Chihuahua – najmniejszy pies świata
Źródło: pixabay

Chihuahua – najmniejszy pies świata

31 Października 2020

Chihuahua to wierny i nieustraszony pies, którego wybuchowy temperament i mikrorozmiar wpędzają czasem w kłopoty. Łatwy w pielęgnacji, skory do zabawy, ale też wylegiwania się na poduszce – chihuahua to doskonały pies dla singla, rodziny i osób starszych. Dowiedz się wszystkiego o rasie chihuahua.

Chihuahua – historia rasy

Chihuahua to najstarsza rdzenna psia rasa Ameryki Północnej. Wywodzi się od starożytnej rasy psów techichi, trzymanych na dworach królów Tolteków i Azteków. Techichi były większe od współczesnych psów chihuahua i długowłose. Ich podobizny znaleźć można na ceramice i malowidłach, stworzonych przez rdzennych mieszkańców dzisiejszego Meksyku nawet 300 lat p.n.e.! Aztekowie i Toltekowie prawdopodobnie trzymali techichi jako psy domowe i stróże, wykorzystywali je do ogrzewania zbolałych kości starców, a czasem też jedli.

Nazwa rasy wywodzi się od meksykańskiego stanu Chihuahua i miejscowości, skąd wywodzą się współczesne psy. Rasa rozpowszechniła się w USA w końcu XIX w. i została zarejestrowana przez American Kennel Club w 1904 r. W latach 30. XX w. chihuahua trafiły do Wielkiej Brytanii, a w Europie rozpowszechniły się po II wojnie światowej. Obecnie psy chihuahua są rozpoznawalne na całym świecie i stanowią dumę Meksykanów. W mieście Chihuahua organizuje się nawet doroczny konkurs… pomników psów chihuahua.

Do Polski pierwsze psy chihuahua trafiły w 1986 r. Obecnie to jedna z bardziej popularnych ras nad Wisłą.

Jak wygląda chihuahua?

W wyniku krzyżowania z rasami europejskimi, współczesne psy chihuahua mają tylko ok. 2% swego pierwotnego, prekolumbijskiego DNA. Mimo to zachowały wygląd zbliżony do rasy techichi, choć są mniejsze od swych przodków.

Chihuahua to bardzo mały pies (według wielu standardów – najmniejszy pies świata), który osiąga ok. 25 cm wysokości w kłębie i masę ok. 3 kg. Najmniejszy w historii chihuahua miał zaledwie 14 cm w kłębie!

Są to psy silne, krępe, o kwadratowym profilu sylwetki. Ich łapy są krótkie, ale silne, ogon sprężysty i zawinięty na plecy. Głowa jest duża, zaokrąglona, trochę przypominająca jabłko, choć dawniej popularne były też psy o nieco wydłużonych głowach, w tzw. typie jelenia. U psów z jabłkowatą głową kufa jest krótka z wyraźnym stopem, zgryz nożycowy lub obcęgowy. Uszy są długie, szerokie, trójkątne, o zaokrąglonych końcówkach. Oczy okrągłe, szeroko rozstawione, nieco wyłupiaste.

Chihuahua występuje w odmianie krótkowłosej i długowłosej, choć niektóre organizacje kynologiczne uznają je za dwie osobne rasy. Odmiana krótkowłosa ma sierść gładką, z połyskiem, nieco rzadszą na gardle i brzuchu, a gęstsza na szyi i ogonie. Odmiana długowłosa ma sierść miękką, czasem falowaną, z piórami na uszach i ogonie, kryzą na piersi i portkami na tylnych łapach. Umaszczenie może mieć najróżniejsze barwy, odcienie i rysunki, najczęściej jest płowe, piaskowe, białe, czarne, czekoladowe, z wariantami podpalanymi lub na srebrnym podkładzie.

Chihuahua to dziś popularna rasa, którą hodowcy chętnie krzyżują z innymi, tworząc mieszanki o ciekawym wyglądzie. Jest kilkanaście wariantów takich mieszanek, np. chorkie (chihuahua + Yorkshire terrier), cheek (chihuahua + pekińczyk), chipoo (chihuahua + pudel).

Jaki charakter ma chihuahua?

Chihuahua przywiązuje się silnie przede wszystkim do swego pana i jego rodziny i zawsze gotów jest stanąć w ich obronie, nawet kiedy nie ma takiej potrzeby, co może prowadzić do utarczek z obcymi psami. Chihuahua bowiem nadrabia swoją nikczemną posturę temperamentem. To odważny, zadziorny pies, który nie tylko nie boi się większych zwierzaków, ale często wdaje się z nimi w awantury, co może mieć dla niego opłakane skutki. Dlatego należy wyprowadzać psa na solidnej smyczy. Z uwagi na swe rozmiary i delikatną budowę, chihuahua narażony jest na obrażenia i kontuzje w czasie zabawy, a zwłaszcza konfrontacji z większymi psami.

Chihuahua najlepiej czuje się w towarzystwie innego przedstawiciela własnej rasy. Do innych zwierząt i obcych ludzi podchodzi z rezerwą, ostrzega też przed nimi głośnym, przenikliwym szczekaniem. Nie nadaje się też na towarzysza zabaw dla małych, energicznych dzieci, które źle wpływają na jego nerwy i mogą sprowokować psa do ataku.

W domu chihuahua zawsze szuka ciepłego, przytulnego miejsca na legowisko. Uwielbia zakopywać się w poduszkach, kocach i kołdrach. Lubi też przesiadywać gdzieś wysoko, np. na poduszce na oparciu kanapy, by obserwować otoczenie – trochę przypomina w tym koty.

Chihuahua źle znosi samotność i dłuższe rozstania z właścicielem. Rozłąka może wywołać u psa stres, który zwierzak rozładuje, drąc poduszki i gryząc meble. Można złagodzić jego smutki z powodu rozstania, podając mu posiłek przed wyjściem do pracy lub zostawiając włączony telewizor albo radio, tak by chihuahua stale słyszał ludzki głos. Psa można też przyzwyczaić do znoszenia kilku godzin samotności w okresie szczenięcego treningu.

Charakter psa chihuahua zależy od jego wychowania i treningu. To pojętne psy, które szybko się uczą, zwłaszcza zachęcane pochwałami i nagradzane smakołykami. Ułożenie psa powinno obejmować nauczenie go reagowania na imię i podstawowe komendy, przyzwyczajenie go do chodzenia na smyczy, transportu w klatce i zabiegów pielęgnacyjnych (czesanie, kąpiele, czyszczenie zębów), a przede wszystkim wpojenie mu zasad dobrego współżycia z domownikami i obcymi, dziećmi oraz innymi zwierzętami. Można też przyuczyć go, by mniej szczekał, co w przypadku rasy chihuahua, obdarzonej przenikliwym głosem, może okazać się w przyszłości szczególnie pożyteczne.

Co je chihuahua?

Chihuahua powinien dostawać wysokiej jakości karmę dla psów. Taka karma składa się przede wszystkim z mięsa mięśniowego i z podrobów, zawiera też w odpowiednich proporcjach warzywa i owoce. Nie powinno być w niej słodzików, barwników, sztucznych spulchniaczy, zbóż i odpadów zwierzęcych. Chihuahua powinien dostawać mniej więcej cztery nieduże posiłki dziennie – jednorazowo mniej więcej jedną łyżkę stołową karmy. Pies musi mieć też stały dostęp do świeżej wody pitnej.

Dla zachowania zdrowych zębów karma powinna składać się z dużych, dość twardych kęsków, by pies żuł je długo i ścierał kamień nazębny. Można od czasu do czasu podawać psu suchą karmę w formie dużych krokietów.

Możesz też zdecydować się na karmienie swego chihuahua surowizną – tzw. dieta BARF. Silne soki żołądkowe psa nie będą miały problemu z trawieniem surowego mięsa. Pamiętaj jednak, że niektóre witaminy i minerały trzeba psom suplementować, bo nie uzyskują ich wystarczająco z surowego pożywienia.

Chihuahua ma tendencje do tycia, dlatego porcje powinny być odpowiednio dobrane w zależności od płci, wieku, rozmiaru i trybu życia psa. W doborze odpowiedniej diety, najlepszej karmy i stosownego porcjowania pomoże ci weterynarz lub psi dietetyk.

Zdrowy chihuahua

Chihuahua to dość długowieczna rasa, ciesząca się niezłym zdrowiem i niespożytą energią. Wymaga jednak zwrócenia uwagi na niektóre typowe i nietypowe przypadłości.

Chihuahua cechuje się sporadycznymi napadami drżenia ciała, choć rasa nie jest wcale bardziej od innych podatna na przeziębienia. Drżenie może być oznaką stresu lub ekscytacji. Zdarzają się też przypadki hipoglikemii (pies mdleje z powodu niskiego poziomu cukru), zwichnięcia rzepki i, niestety, typowe choroby rasowych psów.

Małe szczęki oznaczają słabe zęby. Dlatego chihuahua powinien mieć regularnie czyszczone zęby za pomocą specjalnych patyczków lub szczoteczek. Alternatywnym rozwiązaniem jest podawanie psu przysmaków dentystycznych, które pomagają ścierać kamień nazębny i zapobiegają chorobom dziąseł. Karma psa chihuahua powinna składać się z możliwie dużych, twardych kęsków, tak by pies musiał je dłużej przeżuwać, a w ten sposób dodatkowo oczyszczać swoje zęby.

Chihuahua często marznie, należy więc zwłaszcza zimą zapewnić mu ciepłe legowisko w pobliżu kaloryfera (lub na kaloryferze) i pilnować, by pies nie przebywał w przeciągu. Jeśli chihuahua zmoknie, trzeba go szybko porządnie osuszyć przy użyciu ręcznika lub suszarki. Dobrym pomysłem jest też kupienie psu specjalnych ciepłych ubranek na jesienne i zimowe spacery.

Zdrowy pies to szczęśliwy pies, a każdą chorobę łatwiej wyleczyć, jeśli zostanie wcześnie rozpoznana. Dlatego chihuahua powinien przynajmniej raz w roku odwiedzać weterynarza na ogólne badanie stanu zdrowia. Lekarz powinien pobrać psu krew, osłuchać mu płuca i serce, sprawdzić stan uzębienia. Może też przy okazji przyciąć pazurki, jeśli jest potrzeba. Zwłaszcza suczki w ciąży powinny znajdować się pod ścisłym nadzorem weterynarza, ponieważ z uwagi na swoje niewielkie rozmiary miewają trudności z porodem.

Właśnie z powodu utrudnionego połogu, chihuahua rodzi się z niekompletnie uformowaną czaszką, która przez pierwsze sześć miesięcy życia psa może mieć delikatne miękkie miejsca na liniach szwów – to tzw. niezrośnięte ciemiączko. Należy w tym okresie szczególnie uważać, by energiczny szczeniak nie uderzył się w głowę.

Zadbany pies chihuahua żyje nawet do 20 lat.

Czysty chihuahua

Długowłosy chihuahua wymaga regularnego czesania, zwłaszcza w okresie linienia. Możesz użyć do tego miękkiej szczotki lub specjalnej rękawicy z gumowymi wypustkami do ściągania martwego włosia. Czesanie rękawicą to dla psa przyjemny masaż i pieszczota. Dobrze jest od małego przyzwyczajać pieska chihuahua do czesania. W przeciwnym razie jego naturalna ruchliwość może utrudnić zabiegi pielęgnacyjne.

Nieodzowne mogą okazać się sporadyczne kąpiele. Pamiętaj, by do kąpieli psa użyć specjalnego szamponu dla zwierząt, który nie drażni skóry. Przed kąpielą połóż na dnie wanny lub podłodze prysznica gumową matę albo ręcznik, żeby pies się nie ślizgał. Po zakończeniu ablucji dokładnie osusz psa ręcznikiem, a najlepiej suszarką. Wilgotna skóra to doskonałe miejsce do rozwoju bakterii i grzybów, dlatego upewnij się, że cała sierść zwierzaka została dobrze wysuszona.

Należny także dbać o oczy, uszy i nos psa. Gdy zauważysz zabrudzenia w kącikach oczu lub w małżowinach usznych, przetrzyj je delikatnie ściereczką zamoczoną w ciepłej, ale niegorącej wodzie lub w specjalnych solach fizjologicznych, które nie podrażniają zwierząt.

Szczęśliwy chihuahua

Chihuahua najlepiej czuje się, spacerując ze swoim panem w towarzystwie innego psa tej samej rasy. Lubi rozładowywać energię w czasie zabaw, spacery nie powinny jednak być zbyt długie czy trudne, bo pies nie potrzebuje aż tyle aktywności fizycznej, a jego krótkie łapy mogą utrudniać mu nadążenie za swym panem czy innymi psami. Jeśli pies się zmęczy, możesz umieścić go w płóciennej torbie lub plecaku – jest lekki i dobrze znosi transport. Chihuahua nie przepada za spacerami w złą pogodę, za to w ciepłe, słoneczne dni nie może usiedzieć w domu.

Dla kogo chihuahua to idealny pies?

Chihuahua to wierny pies o małym ciałku, za to wielkim ego i równie wielkim sercu. Dobrze sprawdzi się jako towarzysz dla singla i rodziny, a także dla osób starszych. Może być Twoim pierwszym psem – nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji ani długich spacerów, a jego trening przebiega dość szybko i łatwo.

Chihuahua z dobrej hodowli

Chihuahua to popularna rasa, chętnie kupowana jako psy ozdobne i domowe maskotki. Dlatego trzeba zwracać szczególną uwagę na hodowlę, z której planujemy kupić psa, by nie dać się nabrać nieuczciwym hodowcom, łasym na łatwy zysk. Nie należy też kupować miniaturowych chihuahua, tzw. teacups (w rozmiarze mieszczącym się w filiżance) – psy i tak są wystarczająco małe, a dodatkowa miniaturyzacja, choć w niektórych kręgach modna, może powodować u psa poważne problemy zdrowotne.

Porządna hodowla powinna być zarejestrowana w którejś z międzynarodowych organizacji kynologicznych. Hodowca powinien dbać o dobre samopoczucie zwierząt oraz umiejętnie je rozmnażać, tak by ograniczyć ryzyko wystąpienia u szczeniąt chorób o podłożu genetycznym. Najlepiej osobiście odwiedzić upatrzoną hodowlę, by upewnić się, że wszystko utrzymane jest na wysokim poziomie.

Rasowy chihuahua powinien mieć książeczkę zdrowia, w której odnotowane zostały wszystkie niezbędne zabiegi, w tym szczepienia i odrobaczenie. Możesz też poprosić o wgląd w dokumentację medyczną rodziców szczeniaka, by upewnić się, że pies nie jest obciążony ryzykiem chorób genetycznych. Chihuahua powinien też posiadać rodowód, wymieniający jego przodków i potwierdzający spełnianie przez niego standardu rasy.

Ile kosztuje chihuahua?

Przeciętnie zdrowy, rasowy szczeniak chihuahua kosztuje ok. 5000 zł lub nawet 6500, jeśli pochodzi z renomowanej hodowli. Ceny psów z rodziców czempionów mogą sięgnąć ponad 12000 zł.

Miesięczne utrzymanie psa nie kosztuje za to zbyt dużo – ok. 90 zł. To pieniądze wydane głównie na karmę, której z uwagi na małe rozmiary chihuahua nie pochłania dużo.

Następny artykuł