pies z panią
Źródło: unsplash.com/olivia hutcherson

Co pies myśli o właścicielu? Wielu z nas zadaje sobie podobne pytanie

29 Sierpnia 2020

Co pies myśli o właścicielu? Wielu miłośników czworonogów zadaje sobie podobne pytania i chciałoby wejść na chwilę w skórę swojego zwierzaka, by poznać prawdę. Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista - zwierzaki zupełnie inaczej niż ludzie reagują na bodźce, a swoje emocje opierają na odmiennych motywach. Co więc tak naprawdę psy o nas myślą?

Co pies myśli o właścicielu? Nauka przyszła z pomocą i umożliwiła odpowiedź na to pytanie, które zadaje sobie większość miłośników zwierząt. Już od jakiegoś czasu wiadomo, że przeciętny pies cechuje się inteligencją na poziomie IQ dwulatka. Do tego zwierzaki rozpoznają słowa i gesty, nic więc dziwnego, że często gdy do nich mówimy, sprawiają wrażenie, jakby chciały nam odpowiedzieć. Jak się także okazuje, psy myślą o nas przede wszystkim dużo i często. Choć oczywiście można się domyślać, czy pies nas lubi, czy nie, z pewnością nie każdy potrafiłby to wyczytać z detali, które wzięły pod uwagę badania podjęte na Uniwersytecie Emory w Atlancie, Georgii.

Po 4 latach psiak ma stracić dom. Wolontariusze mają ostatnią szansę, by znaleźć mu kochającą rodzinęPo 4 latach psiak ma stracić dom. Wolontariusze mają ostatnią szansę, by znaleźć mu kochającą rodzinęCzytaj dalej

Co pies myśli o właścicielu?

Okazuje się, że psy naprawdę sporo rozmyślają na nasz temat. Wspomniane badania, przytoczone przez portal psy.pl brały pod uwagę między innymi reakcję psa na zapach opiekuna. To właśnie psie nosy powiedziały bardzo wiele o tym, co czują psiaki na nas widok. Z badań naukowców wynika, że gdy zwierzęta wąchały swoich właścicieli, w ich mózgach aktywował się tak zwany ośrodek nagrody - co znaczy, że obecność ukochanego człowieka powodowała u zwierząt ogromne szczęście!

DZISIAJ GRZEJE: 1. Przez lata opiekował się białymi lwami. Znienacka go zaatakowały, niestety nie żyje
2. Myśleli, że ich pies jest chodzącym ideałem. Wszystko zmieniło się, gdy zobaczyli nagranie z ukrytej kamery
3. Suczka z ogromnym guzem całe życie spędziła przykuta do ściany. Jej reakcja na ratowników łamie serce

Badania sprawdziły też, czy obecność opiekuna znacząco wpływa na nastrój zwierzaka. Psom dano zabawki, w których znajdowały się nagrody - za pierwszym razem zwierzęta były same, później z opiekunem, który milczał, a na końcu właściciel zachęcał je do zabawy. Okazało się, że sama obecność ukochanego człowieka znacząco wpływała na motywację zwierząt do zdobycia nagrody. Zapach właściciela sprawia także, że jedzenie smakuje lepiej - zwierzaki były dużo bardziej szczęśliwe, gdy mogły zjeść w obecności swojego opiekuna, a najlepiej z jego ręki.

Psy myślą inaczej niż my - skupiają się tylko na tym, co dzieje się tu i teraz. Mogą wpływać na nie różne ciężkie przeżycia, wtedy reagują odruchowo, podobnie jak w momencie, gdy doszło do jakiegoś traumatycznego zdarzenia. Jednak jeśli ktoś kojarzy im się wyłącznie z dobrymi rzeczami, psy będą cieszyć się na widok tej osoby. Mimo że psie i ludzkie mózgi działają zupełnie inaczej, możemy domyślić się, co pies myśli o właścicielu po jego zachowaniu. Dobra wiadomość jest taka, że zazwyczaj zwierzaki myślą o nas dobrze i z ich zachowania wynika, że naprawdę nas kochają!

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pies, który wygląda jak człowiek, podbija sieć. Te zdjęcia to nie fotomontaż, niebywały zwierzak
  2. Pielęgniarka chciała zmienić coś w swoim wyglądzie. Nie spodziewała się aż takiej metamorfozy
  3. Pies czy kot? Niesamowity zwierzak wygląda jak postać z bajki
  4. Katarzyna Dowbor w wybornym towarzystwie. Odwiedziła ją synowa, ale i niezwykłe zwierzęta
  5. Zrobili kotu specjalne łóżeczko. Niebywałe, co zrobił mruczek
  6. Ponad 16 tysięcy Polaków odciętych od świata. Setki interwencji. Koszmar

źródło: zpazurem.pl, psy.pl

Następny artykuł