chart patrzy w przód
Źródło: pixabay.com/petpawtraits

Okrutny los chartów w Hiszpanii. Brak słów, co robią im właściciele

9 Października 2020

Charty były i są wykorzystywane do polowań. Szczególnie słynie z nich Hiszpania, która stanowi jednocześnie ojczyznę tego gatunku. Psy uczestniczące w łowach tratowane są jak przedmioty. Jeśli są zbyt powolne, lub nie radzą sobie z brutalnymi zajęciami, do których używają ich właściciele, są bite, okaleczane lub zabijane.

Charty cierpią tam od setek lat. Polowania z ich udziałem tratowane są tam jak tradycja. Hiszpańscy myśliwi, galgueros trenują je w brutalny sposób. Za niewywiązywanie się z obowiązków psy karane są biciem lub głodzeniem. Co gorsza, większość myśliwych co sezon kupują nowego psa. Stary jest porzucany lub zabijany. Pozbycie się zwierzęcia i zakup kolejnego jest w większości wypadków tańsze niż utrzymywanie go przez wiele miesięcy, w trakcie których właściciel nie korzysta z jego umiejętności. Co roku okalecza się tam lub zabija około 50 tysięcy psów tej rasy.

Rasy psów przyjazne dzieciom. Jaki czworonóg będzie odpowiedni dla najmłodszych?Rasy psów przyjazne dzieciom. Jaki czworonóg będzie odpowiedni dla najmłodszych?Czytaj dalej

Charty są traktowane w okrutny sposób

Dla myśliwego, którego pies nie wypełnia swoich obowiązków, porażka psa oznacza hańbę. Większość z nich wierzy, że może ją zmyć jedynie brutalna zemsta na czworonogu, który go znieważył. Zwierzęta trzymane są na ciasnych wybiegach, które nie są sprzątane. Do jedzenia podaje się im jedynie suchy chleb lub niskokaloryczne mieszanki, by wygłodniałe charty atakowały dziką zwierzynę z większą zaciekłością. Te, które przeżyją brutalny trening i odniosą sukces na polowaniach, nie wiedzie się wcale lepiej. Właściciele oddają je do państwowych "schronisk", w których, jeśli ktoś nie zgłosi się po nie w ciągu 10 dni, są usypiane. Najbardziej litościwi galgueros oddają je fundacją lub do prywatnych placówek, w których dostają szanse na nowe życie. Mało kto decyduje się jednak na przygarnięcie psa po przejściach. Często mają problemy z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości, w której spełniane są ich wszystkie potrzeby i nie są narażone na przemoc ze strony ludzi. Przeszłość odciska na nich silne piętno. Często są agresywne lub lękliwe, występują u nich nerwice.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Ważne: Weterynarz zdradził 8 wskazówek, aby zwierzęta mogły żyć dłużej
2. Pies załatwił się w domu. Mężczyzna zrobił wstrząsającą rzecz, nie mieści się w głowie
3. Nauczyli go straszyć niedźwiedzie. Pies zrobił psikusa, spotkał sarenkę i zapomniał o całym świecie

Szansa na poprawę sytuacji chartów

Organizacje prozwierzęce od lat apelują o zakaz udziału psów tej rasy w polowaniach, lub przynajmniej zamknięcie ich hodowli. Wszystko wskazuje jednak na to, że ich wysiłki nie przyniosą szybko rezultatów. W tym czasie nad poprawą ich losu pracują setki wolontariuszy, prowadzących domy tymczasowe lub otwierających kolejne schroniska. Wiele osób sądzi, że sytuacja zwierząt w Europie jest dobra. Hiszpania znajduje się jednak w niechlubnym gronie państw, które zwierzęta traktują przedmiotowo. Właściciel ma prawo zrobić ze swoim podopiecznym praktycznie wszystko i nie ponieść konsekwencji.

Skandal na Dolnym Śląsku. Rozbito nielegalną pseudohodowlę psów, lokalny weterynarz maczał w niej palceSkandal na Dolnym Śląsku. Rozbito nielegalną pseudohodowlę psów, lokalny weterynarz maczał w niej palceCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Odkryli skarb sprzed milionów lat. Znalezisko zbiło z tropu naukowców badających teorię ewolucji
  2. Maleńki pies utknął w dziurze. Właściciel nie mógł opanować łez gdy go ratował, wzruszające nagranie
  3. Obcy kot ciągle hałasował pod drzwiami mężczyzny. W końcu wpuścił go do środka, ale finału nie przewidział
  4. Najbardziej samotny słoń na świecie w końcu będzie miał towarzystwo. Po 35 latach zerwą mu łańcuchy i przewiozą do nowego zoo
  5. Co robi kot sam w domu? Wzruszające nagranie ujawnia niewiarygodną prawdę
  6. Ujawnił ostatniego SMSa Anny Przybylskiej. Łzy same cisną się do oczu. "Ilekroć widzę na mapie Gdynię, to wtedy zawsze myślę o Ani"

źródło: wamiz.pl

Następny artykuł