dzik w czarnobylu
Źródło: youtube.com/Habiq Tube

Do sieci trafiło nagranie z lasu w Czarnobylu. Badacz uchwycił niezwykłą rzecz, zawiadomił służby

26 Sierpnia 2020

Czarnobyl od czasu katastrofy w elektrowni jądrowej fascynuje wszystkich miłośników rzeczy nietypowych i dziwnych. Po pożarze oraz wybuchu reaktora atomowego ogromny obszar został skażony promieniowaniem. W wyniku tego doszło do wysiedlenia miasta Prypeć oraz zamknięta okolicznych terenów. Incydent wywołał ogromne poruszenie na całym świecie, jego skutki były odczuwalne nawet w Polsce.

Czarnobyl stał się częstym kierunkiem wycieczek turystycznym. Choć na obszarze elektrowni jądrowej wciąż notuje się wysokie stężenia pierwiastków promieniotwórczych, okoliczne tereny są stosunkowo bezpieczne. Promieniowanie nie jest znacząco wyższe od promieniowania tła. Najbardziej skażone są obszary położone najbliżej sarkofagu, w którym zamknięto wciąż płonący stopiony rdzeń reaktora. Strefa zamknięta zmieniła się w rezerwat przyrody. Choć wiele osób słyszało historie o dwugłowych krowach czy zwierzętach bardzo zdeformowanych przez mutacje i chorobę popromienną, większość z nich jest nieprawdziwa lub mocno przesadzona. Najciekawszą cechą rezerwatu jest to, że występują na jego obszarze gatunki niespotykane w innych częściach świata, czasem nawet uważane za wymarłe.

5-latka otoczona stadem 14 owczarków niemieckich. Ojciec wszystko nagrał5-latka otoczona stadem 14 owczarków niemieckich. Ojciec wszystko nagrałCzytaj dalej

Czarnobyl zmienił się w rezerwat przyrody

Sergey Gashchak, ekspert z zakresu radiologii badał zachowania zwierząt znajdujących się na terenie strefy zamkniętej. Rozstawił kamery w lasach Zony, potem chciał przeanalizować nagrania, wnioski z badania chciał opisać w artykule na ten temat. To, co zobaczył na jednym z nich mocno nim wstrząsnęło. Musiał skonsultować to, co na nim zobaczył z kilkoma biologami. Gdy usłyszał ich opinię od razu poinformował władze. Zwierzę, które zobaczył dawno uznano za wymarłe na wolności. Obok czarnych bocianów, niedźwiedzi, łosi, jeleni i rysiów dostrzegł Konia Przewalskiego, gatunek kiedyś powszechnie występujący w Europie. Ostatnich dziko żyjących przedstawicieli tego gatunku widziano na stepach Mongolii oraz Chin. W 1945 roku w ogrodach zoologicznych żyło 31 takich zwierząt. W 2005 ich populacja wynosiła już ponad 2 tysiące sztuk.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Doberman bawił się z dzieckiem, nagle się na nie rzucił. Gdy matka poznała powód, nie mogła się pozbierać
2. Który kot pierwszy dotrze do miski? Test, z którym 70% osób nie jest w stanie sobie poradzić

Potrzebne są szczegółowe badania fauny Czarnobyla

Zdaniem wielu badaczy oraz pasjonatów Czarnobyla niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowych badań występujących na terenie strefy gatunków. Wiele osób uważa, że na obszarze rezerwatu zajmującego aż 4769 kilometrów kwadratowych może żyć wiele gatunków niespotykanych w innych miejscach na kontynencie. Od 25 kwietnia 1986 roku obecność ludzi na tych terenach była mocno ograniczona. Po katastrofie obyła się akcja wyłapywania i zabijania zwierząt, które mogły być dotknięte dużymi dawkami promieniowania. Było to działanie prewencyjne mające nie dopuścić do rozprzestrzeniania się niepożądanych mutacji czy chorób jak i samego promieniowania. Zabito tysiące psów oraz zwierząt gospodarskich. Badacz jest zdania, że rząd powinien zainteresować się terenami wokół Czarnobyla i żyjącymi tam gatunkami.

ZOBACZ ZDJĘCIE I WIDEO:

Koń PrzewalskiegoKoń Przewalskiego
pixabay.com/Pixel-mixer

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pies, który wygląda jak człowiek, podbija sieć. Te zdjęcia to nie fotomontaż, niebywały zwierzak
  2. Pielęgniarka chciała zmienić coś w swoim wyglądzie. Nie spodziewała się aż takiej metamorfozy
  3. Pies czy kot? Niesamowity zwierzak wygląda jak postać z bajki
  4. Katarzyna Dowbor w wybornym towarzystwie. Odwiedziła ją synowa, ale i niezwykłe zwierzęta
  5. Zrobili kotu specjalne łóżeczko. Niebywałe, co zrobił mruczek
  6. Czerwony alarm dla części Polaków, dawno nie było tak źle. Nie można było dłużej zwlekać

źródło: webniusy.com

Następny artykuł