szympans
Źródło: pixabay.com/suju

Szympansy zaczęły chorować. Pierwszy przypadek w historii, eksperci dociekają źródła

15 Listopada 2020

Choroba, która dotknęła szympansy, została po raz pierwszy w historii zanotowana u tego gatunku. Naukowcy z Afryki Zachodniej dociekają, co mogło spowodować, że małpy nagle zaczęły chorować. Do tej pory z powodu tej przypadłości cierpieli prawie wyłącznie ludzie.

Choroba znaleziona u szympansów to trąd. Niepokojący jest fakt, że do tej pory nie zanotowano go niemal u żadnego innego gatunku, niż ludzki. Eksperci pierwszy raz spotkali się z takim przypadkiem i próbują dociec źródła zakażenia u szympansów.

Mały chłopiec otwiera prezent. W środku jest szczeniaczek, reakcja dziecka bezcennaMały chłopiec otwiera prezent. W środku jest szczeniaczek, reakcja dziecka bezcennaCzytaj dalej

Dziwna choroba szympansów

Naukowcy odnotowali trąd u małp mieszkających w Parku Narodowym Cantanhez w Gwinei Bissau oraz w Parku Narodowym Taï na Wybrzeżu Kości Słoniowej. New York Post informuje, że to pierwszy taki przypadek w historii i nigdy wcześniej w żadnym miejscu na Ziemi szympansy nie zapadały na tę chorobę. Do tej pory trąd wykrywano prawie wyłącznie u ludzi, z nielicznymi wyjątkami.

Wcześniej zdarzało się, że inne zwierzęta chorowały na trąd, między innymi pancerniki mieszkające w Ameryce Północnej i Południowej czy wiewiórki z Wielkiej Brytanii. Te gatunki posiadają genotyp bakteryjny 3l, przez który mogą zarazić się chorobą od człowieka. Jednak badania wykazały, że szympansy owego genotypu nie posiadają, do zarażenia musiało dojść więc inną drogą.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Gdyby nie pies, cała rodzina by zginęła. Obudził ich w ostatniej chwili
2. Ma 70 lat i schudła blisko 60 kilogramów. Teraz przeszła kolejną spektakularną metamorfozę
3. Znaleźli psy i koty pomalowane na niebiesko. Prawda zupełnie inna niż myślisz, porażające

Naukowcy szukają źródła zakażeń

Póki co naukowcy nie wiedzą jeszcze, w jaki sposób choroba przeszła na małpy. Na razie uważają, że być może trąd istnieje w ich środowisku, lub zaraziły się od zwierząt, na które polują. Weterynarz Fabian Leendertz stanowczo wyklucza zarażenie od człowieka i podkreśla, że mogłoby mieć ono miejsce tylko, gdyby chory człowiek miał długi kontakt z małpą, tymczasem żaden z badaczy nie choruje na trąd.

- Nigdy nie widziałem tego trądu u szympansów. [...] Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że istnieje jakieś jeszcze niezidentyfikowane źródło - mówił lekarz w rozmowie z New York Post.

Naukowcy wciąż badają więc, co mogło wywołać chorobę i mają nadzieję, że zagadka wkrótce się rozwikła. Liczą też, że choroba nie przemieści się w żaden sposób poza granice parków narodowych, w których żyją małpy.

Były pewne, że lis jest martwy. Po chwili na nagraniu widać, jak bardzo się pomyliłyByły pewne, że lis jest martwy. Po chwili na nagraniu widać, jak bardzo się pomyliłyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W bezduszny sposób pozbył się niechcianego już psa. Wszystko zarejestrowały kamery, ogromny żal
  2. Polak mieszkający w Szwecji zdradził zaskakującą prawdę na temat skandynawskiego kraju. Czy turyści są bezpieczni w północnoeuropejskim kraju?
  3. Maine coon inny niż myślisz. 5 faktów, których nie powie ci hodowca
  4. W Szczecinie powstanie nowoczesne schronisko. Będzie ogromne, rusza budowa
  5. Niewidomy pies po operacji pierwszy raz widzi panią. Niesamowita reakcja wzrusza do łez
  6. Pitbull zauważył w okolicy ciężarną kotkę. Zrobił dla niej niewiarygodną rzecz, właściciel wszystko uwiecznił
  7. Nowatorski projekt rosyjskiej armii. Nowy myśliwiec będzie mógł latać w kosmosie?

źródło: o2.pl

Następny artykuł