pies na kanapie
Źródło: unsplash.com/Robert Larsson

Czego nie lubią psy? 7 rzeczy, które na pewno nie uszczęśliwią twojego pupila

31 Sierpnia 2020

Czego nie lubią psy? Choć z pewnością wiemy o niektórych rzeczach, które denerwują naszych pupili, nie wszystkie z nich są takie oczywiste. Choć psy mogą znosić zachowania nasze i najbliższego otoczenia, nie znaczy to, że wszystkie im odpowiadają. Zwierzęta po prostu są w stanie przymknąć oko na niektóre sprawy, jednak warto wiedzieć, czego naprawdę nie znoszą!

Czego nie lubią psy? Na pewne z tych rzeczy dość łatwo wpaść samemu, inne nie są już tak oczywiste. Przedstawiamy 7 zachowań, które przeważnie naprawdę irytują czworonogi, nawet jeśli nie pokazują tego wprost. Zwierzaki przymykają oko na nasze wyczyny, bo są zwyczajnie bardzo lojalne i wybaczają nawet rzeczy, które nie do końca im się podobają. Nie znaczy to jednak, że musimy je narażać na nieprzyjemności - warto wiedzieć, czego można naszemu psu oszczędzić, a na pewno będzie nam wdzięczny!

Chciał uśpić psa, bo Chciał uśpić psa, bo "jest stary i śmierdzący". Na szczęście weterynarz zainterweniowałCzytaj dalej

Czego nie lubią psy? 7 rzeczy, które je irytują

1. Silne zapachy

Psi nos odbiera znacznie więcej zapachu niż ludzki, w związku z czym nawet przyjemny zapach perfum może się okazać dla naszego zwierzaka zbyt silny. Psy nie lubią silnych woni w swoim otoczeniu i, mimo że zazwyczaj chętnie wszystko obwąchują, zbyt chemiczne i intensywne zapachy mogą nie tylko je irytować, ale też podrażniać nos. Lepiej więc unikać pryskania się perfumami czy silnie pachnącymi środkami w pobliżu naszego pupila. Psy szczególnie nie lubią zapachu cytrusów, papierosów, octu, alkoholu czy perfum.

2. Ubranka i akcesoria dla psów

Większość zwierzaków nie będzie zbyt szczęśliwa w nowym zimowym kubraczku - nawet, jeżeli jest im zimno, psy nie są fanami noszenia ubranek. Jeśli faktycznie potrzeba im dodatkowej ochrony przed zimnem w okresie zimowym, lepiej stopniowo przyzwyczajać je do nowego dodatku, by dobrze im służył. Jeśli akcesoria i ubranka traktujemy zaś jako modny gadżet - lepiej niepotrzebnie nie denerwować psiaka kokardkami i ozdóbkami.

3. Bycie ignorowanym

Jeśli mielibyśmy wymieniać, czego nie lubią psy to jest to jedna z pierwszych rzeczy, które przychodzą do głowy. To oczywiste, że nikt nie lubi być ignorowany. Psy są zwierzętami społecznymi, uwielbiają więc kontakt z człowiekiem lub innym zwierzęciem. Ignorowanie psa owszem, sprawdza się czasami, ale w tresurze - w ten sposób zwierzaki uczą się posłuszeństwa. Na co dzień jednak ignorowanie psa stosowane jako metoda wychowawcza zupełnie się nie sprawdza i tylko sprawia zwierzęciu niepotrzebny ból.

DZISIAJ GRZEJE:1. Miłość w czystej postaci. Pies zrobił cudowną rzecz dla bezpańskiej kotki
2. Pies złapał małego kota i przesunął na bok. Nieprawdopodobne, co kierowało zwierzęciem

4. Krzyczenie na psa

To oczywiste, że nikt nie lubi, gdy się na niego krzyczy. Nie jest to także odpowiednia metoda wychowawcza dla naszych pupili. Psy niekoniecznie rozumieją słowa, które do nich kierujemy, ale doskonale rozumieją naszą złość i frustrację, gdy na nie krzyczymy. Wtedy zaczynają się bać - a strach przed właścicielem może prowadzić do poważnej traumy.

5. Klepanie po głowie i przytulanie

Niektórych może to zdziwić, ale tak - większość psów wcale nie lubi być przytulana "po ludzku" ani klepana po głowie. Można zauważyć, że kiedy chcemy uściskać psa lub poklepać po łebku, zwierzak mruży oczy, nerwowo się oblizuje lub ziewa - to wszystko oznaka niechęci do takich czułości. Psy mają własne sposoby na okazywanie miłości, a te ludzkie nie zawsze do nich trafiają.

6. Wchodzenie w strefę osobistą

Psy podobnie jak ludzie wolą być przygotowane na fizyczny kontakt z kimś obcym, nie należy więc zaskakiwać ich głaskaniem czy przytulaniem. Nie wszystkie psy reagują złością, ale niektóre mogą ugryźć, gdyż taki kontakt z zaskoczenia traktują jako atak.

7. Nieregularny tryb życia

Psy naprawdę lubią mieć ułożony harmonogram dnia, warto więc w miarę możliwości się go trzymać. Jeśli są przyzwyczajone do spaceru o konkretnej porze, a nagle coś się zmienia, ich zegar biologiczny ulegnie przestawieniu, a one same będą skonsternowane. Warto więc trzymać się czasu posiłków, spacerów, treningów i innych czynności - gdy pies spodziewa się, że coś wydarzy się o konkretnej godzinie jest dużo bardziej spokojny i zrelaksowany.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wolontariusze błagają o pomoc, 30 kociaków potrzebuje pilnej pomocy. Sytuacja jest fatalna
  2. Aż milion Polaków dostanie wielki prezent. Ich oczekiwanie do lekarza znacznie się skróci
  3. Mama uczy szczeniaki posłuszeństwa. Strach się bać, labradorki od razu jej słuchają
  4. Weterynarz znalazł genialny sposób na swoich pacjentów. Uśmiech sam pojawia się na twarzy
  5. Czy koty lubią muzykę? Odpowiedź może niektórych zaskoczyć
  6. Pilny apel MSZ do Polaków. Sytuacja jest bardzo trudna

źródło: zwierzosfera.pl, werandacountry.pl

Następny artykuł