czarny kot
Źródło: unsplash.com/Den Trushtin

Dziś piątek 13. Czy czarny kot naprawdę przyniesie nam wielkiego pecha?

13 Listopada 2020

Piątek 13 od lat uważany jest za dzień tak pechowy, ze lepiej nie wyściubiać nosa za próg domu. Istnieją rozmaite przesądy i wierzenia dotyczące tego feralnego dnia. Jednym z nich, jest pokutujące także przekonanie, że pecha przynoszą czarne koty. Ile w tym przesądzie prawdy?

Czarny kot przebiegający drogę w piątek 13 jest uważany za jeden z najgorszych możliwych omenów. Ten pechowy piątek przypada zawsze przynajmniej raz na 12 miesięcy, maksymalnie zdarza się to trzy razy. W 2020 roku pierwszy piątek 13 wypadł w marcu, dziś musimy po raz drugi unikać pecha! Ile jest prawdy w przesądach związanych z tym szczególnym dniem i dlaczego czarne koty mają nam dziś szczególnie przynosić pecha?

Rowerzysta zobaczył psa tulącego się do reklamówki. Gdy zajrzał do jej wnętrza, aż krzyknął ze strachuRowerzysta zobaczył psa tulącego się do reklamówki. Gdy zajrzał do jej wnętrza, aż krzyknął ze strachuCzytaj dalej

Piątek 13: skąd się wziął?

Przyjmuje się, że przesąd dotyczący feralnego piątku 13 wziął się od 13 października w roku 1307, w którym aresztowano templariuszy, oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. Według tej hipotezy ostatni wielki mistrz zakonu, tuż przed spłonięciem na stosie miał przekląć Filipa IV i papieża Klemensa V - rok później obaj już nie żyli.

Jednak samo przekonanie o tym, że piątek 13 jest pechowy, pojawiło się dopiero z początkiem XX wieku. Co ciekawe, niektórzy doszukują się w tej dacie także innej symboliki - twierdzą, że Jezus Chrystus został ukrzyżowany w piątek 13, a inni sądzą, że ten dzień był pechowy już od czasów babilońskich.

Wierzenia to jednak jedno, a fakty drugie. Choć wiele osób faktycznie boi się tej daty, inne sobie z niej żartują i nie robią nic z symboliki uznawanej za pechową. Do tej zalicza się między innymi czarny kot - czy to przebiegający nam drogę, czy pojawiający się gdzieś w najbliższym otoczeniu. Jak jest naprawdę i skąd wzięło się przekonanie, że akurat mruczek o czarnym futerku przyniesie nam pecha?

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czy zwierzęta potrafią przewidzieć śmierć? Wstrząsające nagranie z hodowli świń nie pozostawia złudzeń, aż chce się płakać
2. Internauci w mocnych słowach o Andrzeju i Gienku z "Rolnicy. Podlasie". Nikt się nie spodziewał
3. Weterynarz zdębiał, gdy zobaczył kota. Przez 30 lat pracy nigdy takiego nie widział

Czarny kot: czy przynosi pecha?

Choć odpowiedź wydaje się oczywista, nie wszyscy dają się tak łatwo przekonać, że czarny kot nie sprawi w naszym życiu jakiejś tragedii. Te wierzenia zostały w niektórych bardzo głęboko zakorzenione, jednak istnieją kultury, w których czarny kot nie przynosi pecha, a wręcz przeciwnie - szczęście.

Ludzie od zawsze przypisywali zjawiskom i istotom, których nie rozumieli ukryte znaczenia. Stąd być może wywodzi się wiara, że czarny kot sprowadzi na nas nieszczęście. Najgorszy okres dla mruczków o czarnym futerku przypadł na średniowiecze.

Czarny kot: przesądy

To wtedy ludzie zaczęli kojarzyć te niewinne zwierzęta z diabłem i czarownicami. Uważano, że mają związek z czarną magią - stąd też przekonanie, że widok czarnego kota nie zwiastuje nic dobrego. W XIII wieku biedne zwierzaki przeżywały prawdziwe katusze, a wszystko przez papieża Grzegorza IX, który wydał bullę nakazującą i przyzwalającą na zabójstwa czarnych kotów.

Robiono z nich talizmany, sprzedawano ich mumie, a także palono, zrzucano z wież, topiono i obdzierano ze skóry. Na szczęście dziś nikt raczej nie posuwa się do takiego okrucieństwa w obawie przed pechem.

Temat czarnoksięstwa i powiązania czarnych kotów z magią i wiedźmami powracał w historii jeszcze kilkukrotnie, nic więc dziwnego, że wierzenie w przynoszonego przez nie pecha jest tak zakorzeniona w naszej kulturze. Jednak np. w Japonii uważa się, że czarny kot przyciąga bogactwo, w Anglii gwarantuje szczęście w małżeństwie, a we Francji uważano, że poczęstowanie czarnego kota jedzeniem zwróci się w postaci wielkiej fortuny.

Na całym świecie wierzenia różnią się od siebie i wykluczają nawzajem - możemy więc śmiało zinterpretować je, jak tylko nam się podoba. Jednak jeśli cofnięcie się kilka kroków lub splunięcie przez ramię na widok czarnego kota przebiegającego nam drogę sprawi, że poczujesz się pewniej - dlaczego nie?

Owczarek własnym ciałem bronił pana przed włamywaczami. Zapłacił wysoką cenęOwczarek własnym ciałem bronił pana przed włamywaczami. Zapłacił wysoką cenęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pies zdenerwował się, gdy jego pani wyszła z domu. Z pomocą przyszedł mu przyjaciel kot
  2. W bezduszny sposób pozbył się niechcianego już psa. Wszystko zarejestrowały kamery, ogromny żal
  3. Zostawiła niemowlę z kotem i wyszła tylko "na minutkę". Widok, jaki zastała po powrocie sprawił, że dech zaparło jej w piersi
  4. Polscy ekolodzy biją na alarm. Zwierzęta giną w zastraszającym tempie, niedługo nie będziemy mogli ich już nigdy zobaczyć
  5. Dlaczego kot ma kieszonki w uszach? Niewielu wie, jaka jest ich prawdziwa funkcja, oto rozwiązanie zagadki
  6. Wszystko co osiągnął, jest zasługą kobiet. Niepełnosprawny Fabian w mocnych słowach o wyroku TK
  7. Ludzie wchodzą do restauracji i nie dowierzają własnym oczom. Najlepsze frytki w Polsce robi niezwykła drużyna, która zmiękczy serce każdego

źródło: dziennikpolski24.pl, petportal.pl

Następny artykuł