Cavalier king charles spaniel – idealny towarzysz rodziny
Źródło: pixabay

Cavalier king charles spaniel – idealny towarzysz rodziny

31 Października 2020

Radosny, przyjacielski, kochający zarówno zabawę jak leniuchowanie na kanapie – cavalier king charles spaniel to idealny kompan dla rodzin i singli, dzieci i osób starszych. No i te jego słodkie oczy i piękna sierść. Czy to idealny pies dla ciebie? Dowiedz się wszystkiego o rasie cavalier king charles spaniel.

Cavalier king charles spaniel – historia rasy

Cavalier king charles spaniel wywodzi się od francuskich i hiszpańskich psów myśliwskich, zajmujących się wypłaszaniem ptactwa z szuwarów – tzw. płochaczy. Przodkowi cavalier king charles spanieli służyli m.in. na dworze Króla Słońce Ludwika XIV.

Gdy rasa trafiła do Anglii, znalazła uznanie przede wszystkim jako psy do towarzystwa. Kochał się w nich król Karol II, król Anglii i Szkocji w latach 1649-1685. Właśnie od jego imienia king charles spaniel wziął swoją przydługą nazwę.

W ciągu trzech stuleci, jakie upłynęły od okresu świetności king charles spanieli w XVII w., rasa znana dziś pod nazwą cavalier king charles spaniel znacząco zmieniła swój wygląd. Wiązało się to ze zmieniającymi się upodobaniami arystokracji, której psy miały dotrzymywać towarzystwa. King charles spaniele krzyżowano np. z mopsami i chinami japońskimi, by zyskać bardziej płaską kufę. Doszło do tego, że kiedy Amerykanin Roswell Eldridge na początku lat 20. XX w. szukał na wystawach psów tej rasy, jakie znał z dawnych obrazów, nie mógł żadnego znaleźć. Dlatego zapoczątkował hodowlę, mającą przywrócić psy do wyglądu, jaki miały w czasach króla Karola II. Suka imieniem Ann’s Son została protoplastką nowej rasy o pierwotnym wyglądzie, którą w 1928 r. nazwano właśnie cavalier charles king spaniel, podczas gdy wcześniejsze krótkopyskie spaniele pozostały przy nazwie king charles spaniel, bez „cavalier”.

Cavalier king charles spaniel to obecnie jedna z najpopularniejszych ras psów do towarzystwa. Ich popularność wynika zapewne z przyjaznego usposobienia i atrakcyjnego wyglądu – malowniczo pofalowanej sierści i dużych, szczerych oczu. W 1973 r. cavalier king charles spaniel został uznany za najpiękniejsza rasą psa przez jury prestiżowej wystawy Cruftsa. Od tamtej pory psy te są szczególnie popularne w Wielkiej Brytanii.

Do USA cavalier king charles spaniel trafił dopiero w 1956 r., a w 1995 został uznany za samodzielną rasę przez American Kennel Club. Cavalier king charles spaniel uplasował się w tym kraju na 19 pozycji w rankingu popularności ras w 2019 r.

Jak wygląda cavalier king charles spaniel?

Cavalier king charles spaniel to wyżłowaty spaniel miniaturowy. Osiąga wysokość 35 cm w kłębie i masę do 9 kg.

Cavalier king charles spaniel ma nieco spłaszczoną między uszami czaszkę, niedługą kufę o płytkim stopie i mięsiste wargi. Oczy ma duże, okrągłe, niewyłupiaste, dość szeroko rozstawione. Tęczówki ciemne. Uszy są wysoko osadzone, duże, nisko zwisające i opiórowane (pokryte gęstym włosem). Tułów jest zwarty, mocny, o prostym grzbiecie. Nogi cavalier king charles spaniela są mocne, proste, z mocno owłosionymi łapami. Ogon pies nosi nieco powyżej linii grzbietu. Cavalier king charles spaniel porusza się z gracją, szczególnie dużą rolę w jego kroku grają tylne łapy.

Sierść cavalier king charles spaniela jest długa, falista, ale bez loków, z piórami na uszach i tylnych łapach. Dopuszczalne są cztery typy umaszczenia. Najpopularniejsze jest perłowobiałe z kasztanowo-rudymi plamami. Znaczenia na głowie muszą być symetryczne, szczególnie ceni się znaczenie w kształcie rombu na czubku czaszki. To tzw. typ blenheim, od nazwy posiadłości Johna Churchilla, pierwszego księcia Malborough, który wyhodował psy tej maści. Inne popularne umaszczenie to tricolor: łaty czarne i białe na jasnym podkładzie, z oznaczeniami podpalanymi na policzkach, pod oczami, wewnątrz uszu, z tyłu łap i na spodzie ogona. Cavalier king charles spaniele mogą też być czarne podpalane i – rzadziej – rubinowe, w jednolicie czerwonym kolorze.

Jaki charakter ma cavalier king charles spaniel?

Cavalier king charles spaniel to idealny towarzysz rodziny. Jest pogodny, skory do zabawy i ruchliwy, nigdy nie okazuje agresji. Lubi się ruszać, jest ciekawski i wszędobylski, ale nie stroni także od wygodnej kanapy i lubi spędzać czas na kolanach swego właściciela. Szybko przyzwyczaja się do ludzi i zwierząt, nie tylko psów, z którymi żyje w zgodzie. Chętnie zaprzyjaźnia się nawet z dużo większymi od siebie psami. Nie jest podejrzliwy wobec obcych – sąsiad, kurier czy włamywacz, dla cavalier king charles spaniela to kolejny przyjaciel do zabawy i kolejna para rąk do głaskania.

Dzięki temu radosnemu, przyjacielskiemu usposobieniu cavalier king charles spaniel często wykorzystywany jest w kynoterapii.

Cavalier king charles spaniel to inteligentny pies – plasuje się na 44. miejscu na liście psów nadających się do trenowania, zestawionej przez behawiorystę Stanley’a Corena. Oznacza to, że ułożenie cavalier king charles spaniela jest stosunkowo proste i przebiega sprawnie. Z natury pies ten stara się dopasować do oczekiwań swego właściciela. Już po krótkim treningu umie np. szybko się uspokoić i cierpliwie czekać na pozwolenie, by wdrapać się na kolana.

Kluczem do dobrego wychowania psa jest cierpliwość oraz łagodna stanowczość. Pies powinien otrzymywać jasne komendy i nagrody w postaci smakołyków za każdym razem, gdy odpowiednio zareaguje na polecenie. Nie należy karcić zwierzaka krzykiem, gdy nie posłucha komendy. Takie zachowanie może zrazić psa do treningu i podkopać jego zaufanie do swego pana.

Układając psa, należy nauczyć go reagowania na własne imię, wykonywania podstawowych komend, a także przyzwyczaić czworonoga do czesania, kąpieli, chodzenia na smyczy i transportu w klatce.

Cavalier king charles spaniel ma silny instynkt pogoni, dlatego trzeba wyprowadzać go na smyczy, by nie pognał za wiewiórką, ptakiem czy nawet samochodem. Można jednak wytrenować psa tak, by nie stanowił zagrożenia dla domowego chomika. Cavalier king charles spaniel nie lubi zimna, więc przy chłodnej pogodzie powinien być wyprowadzany w ocieplającym kubraczku. Z kolei latem może się przegrzać, ponieważ skrócona kufa utrudnia mu termoregulację. Przy ciepłej pogodzie najlepiej więc wyprowadzać psa rano i wieczorem, gdy jest chłodniej.

Cavalier king charles spaniel kocha znajdować się w centrum uwagi swego pana i wszystkich wokół. Nie znosi samotności, dlatego nie należy zostawiać go w domu zupełnie samego. Może to wywołać u psa silny stres, który rozładuje, gryząc meble i drąc poduszki.

Co je cavalier king charles spaniel?

Najchętniej wszystko lub cokolwiek. To prawdziwy łasuch i ma skłonności do tycia. Dlatego cavalier king charles spaniel powinien dostawać dobrze zbilansowane posiłki, przede wszystkim w formie wysokiej jakości mokrej karmy. Dobra karma dla psa powinna zawierać mięso, warzywa i owoce, ale nie sztuczne barwniki, spulchniacze, konserwanty, słodziki, odpady zwierzęce i produkty zbożowe.

Możesz też przenieść swojego cavalier king charles spaniela na dietę BARF, czyli surową. Pamiętaj jednak, że niektóre witaminy i minerały trzeba psu suplementować.

Porcje powinny być dopasowane do płci, wieku, wagi i trybu życia psa. W doborze odpowiedniej diety i ustaleniu porcjowania pomoże ci weterynarz lub psi dietetyk.

Pamiętaj, by od czasu do czasu poczęstować psa smakołykiem dentystycznym, który zetrze kamień nazębny i zapobiegnie chorobom dziąseł.

Zdrowy cavalier king charles spaniel

Cavalier king charles spaniel ma dużo energii w generalnie silnym i zdrowym ciele. Może jednak zapaść na szereg typowych i mniej typowych psich chorób.

Jedną z chorób typowych dla rasy cavalier king charles spaniel jest niedomykalność zastawki mitralnej w sercu. Prowadzi ona do osłabienia serca i innych chorób tego organu. To właśnie choroby serca są główną przyczyną zgonów wśród tych psów. Niedomykalność zastawki mitralnej dotyka cavalier king charles spaniele nie tylko często, ale i wcześnie – mniej więcej koło piątego roku życia.

Inną częstą chorobą jest jamistość rdzenia kręgowego, która może wywoływać ból i paraliż kończyn. To schorzenie rzadko dotyka inne psy, ale u cavalier king charles spaniela występuje często, choć wiele psów nie wykazuje objawów. Jednym z łatwo rozpoznawalnych objawów tej choroby jest drapanie się przez psa w okolicach głowy, często nawet bez kontaktu z ciałem albo w czasie chodzenia. To odruch, którego pies nie może kontrolować i z którego może nie zdawać sobie sprawy.

Cavalier king charles spanielom zdarzają się też napady paraliżu mięśni w wyniku wzmożonego podniecenia. Miewają także choroby krwi, najczęściej małopłytkowość, oraz oczu, takie jak zespół suchego oka, zaćma czy zanik siatkówki. Występuje także – typowa u psów – dysplazja stawów biodrowych i łokci oraz zwichnięcie rzepki. Uwagę należy zwrócić także na uszy psa, które mogą wykształcić unikalny dla cavalier king charles spanieli tzw. zespół kleistego ucha, kiedy to nadmiar woskowiny może prowadzić do wybrzuszenia bębenka słuchowego.

Z uwagi na te i inne możliwe przypadłości cavalier king charles spaniel powinien przynajmniej raz do roku odwiedzać weterynarza na przegląd stanu zdrowia. Badanie powinno składać się z pobrania i analizy krwi, osłuchu płuc i serca, sprawdzenia stanu uzębienia. Wczesne wykrycie znacząco ułatwia i przyspiesza wyleczenie psich chorób.

Zadbany cavalier king charles spaniel żyje ok. 14 lat.

Czysty cavalier king charles spaniel

Sierść cavalier king charles spaniela wymaga częstego szczotkowania, nigdy jednak się jej nie podcina. Do tego zabiegu użyj miękkiej szczotki „pudlówki” i grzebienia z długimi, obrotowymi zębami. Kołtuny delikatnie rozrywaj palcami i wyczesuj, w ostateczności wycinaj. Dobrym pomysłem jest spryskanie sierści psa przed czesaniem specjalną emulsją antystatyczną, ułatwiającą doprowadzenie sierści do ładu. Należy też przycinać włosy między opuszkami palców oraz wyrównywać pióropusz na łapach.

Od czasu do czasu trzeba będzie wykąpać psa. Użyj do tego specjalnego szamponu dla zwierząt, który nie drażni oczu i nie wywołuje alergii. Po zakończeniu kąpieli osusz psa ręcznikiem i suszarką. Pamiętaj, by dokładnie wysuszyć sierść i skórę, bo wilgoć tworzy warunki do rozwoju bakterii i grzybów. Cavalier king charles spaniel nie lubi zimna, dlatego po kąpieli jesienią lub zimą przypilnuj, by nie przebywał w przeciągu, a jego legowisko podsuń do kaloryfera, gdzie psu będzie przyjemnie ciepło.

Należy też zadbać o higienę oczu psa, które często nadmiernie łzawią. Do wytarcia zaschniętych łez i zabrudzeń z kącików oczu psa wystarczy nasączona ciepłą wodą lub solami fizjologicznymi ściereczka. Możesz jej też użyć do czyszczenia wnętrza małżowin usznych cavalier king charles spaniela.

Szczęśliwy cavalier king charles spaniel

Cavalier king charles spaniel najlepiej czuje się w towarzystwie swego pana i rodziny oraz zaprzyjaźnionych zwierząt. Lubi długie spacery, urozmaicone aportowaniem, chętnie też bierze udział w psich zawodach i dobrze wypada w konkurencji agility – biegu po torze przeszkód za komendami właściciela. Może jednak dopasować swoją potrzebę ruchu do trybu życia opiekuna, zwłaszcza że lubi też czasem polenić się na kanapie albo kolanach najbliższych sobie osób.

Dla kogo cavalier king charles spaniel to idealny pies?

Cavalier king charles spaniel to idealny pies dla każdej rodziny, który wniesie mnóstwo radosnego ożywienia do każdego domu i mieszkania. Nadaje się dla osób starszych i dzieci ze względu na swe miłe usposobienie i zamiłowanie do zabawy, ale też do leżenia na miękkich poduszkach. Nada się także dla osób aktywnych, z którymi będzie chętnie odbywał długie spacery. To dobry pierwszy pies, który pozwala doświadczyć wszystkich uroków posiadania psiego towarzysza i tylko bardzo nielicznych wad czworonogów.

Cavalier king charles spaniel z dobrej hodowli

Cavalier kin charles spaniel powinien pochodzić ze sprawdzonej, profesjonalnej hodowli, której właściciela dbają o dobro psów. Umiejętny rozród psów jest potrzebny, by zminimalizować ryzyko wystąpienia u szczeniąt chorób o podłożu genetycznym. Dlatego upewnij się, że upatrzona przez ciebie hodowla jest zarejestrowana w którejś z krajowych lub międzynarodowych organizacji kynologicznych i cieszy się dobra opinią wśród właścicieli psów. Możesz popytać o hodowcę na forach internetowych. Najlepiej też osobiście go odwiedzić i sprawdzić, czy zwierzęta trzymane są w dobrych warunkach.

Porządny hodowca odpowie na wszystkie twoje pytania i sam upewni się, że kupujesz psa świadomie, znasz jego potrzeby i jesteś gotów poświęcać mu dostatecznie dużo czasu, troski i uwagi.

Rasowy cavalier king charles spaniel powinien mieć książeczkę zdrowia, w której muszą być wpisane odpowiednie badania, w tym szczepienia i zabiegi odrobaczenia. Dobrze, żeby pies był zaczipowany. Szczeniak powinien także mieć rodowód, który podaje wywód jego przodków i poświadcza, że pies spełnia standard rasy, a więc może być wystawiany do zawodów i konkursów.

Ile kosztuje cavalier king charles spaniel?

Cavalier king charles spaniel z dobrej hodowli kosztuje między 2500 a 4500 zł. Miesięczny koszt utrzymania psa to ok. 100 zł.

Następny artykuł