrutnie, nie warto traktować tego sposobu, jako coś złego - w ten sposób dajemy kotu przejąć inicjatywę, a jeśli po jakimś czasie rzeczywiście będzie złakniony naszego bliskiego towarzystwa - to już pierwszy krok do sukcesu!

Czasem warto też zastanowić się, czy tak nam przeszkadza fakt, że nasz mruczek nie jest największym przytulasem. Często takie rzeczy zmieniają się z czasem - gdy kot dorasta i robi się nieco spokojniejszy i bardziej flegmatyczny, zaczyna doceniać bliskość człowieka. Zdarza się wówczas, że dotąd nieszczególnie chętny do czułości kot zmienia zdanie i przestaje mieć problem z uściskami, czy siadaniem na kolanach.

To tylko kilka przyczyn, czemu kot nie chce się przytulać i sposobów, jak temu zaradzić. Najważniejsze to być wyrozumiałym i cierpliwym, a także pamiętać o świętej zasadzie - nic na siłę!

Myśleli, że ratują małe kotki. Gdy ich stan się pogorszył, weterynarz wytknął im ogromny błądMyśleli, że ratują małe kotki. Gdy ich stan się pogorszył, weterynarz wytknął im ogromny błądCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Maleńki buldog złości się na swoją mamę. Właścicielka nagrała najbardziej uroczy napad gniewu
  2. Mateusz Morawiecki właśnie ogłosił swoje decyzje. Pilna wiadomość do wszystkich Polaków
  3. Nie żyje 99-letnia pani Maria z Bielan. Całe życie poświęciła pomocy kotom
  4. Kot przeszkodził w zajęciach online. Nauczycielka rzuciła nim, wszystko się nagrało
  5. Qczaj był tak zajęty treningiem, że nie zauważył, co robi jego kot. Grażynka wymiata
  6. Siostra Chmielewska znowu mocno komentuje wyrok TK. Padły piękne słowa o wartościach chrześcijańskich
  7. Dzięki 1 trikowi nigdy nie przypalisz bigosu. Kolejnego dnia będzie jeszcze pyszniejszy i bardziej aromatyczny

źródło: polki.pl, empik.com

Następny artykuł