Swiatzwierzat.pl
Czego nie lubią koty? Lista kocich straszaków

Pixabay.com

Czego nie lubią koty? Lista kocich straszaków

19 Lutego 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Warto wiedzieć, czego nie lubią koty, aby unikać sprawiania im przykrości, ale też po to, by płoszyć zwierzaki z miejsc, w których nie powinno ich być. Sprawdź, co znajduje się na liście rzeczy, których nie lubią koty.

Czego nie lubią koty? Błędy opiekunów

Kot je lepiej od Ciebie, sypia w atłasach i ma wszystkich domowników na jedno skinienie łapy – a mimo to wydaje się ciągle spłoszony i podenerwowany? Bardzo możliwe, że mimo wszystkich starań zapewnienia swojemu kotu jak największego komfortu i szczęścia, popełniasz jakiś istotny błąd, który odbiera pupilowi radość życia.

Dlatego warto wiedzieć nie tylko o tym, czego koty potrzebują i co szczególnie lubią, ale także znać listę rzeczy, których koty nie znoszą. Unikając kocich straszaków i stresorów sprawimy, że nasze pupile będą czuły się bezpiecznie w domu, a poczucie bezpieczeństwa jest kluczowe dla ich dobrego samopoczucia.

Z drugiej strony, znając kocie słabe punkty, np. szczególnie nielubiane przez nie zapachy, możemy wykorzystać tę wiedzę w procesie wychowania kota i zabezpieczenia przed nim niektórych przedmiotów.

Oto lista rzeczy, zjawisk i zachowań, których nie lubią koty.

Czego nie lubią koty? Zmiany

Koty zasadniczo nie lubią zmian w swoim życiu. Lubią wieść stateczne żywoty, mieć stały rozkład dnia, pełen przewidywalnych wrażeń. Ostatecznie koty to drapieżniki, a ich instynkt każe im stale walczyć o przetrwanie. Dlatego każda zmiana silnie stresuje kota, bo zwierzak musi się upewnić, czy nowe warunki nadal są bezpieczne, czy ilość zasobów nie uległa zmniejszeniu, czy nie ubyło kogoś ważnego, czy nie doszedł ktoś groźny itp. itd. Stabilne środowisko bez niespodzianek zapewnia kotom poczucie bezpieczeństwa.

Koty stresuje najbardziej zmiana terytorium, do którego są bardzo przywiązane, a więc przeprowadzka, ale też przemeblowanie czy większy remont. Koty stresują się też zmianą karmy, żwirku, lokalizacji kuwety, pór karmienia i zabawy. Koty nie lubią też zmian w składzie osobowym domowników, a także wszelkich nieznanych osób i zwierząt.

By obniżyć u kota poziom stresu, trzeba zapewnić mu stabilizację, odpowiednio dużo uwagi ze strony opiekuna, regularną zabawę. Do uspokojenia zestresowanego kota mogą też posłużyć substancje analogiczne do kocich feromonów policzkowych, zawarte we wpinanych do kontaktu dyfuzorach.

Czego nie lubią koty? Hałas

Koty mają bardzo dobry słuch, znacznie czulszy od ludzkiego. Do tego są z natury czujne – instynktownie wypatrują potencjalnej zdobyczy do upolowania i drapieżników do uniknięcia. Nie należy się więc dziwić, że każdy nagły hałas przeraża kota.

Chociaż wystraszony nagłym klaśnięciem kot, który skacze do góry na sztywnych łapach, wygląda dość zabawnie, jemu wcale nie jest do śmiechu. Koty nie znoszą wszelkich nagłych hałasów, jak huk przewracających się przedmiotów, szum odkurzacza czy dudnienie pralki. Należy o tym pamiętać i starać się nie wywoływać rumoru, kiedy w pobliżu przebywa kot. Obroża z dzwonkiem także jest złym pomysłem – przyjemny dla ludzi dźwięk jest niezwykle irytujący dla kota.

Czego nie lubią koty? Mokre futro

Nie trzeba być ekspertem felinologii, by wiedzieć, że koty nie lubią się moczyć. Czyszczenie futerka językiem to owszem, standardowy zabieg. Woda tolerowana jest jeszcze w miseczce do picia. Ale wszelkie inne formy wilgoci budzą w kotach niechęć. Koty nie lubią deszczu, mokrych podłóg, śniegu i błota naniesionego przez ludzi do domu, a już absolutnie nie znoszą kąpieli (choć są wyjątki, np. turecki van znany jest z zamiłowania do pływania).

Idealne środowisko kota jest ciepłe i suche.

Czego nie lubią koty? Izolacja i ignorowanie

Wbrew popularnemu przekonaniu, koty nie są nietowarzyskie. Potrzebują bliskości swojego opiekuna, choć nie zawsze garną się do głaskania, a niektóre najchętniej uczestniczą w życiu domowników z pewnej odległości, np. z położonego gdzieś wysoko legowiska.

Koty jednak bezwzględnie chcą przebywać w centrum wydarzeń, mieć na oku swoich ludzi i inne domowe zwierzaki, zawsze wiedzieć, na czyich kolanach mogą się akurat ułożyć. Koty nie lubią być izolowane i zbyt długo przebywać samotnie. Dlatego też irytują je np. zamknięte drzwi, w które koty często biją łapami, domagając się otwarcia i wpuszczenia na inspekcję terenu. Koty bardzo nie lubią też ignorowania – gdy miauczą i plączą się ludziom pod nogami, szturchają łapkami ich kolana lub wpatrują się intensywnie w oczy opiekuna, to znaczy, że bezwzględnie chcą nawiązać kontakt.

Czego nie lubią koty? Brud

Koty to czyściochy. Ważna jest dla nich nie tylko nieskazitelność własnego futerka, ale też czystość całego otoczenia, a zwłaszcza toalety i jadalni.

Należy codziennie czyścić kocią kuwetę, usuwać z niej kupy i zgranulowany mocz, często wymieniać cały żwirek. Wiele kotów odmawia korzystania z brudnej, czyli już raz użytej kuwety, o czym daje znać w sposób jednoznaczny, np. załatwiając się gdzieś indziej, choćby w łóżku opiekuna.

Także miski kota muszą być utrzymane w czystości. Nie należy podawać kotu karmy w brudnej misce, w której leżą zaschnięte resztki poprzedniego posiłku. Także miseczka na wodę musi być czysta, a sama woda często zmieniana.

Czego nie lubią koty? Wpatrywanie się w oczy

Koty nie lubią, gdy patrzy im się prosto w oczy, a już zwłaszcza gdy człowiek urządza sobie z kotem pojedynek spojrzeń. W świecie zwierząt patrzenie prosto w oczy oznacza wyzwanie, a więc naturalnie niepokoi to kota.

By zakomunikować kotu dobre zamiary, należy popatrzeć mu krótko w oczy i mrugnąć. Koty mrugają przeciągle, by zapewnić pobratymców o pokojowych zamiarach i sympatii. Ten komunikat zadziała także, gdy człowiek mrugnie do kota.

Czego nie lubią koty? Drażnienie wibrysów

Wibrysy, czyli kocie wąsy, są bardzo wrażliwe. Ta wrażliwość pomaga zwierzakom odbierać drgania ze środowiska, a więc też lepiej orientować się i wydajniej polować w ciemności. Nie należy dotykać kocich wibrysów, bo zwierzaki tego nie lubią. Dobrze też dobrać kotu odpowiednio szeroką miseczkę na pokarm i wodę, by nie zawadzał wibrysami o krawędzie naczynia przy każdym posiłku.

Czego nie lubią koty? Nieodpowiednie głaskanie

Koty lubią pieszczoty, ale tylko wtedy, gdy same mają na to ochotę. Kot podchodzi do opiekuna i domaga się pieszczot – wtedy jest czas na głaskanie. Koty nie lubią pieszczot nie w porę i zbyt natrętnych, dlatego często irytują je małe dzieci, które nie rozumieją, jak i kiedy należy głaskać kota.

Wiele kotów nie lubi też zbyt gwałtownego głaskania oraz smyrania po miejscach niedozwolonych – brzuchu, łapach, często też nasadzie ogona. Koty najchętniej dają się głaskać po głowie, grzbiecie, za uszami i pod brodą.

Czego nie lubią koty? Krępowanie ruchów

Kot nie lubi być siłą zmuszany do przyjmowania jakiejś pozycji lub przebywania w jakimś miejscu. Wszelkie formy ograniczania swobody ruchów i odcinania drogi ucieczki silnie stresują koty. Dlatego zwierzaki nie cierpią, gdy wtłacza się je do transportera, nie lubią też jazdy samochodem, noszenia na rękach i ubierania w sweterki czy buciki dla zwierząt.

Czego nie lubią koty? Przycinanie pazurów

Pazury to dla kota narzędzie codziennej pracy, czyli polowania. Nawet koty domowe, które nie polują na myszy, cenią swoje pazurki, lubią wczepiać się nimi w różne faktury i ścierać je na drapaku.

Nic dziwnego, że zabieg przycinania pazurów, choć często konieczny dla ich własnej wygody, jest przez koty traktowany jak otwarty atak i zamach na wolność. Kot nie cierpi być skrępowany, nie znosi gmerania przy łapkach, a do tego bardzo ceni swoje pazury, nic więc dziwnego, że przycinanie pazurków to dla niego męka.

Czego nie lubią koty? Garderoba

Koty bardzo nie lubią, gdy coś się na nie zakłada. Od biedy mogą przyzwyczaić się do noszenia obroży z adresówką, o ile zostaną tego nauczone w okresie socjalizacji w pierwszych miesiącach życia.

Natomiast wszelkie kubraczki, stroje czy ochraniacze łap najczęściej nie wchodzą w grę – kot odbiera tego typu akcesoria jako ograniczenie ruchów, a często wręcz atak, zakleszczenie w szponach jakiegoś niewidzialnego napastnika. Kot w ubranku nie może swobodnie skakać ani biegać, nie może czyścić swojego futerka, inaczej odbiera fakturę legowiska. To dla niego ważne i negatywne zmiany, a koty nie lubią zmian. Nic dziwnego, że koty tak bardzo nie lubią wszelkich ubranek.

Czego nie lubią koty? Znienawidzone zapachy

Koty nie znoszą niektórych zapachów. Uciekają, gdy wyczują w powietrzu zapach pomarańczy lub cytryny (ogólnie owoców cytrusowych), eukaliptusa, lawendy i octu, drażnią je też cebula i papryka.

Ponieważ te zapachy skutecznie odstraszają koty, na ich bazie powstały repelenty przeznaczone do zabezpieczania przed mruczkami wybranych przedmiotów i zakamarków. Taki preparat odstraszający kota, o miłym dla ludzi, lecz odpychającym dla zwierzaka cytrynowym zapachu, można wykorzystać do spryskania np. kabli od telewizora. Dzięki temu kot nie będzie ich podgryzał, a więc też nie uszkodzi drogiego sprzętu i nie narazi się na porażenie prądem.

Koty nie lubią też najczęściej zapachu obcych kotów. Zwierzaki wychowane w większej grupie podchodzą do zapachu obcego kota z pewną rezerwą, ale też zainteresowaniem i najczęściej nie przeżywają zbyt wielkiej traumy, gdy ich opiekun przyniesie na rękach cudzą woń. Z kolei koty wychowywane samotnie mogą się ciężko obrazić, gdy tylko wyczują na dłoniach opiekuna zapach innego zwierzaka, zdradziecko głaskanego na imprezie urodzinowej.

Podobne artykuły

reddit/u/kenlayne

Koty

Kot napędził właścicielom niezłego stracha. Jego zdjęcie stało się hitem w sieci

Czytaj więcej >
Kot w Wielkanoc

Koty

Czy mogę dać kotu jajko? Dowiedz się, o czym należy pamiętać w Wielkanoc

Czytaj więcej >
facebook/Best Friends Felines

Koty

Wystające żebra, sama skóra i kości. Uratowane przed śmiercią kociątko zmieniło się do nie poznania

Czytaj więcej >
pixabay/Kabo

Koty

Dlaczego kot kopie przy misce? Wyjaśniamy zachowania mruczka

Czytaj więcej >
Marlin

Koty

Świat oszalał na punkcie kota-pływaka. Nie straszna mu żadna fala (WIDEO)

Czytaj więcej >
Szczęśliwy kot

Koty

Jak poznać, że kot jest szczęśliwy? 8 znaków, że twój pupil ma u ciebie jak w raju

Czytaj więcej >