Cocker spaniel – rozmerdany łowca
Źródło: pixabay

Cocker spaniel – rozmerdany łowca

31 Października 2020

Trudno o bardziej radosnego i energicznego psa od cocker spaniela. To świetny towarzysz aktywnych rodzin, lubiących spędzać czas na świeżym powietrzu. Czy cocker spaniel to pies także dla ciebie? Dowiedz się wszystkiego o rasie cocker spaniel.

Cocker spaniel – historia rasy

Cocker spaniel pochodzi z Anglii. Rasa została wyhodowana w XIX w. na potrzeby myśliwych, do wypłaszania ptactwa z szuwarów. Nazwa rasy wywodzi się od słowa woodcock, co po angielsku oznacza słonkę, czyli gatunek ptaka wodnego. Spaniel zaś to typ psa myśliwskiego, specjalizujący się w wystawianiu lub wypłaszaniu ptactwa. Współczesne spaniele wywodzą się od psów wypłaszających. Spaniele znane były w Anglii już w średniowieczu, prawdopodobnie wywodzą się od psów sprowadzonych z Hiszpanii – espaigneul to po francusku „pies z Hiszpanii”.

W 1983 r. angielski Kennel Club uznał cocker spaniele za osobną rasę, inną od springer spaniela, czyli wcześniejszego psa płoszącego. W 1902 r. cocker spanielom utworzono standard rasy. W 1946 r. American Kennel Club uznał odmianę amerykańską cocker spaniela za osobną rasę, istnieją więc obecnie dwie: cocker spaniel angielski i amerykański. Amerykańskie są nieco mniejsze, hoduje się je szczególnie dla walorów wystawowych, a mniej dla umiejętności pracy.

W Polsce cocker spaniele pojawiły się w większej liczbie po II wojnie światowej, choć sporadycznie można napotkać wzmianki o tych psach trzymanych na dworach magnackich we wcześniejszych epokach. Hodowla szła dość opornie i jeszcze w latach 70. nastawiona była głównie na import psów z Anglii. Do dziś cocker spaniel to stosunkowo rzadka w Polsce rasa.

Jak wygląda cocker spaniel?

Cocker spaniel to niewielki pies wyżłowaty. Dorasta do 39 cm wysokości w kłębie i osiąga masę 15 kg.

Głowa psa powinna być wydłużona i sucha, tzn. bez zbędnej, zwisającej skóry. Czaszka powinna być lekko wysklepiona, z wyraźnymi łukami brwiowymi. Kufa kwadratowa, zwężająca się w kierunku nosa, z wyraźnym stopem. Oczy powinny być rozwarte, ale nie wyłupiaste i zawsze ciemne – czarne, brązowe lub ciemnoorzechowe. Uszy są duże, długie, osadzone poniżej linii oczu i nisko zwisające, mogą być pokryte skręconym włosem. Cocker spaniel ma charakterystyczny, inteligentny i czujny wyraz pyszczka.

Tułów powinien być mocny, o zwartych liniach, z lekko opadającym grzbietem i zaokrąglonym zadkiem. Łapy są proste i mocne, przednie mają niedługie pióra na tylnej stronie. Ogon trzymany jest nisko.

Sierść cocker spaniela jest przylegająca i jedwabista w dotyku, krótka na głowie i grzbiecie, za to długa na łapach, ogonie, często też na uszach.

Umaszczenie może być w jednym kolorze, najczęściej czarnym, czekoladowym lub złotym z wariantami podpalanymi (biel dopuszcza się tylko na piersi) albo w kilku kolorach, np. czarnym, czekoladowym, pomarańczowym lub złotym na białym podkładzie. Zdarzają się też psy trzykolorowe, w tym warianty niebieskie, cytrynowe, wątrobiane.

W USA zwyczajowo przycina się cocker spanielom ogony. Amerykański cocker spaniel jest też zwykle nieco mniejszy od angielskiego.

Jaki charakter ma cocker spaniel?

Cocker spaniel to wesoły i energiczny pies, który uwielbia zabawę i chętnie spędza czas na harcach z całą rodziną. Kocha aportować, co zostało mu jeszcze z czasów, gdy towarzyszył myśliwym na polowaniach i płoszył ptaki. Niemal bez ustanku merda ogonem, co jeszcze potęguje wrażenie jego nieustannej radości, której nic nie jest w stanie zaburzyć. Gdy jest szczególnie podekscytowany, merda nie tylko ogonem, ale całą tylną częścią ciała.\

Cocker spaniel przywiązuje się do rodziny, szczególnie do swego pana. Jest psem bardzo wiernym, domagającym się uwagi. Do pewnego stopnia nadaje się na psa-stróża, zawsze bowiem informuje swego pana szczekaniem, gdy zbliża się ktoś obcy.

Cocker spaniel bywa uparty i wymaga odpowiedniego ułożenia w młodym wieku, by złagodzić lub usunąć niepożądane cechy charakteru. To inteligentny pies – plasuje się na osiemnastym miejscu na liście najinteligentniejszych psich ras Stanley’a Corena. Cocker spaniel powinien być układany cierpliwie, łagodnie, ale stanowczo i konsekwentnie. Karcenie i krzyki mogą go zestresować i zniweczyć całą naukę. Dlatego cocker spaniela trzeba układać delikatnie. Powinien dostawać jasne komendy, a poprawną reakcję trzeba od razu nagrodzić, najlepiej smakołykiem.

Wychowanie cocker spaniela, jeśli jest prowadzone poprawnie, przebiega szybko i daje wiele satysfakcji. Pies szybko uczy się reagować na swoje imię i liczne komendy, a także poprawnie współżyć z ludźmi, dziećmi i zwierzętami, zarówno znajomymi, jak i obcymi. Ważne, by pies umiał chodzić przy nodze, na smyczy i bez smyczy.

Świetną zabawą dla cocker spaniela będzie także trening umiejętności łowieckich lub do konkurencji sprawnościowych. Szczególnie dobrze sprawdza się w konkurencji agility (biegu przez tor przeszkód), bardzo lubi także dog dancing, czyli naśladowanie ruchów tanecznych swego pana.

Z powodu silnego łowieckiego instynktu dobrze jest zawsze wyprowadzać cocker spaniela na mocnej smyczy z porządnymi karabińczykami, tak by nie pognał za wypatrzoną wiewiórką, ptaszkiem czy kotem.

Co je cocker spaniel?

Cocker spaniel ma tendencję do tycia i jest z natury łakomy, dlatego trzeba umiejętnie dobrać mu dietę i porcjowanie. Cocker spaniel powinien dostawać dwa posiłki dziennie, przede wszystkim wysokiej jakości mokra karmę. Taka karma powinna zawierać głównie mięso mięśniowe i z podrobów, a także oleje, warzywa i nieco owoców. Nie podawaj psu karmy zawierającej zboża, odpady zwierzęce, sztuczne barwniki, spulchniacze, słodziki i konserwanty.

Porcje powinny być dobrane w zależności od płci, wieku, masy i trybu życia cocker spaniela. W odpowiednim skomponowaniu jadłospisu i porcji pomoże ci weterynarz lub psi dietetyk.

Zdrowy cocker spaniel

Cocker spaniel to silny i odporny pies, miewa jednak typowe psie dolegliwości. Badania angielskich cocker spanieli wskazują, że psy te najczęściej umierają z przyczyn naturalnych, z których najczęstszą jest rak (30%), po nim starość (17%) i choroby serca (9%). W USA i Kanadzie główną przyczyną śmierci jest starość (40%).

Wśród chorób typowych dla psów cocker spaniele miewają problemy z sercem (np. kardiomiopatia), zdarzają się przypadki głuchoty, chorób oczu (zanik siatkówki, katarakty), dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. Występują też z rzadka alergie skórne. U cocker spaniela, jak i u innych ras, może ­- niezwykle rzadko ­- wystąpić napad szału. Pies atakuje wtedy na oślep, wzrok ma jednak nieobecny. Napady te podobne są do ataków epilepsji. Wydaje się, że cocker spaniele o jednolitej, ciemnej maści są bardziej podatne na ataki agresji. Umiejętna hodowla prowadzi do znacznego obniżenia ryzyka wystąpienia u cocker spaniela chorób o podłożu genetycznym, w tym napadów szału.

Cocker spaniel ma skłonność do chorób uszu, ponieważ jego kanał słuchowy nie jest odpowiednio wentylowany. Dlatego należy szczególnie dbać o uszy cocker spaniela. Regularnie czyść ich wnętrza z pomocą szmatki nasączonej w ciepłej wodzie lub w specjalnych solach fizjologicznych, które nie drażnią zwierząt i nie wywołują alergii. Tę samą metodę pielęgnacji możesz zastosować w miarę potrzeby do czyszczenia nosa i kącików oczu cocker spaniela.

Każdej chorobie lepiej zapobiegać niż leczyć, i każdą też łatwiej jest wyleczyć, jeśli się ją zawczasu rozpozna. Dlatego każdy pies powinien przynajmniej raz w roku odwiedzać weterynarza na ogólne badanie stanu zdrowia. Powinno ono składać się z badania krwi, osłuchu serca i płuc, przeglądu uzębienia. Zadbany cocker spaniel żyje ok. 12 lat.

Ciekawostką jest fakt, że suczka cocker spaniela potrafi wydać na świat miot liczący od trzech do nawet dwunastu szczeniąt! To jedna z najbardziej zróżnicowanych liczebności miotu wśród psów.

Czysty cocker spaniel

Sierść cocker spaniela musi być regularnie wyczesywana, najlepiej codziennie, by zapobiec powstawaniu kołtunów. Można do tego użyć miękkiej szczotki lub specjalnych rękawic o gumowych wypustkach. Czesanie za pomocą rękawicy jest bardzo przyjemne dla psa, który odczuwa je jako głaskanie i masaż. Po spacerze także należy przeczesać cocker spaniela, by pozbyć się z jego sierści ewentualnych liści, gałązek czy błota.

Psy wystawowe muszą też mieć pielęgnowane włosy na łapach. Należy je sczesywać w kierunku palców i przycinać, a także wyskubać włoski wyrastające wokół poduszek łap. Co najmniej raz na dwa miesiące cała sierść cocker spaniela powinna być przystrzyżona, najlepiej przez profesjonalnego psiego fryzjera. Możesz podpatrzeć go przy pracy, by z czasem zacząć samodzielnie przycinać włosy swojemu psu.

Jak wspomniano wcześniej, także uszy, oczy i nos cocker spaniela powinny być regularnie czyszczone. Należy także co kilka godzin wycierać cocker spanielowi wargi wilgotną ściereczką, co zapobiega powstawaniu stanów zapalnych. O jego jamę ustną zadbasz, podając mu od czasu do czasu specjalne dentystyczne przysmaki dla psów, które ścierają kamień nazębny i zapobiegają infekcjom dziąseł.

Cocker spaniel kocha wodę i zabawy w stawach lub rzeczkach. Dlatego też nie boi się kąpieli. Cocker spaniela dobrze jest porządnie wykąpać przynajmniej raz na kwartał. Pamiętaj, by do kąpieli użyć specjalnego szamponu dla zwierząt, który nie drażni, nie szczypie w oczy i nie wywołuje alergii. Przed kąpielą połóż na dnie wanny lub podłodze prysznica ręcznik albo gumową matę, żeby pies się nie ślizgał.

Do wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych trzeba przyzwyczajać psa już od wczesnego wieku szczenięcego.

Szczęśliwy cocker spaniel

Szczęśliwy cocker spaniel to przede wszystkim wybiegany i wybawiony cocker spaniel. Pies uwielbia aportować, szukać ukrytych przysmaków, a także bawić się w wodzie. Świetnym pomysłem będzie więc zabawa z cocker spanielem w aportowanie z wody, najlepiej z gęstego sitowia. Oczywiście, po takim szaleństwie psa trzeba będzie odpowiednie wysuszyć i wyczesać, może też wykąpać.

Poza pełnymi atrakcji spacerami, cocker spaniel chętnie będzie towarzyszył swemu panu na wycieczce do lasu albo w czasie joggingu.

Cocker spaniel lubi towarzystwo i przebywanie w centrum uwagi. Źle czuje się w samotności i nie powinien zostawać w domu sam na więcej niż kilka godzin. Osamotnienie może wywołać u niego stres, który pies rozładuje na meblach i poduszkach.

Dla kogo cocker spaniel to idealny pies?

Cocker spaniel to idealny pies przede wszystkim dla aktywnych osób, a jeszcze lepiej aktywnych rodzin. Wymaga od swego pana dużo uwagi i czasu na spacery i zabawę. Jego specyficzne potrzeby żywieniowe i pielęgnacyjne sprawiają, że cocker spaniel to pies raczej dla doświadczonych przewodników, którzy wiedza, jak o niego zadbać.

Cocker spaniel z dobrej hodowli

Cocker spaniel powinien pochodzić z dobrej hodowli, zarejestrowanej w jednej z międzynarodowych organizacji kynologicznych i prowadzonej przed odpowiedzialnego hodowcę. Taki hodowca dba nie tylko o zysk, ale przede wszystkim o dobro swoich zwierząt i odpowiedni ich dobór do krzyżowania, tak by zminimalizować ryzyko wystąpienia u szczeniąt chorób o podłożu genetycznym.

Porządna hodowla powinna mieć swoją stronę internetową, na której możesz zapoznać się z ofertami szczeniąt na sprzedaż. Dobrym pomysłem jest osobiste odwiedzenie hodowli, by na własne oczy przekonać się, w jakich warunkach trzymane są psy.

Odpowiedzialny hodowca nie tylko odpowie na twoje pytania, ale sam zada ci kilka pytań, by upewnić się, że kupujesz psa świadomie i znasz jego potrzeby. Tacy sprzedawcy niechętnie patrzą na osoby, które szukają psów do kupienia np. w sezonie gwiazdkowym czy na prezent dla kogoś.

Rasowy cocker spaniel powinien mieć ważną książeczkę zdrowia, odnotowującą wszystkie potrzebne szczepienia oraz zabiegi odrobaczania. Musi też mieć rodowód, w którym wymienieni się jego przodkowie i który gwarantuje, że pies spełnia standard rasy. Możesz też poprosić hodowcę o wgląd w dokumentację medyczną rodziców szczeniaka, by upewnić się, że nie jest on obciążony ryzykiem chorób genetycznych.

Ile kosztuje cocker spaniel?

Rasowy cocker spaniel z rodowodem kosztuje ok. 3000 zł, a nawet więcej, jeśli jest przeznaczony do dalszej hodowli. Miesięczny koszt utrzymania psa wynosi ok. 250 zł.

Jeśli nie chcesz ponieść takiego wydatku, możesz rozejrzeć się za cocker spanielem ze schroniska. Dorosłe psy są już ułożone i wymagają tylko jednego – dobrego pana i ciepłego domu. Adoptując psa ze schroniska, dajesz mu szansę na szczęśliwe życie.

Następny artykuł