Boston terrier: kiedyś zabijaka, dziś wielkouchy milusiński
Źródło: pixabay

Boston terrier: kiedyś zabijaka, dziś wielkouchy milusiński

31 Października 2020

Choć pierwotnie hodowano go do psich walk, boston terrier tak ujął ludzi swym przyjaznym charakterem, że postanowili zrobić z niego domową maskotkę. Dziś te psy o wielkich oczach i nietoperzowych uszach to świetni kompani dla całej rodziny. Czy boston terrier to pies dla ciebie? Poznaj charakter i potrzeby psa rasy boston terrier.

Boston terrier – historia rasy

Boston terrier został wyhodowany ku uciesze bostońskiego proletariatu. Robotnicy szukali idealnej rasy do walk psów, ulubionej rozrywki mieszkańców biednych dzielnic miasta. Starając się prześcignąć konkurencję, hodowcy zaczęli krzyżować różne rasy, by otrzymać psa zabijakę, który nie będzie miał sobie równych. Łączyli groźne buldogi angielskie, wykorzystywane na Wyspach do walk z bykami, z białymi terrierami angielskimi, a potem jeszcze z buldogami francuskimi, by nadać psom ciekawy wygląd. Znawcy historii rasy podają, że w 1875 r. Robert C. Cooper skrzyżował Judge’a, potomka starych brytyjskich bullterrierów, z suką Gyp w typie buldoga. Ich potomstwo to przodkowie wszystkich dzisiejszych boston terrierów. Były to psy mniejsze i mniej agresywne od innych zwierząt przeznaczonych do walk, ale ich charakterystyczna okrągła głowa spodobała się hodowcom i klientom.

Początkowo boston terriery wykorzystywano sporadycznie do walk psów, a najczęściej do polowania na gryzonie w zaszczurzonych kamienicach Bostonu. Z czasem jednak zaczęto łagodzić wojowniczy charakter boston terrierów. Umiejętne krzyżowanie spowodowało stopniowy zanik agresji i współczesne boston terriery najczęściej są zupełnie spokojne i lubią towarzystwo ludzi, choć mogą czasem zaczepić obcego psa, jeśli uznają, że naruszył ich terytorium.

W 1893 r. Amerykański Związek Kynologiczny zarejestrował boston terriera jako osobną rasę i nadał mu standard. Boston terrier to pierwsza wyhodowana w USA psia rasa, a także oficjalna rasa stanu Massachusetts. W 2019 r. boston terrier zajął 21. miejsce w rankingu najpopularniejszych ras psów domowych w USA.

Boston terriery trafiły do Anglii w latach 30. XX w., a do Polski w latach 90.

Jak wygląda boston terrier?

Boston terrier to niewielki molos. Dorasta do 40 cm wysokości w kłębie. Standard rasy przewiduje trzy kategorie wagowe: do 6,8, do 9,1 oraz do 11,4 kg.

Głowa boston terriera jest lekko kwadratowa. Kufa nieco spłaszczona, bez zmarszczek. Oczy duże, okrągłe, szeroko rozstawione, o ciemnych tęczówkach. Uszy sterczą w górę, a w USA przycina się je, by nadać psu groźniejszy wygląd. Ciało boston terriera jest krępe i zwarte. Ogon bardzo krótki, do 5 cm długości, prosty lub skręcony.

Boston terrier ma krótką, delikatną w dotyku sierść. Sierść boston terriera powinna być maści czarnej, foczej lub pręgowanej z dopuszczalnymi białymi znaczeniami. Konieczny jest tzw. szal – szeroki pas bieli na szyi, a także białe pasy na głowie – z obu stron kufy i przez środek czoła. Ponieważ umaszczenie psa przypomina nieco garnitur, a zwierzę cechuje łagodny charakter, boston terriera nazywa się czasem amerykańskim gentlemanem. W USA dopuszcza się także psy czerwone, niebieskie i w różnych odcieniach koloru kremowego.

Jaki charakter ma boston terrier?

Boston terrier to wesoły i figlarny pies. Przywiązuje się przede wszystkim do swego pana, któremu lubi się podlizywać, ale chętnie też przebywa w towarzystwie całej rodziny. Toleruje dzieci, o ile wiedzą, jak odpowiednio traktować psa.

Boston terrier jest inteligentnym psem, a przez to stosunkowo łatwym do ułożenia, nawet jeśli czasami bywa uparty. Trening należy zacząć wcześnie, tak by szczeniak nie zdążył jeszcze utrwalić sobie niepożądanych nawyków. Kluczem do szkolenia psa jest cierpliwość i łagodna stanowczość. Wydawaj psu komendy jasno i wyraźnie. Gdy zachowa się zgodnie z oczekiwaniami, od razu daj mu nagrodę w postaci smakołyka lub chwili ulubionej zabawy. Jeśli pies zrobi coś źle, skarć go, ale nie krzycz. Krzyk może spowodować stres, przez który boston terrier straci ochotę na trening, a z czasem może nawet przestać ci ufać.

Ułożenie psa powinno obejmować przede wszystkim wpojenie mu zasad dobrego współżycia z ludźmi i zwierzętami, także obcymi. Musisz też nauczyć go reagować na imię i podstawowe komendy. Pies powinien też zostać na tym wczesnym etapie przyzwyczajony do zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak czesanie i kąpiele, czyszczenie zębów, uszu, nosa i kącików oczu, przycinanie pazurów, a także do chodzenia na smyczy i w kagańcu. Dobrze nauczyć psa, by szczekał tylko w razie potrzeby.

Boston terrier lubi się wyszaleć, ale nie spacery nie powinny być zbyt długie. Należy uważać, by pies nie dostał zadyszki – skrócona kufa utrudnia oddychanie w czasie wzmożonego wysiłku. Boston terrier lubi aportować, a świetną zabawą będzie też dla niego trening do psich zawodów. Rasa ta dobrze sprawdza się w konkurencjach, takich jak agility (bieg z przeszkodami za komendami pana), flyball (psia sztafeta), a także w ciągnięciu ciężarów i nurkowaniu.

Na spacery po mieście boston terrier powinien mieć zakładaną długą elastyczną smycz. Spotkania z obcymi psami mogą spowodować kłopoty, więc właściciel powinien stale zachowywać czujność, by w porę odciągnąć psa. W razie potrzeby boston terrier powinien nosić fizjologiczny kaganiec, który nie utrudnia ziajania.

Boston terrier źle znosi samotność. Dłuższa rozłąka z właścicielem może go bardzo zestresować, a podenerwowany pies szuka ukojenia w gryzieniu mebli, rozdzieraniu poduszek i zrywaniu zasłon. Aby złagodzić psi smutek, przed wyjściem do pracy możesz zostawić włączony telewizor, tak by boston terrier stale słyszał ludzki głos i nie martwił się nienaturalną ciszą. Innym sposobem jest podanie psu posiłku tuż przed porannym wyjściem do pracy, by odwrócić jego uwagę od rozstania. Pamiętaj jednak, by uwzględnić ten pożegnalny posiłek w dziennym planie żywienia czworonoga, by za bardzo nie utył.

Boston terrier dobrze sprawdza się jako psi stróż. Ostrzega przed zbliżaniem się obcych szczekaniem, poza tym jednak zachowuje się cicho.

Pogodne usposobienie i przyjacielski charakter sprawiają, że boston terrier to pies chętnie wykorzystywany w kynoterapii.

Co je boston terrier?

Boston terrier ma dość wrażliwy przewód pokarmowy, dlatego dobranie mu odpowiedniej diety jest konieczne, by nie dopuścić do powstania u psa wzdęć, zaparć i obfitych gazów.

Pamiętaj, by podawać psu tylko wysokiej jakości karmę, najlepiej mokrą. Powinna składać się przede wszystkim z mięsa pochodzenia mięśniowego i podrobów. Dobra karma musi też zawierać w odpowiednich proporcjach warzywa i owoce, a także naturalne oleje. Nie kupuj karm naszpikowanych konserwantami, sztucznymi barwnikami, słodzikami i zbożowymi spulchniaczami.

Jeśli zdecydujesz się na karmienie psa surowizną (dieta BARF), pamiętaj, że niektóre witaminy i minerały trzeba będzie mu suplementować. Możesz to zrobić, dodając do psich posiłków preparaty wapniowo-witaminowe.

Pies powinien dostawać dwa posiłki dziennie. Porcje należy odpowiednio dobrać w zależności od płci, wieku, masy i trybu życia psa. W doborze odpowiedniej karmy i jej porcjowania pomoże Ci weterynarz, psi dietetyk lub doradca klienta w dobrym sklepie zoologicznym.

Zdrowy boston terrier

Boston terrier to energiczna i generalnie zdrowa rasa, niektóre psy mogą jednak zapaść na mniej lub bardziej typowe psie choroby. W przypadku boston terriera należą do nich np. zwichnięcie rzepki, dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, okazyjne problemy z oczami (katarakty, zanik siatkówki, wywinięcie powieki).

Z powodu spłaszczonej kufy, boston terrier może doświadczać problemów z oddychaniem, zwłaszcza na starość. Taki kształt pyska utrudnia termoregulację, dlatego boston terrier źle znosi bardzo wysokie i bardzo niskie temperatury. Zwłaszcza latem należy zwrócić uwagę na to, by pies nie wysilał się zbytnio, gdy jest szczególnie gorąco, bo może to wywołać zadyszkę lub syndrom zaburzenia dróg oddechowych. Jeśli zobaczysz, że pies głośno i nieregularnie dyszy, musisz go schłodzić, np. polewając przez kilka minut wodą z węża ogrodowego albo owijając wilgotnym ręcznikiem. Zimą z kolei zadbaj o to, by pies się nie zaziębił. W szczególnie złą pogodę możesz założyć mu specjalne ciepłe ubranko dla psa.

Chrapanie jest u tej rasy normalne i nie powinno wzbudzać niepokoju.

Każdy pies powinien przynajmniej raz w roku odwiedzać weterynarza w celu przeprowadzenia ogólnego przeglądu stanu zdrowia. Badanie powinno objąć pobranie krwi, osłuchanie płuc i serca, sprawdzenie stanu oczu, uszu, zębów i pazurów.

Zadbany boston terrier żyje ok. 13 lat, choć zdarzają się matuzalemy dożywające 18 lat.

Czysty boston terrier

Krótka i gładka sierść boston terriera jest łatwa w pielęgnacji. Wystarczy od czasu do czasu ją wyczesać za pomocą miękkiej szczotki lub specjalnej rękawicy z gumowymi wypustkami, które zbierają martwe włosie. Jeśli pies zabrudzi się lub zakurzy w czasie spaceru, najczęściej wystarczy przetrzeć go delikatnie wilgotnym ręcznikiem. Jeśli kąpiel jest niezbędna, pamiętaj o tym, by użyć specjalnego szamponu dla zwierząt, który nie podrażnia skóry i nie wywołuje alergii.

Należy zwracać uwagę na stan i higienę oczu boston terriera. Pies o krótkiej kufie i dużych oczach jest szczególnie narażony na kontuzje, np. podczas obwąchiwania ziemi albo kolczastych roślin. Dlatego kąciki oczu boston terriera należy utrzymywać w czystości za pomocą szmatki lub wacika nasączonego ciepłą wodą lub specjalnym środkiem czyszczącym dla zwierząt. W podobny sposób należy czyścić uszy i nos psa.

Pazury boston terriera wymagają regularnego skracania, bo zbyt długie mogą spowodować ból i utrudnić psu chodzenie. Pamiętaj, że psie pazury są unerwione i ukrwione, dlatego należy obcinać tylko koniuszki zbudowane z martwej tkanki kostnej. Jeśli boisz się, że skaleczysz swojego psa, powierz obcięcie mu pazurów weterynarzowi lub groomerowi.

Boston terrier musi też mieć czyszczone zęby, np. za pomocą specjalnej szczoteczki albo patyczka z przeznaczoną dla zwierząt pastą. Dobrze, jeśli przyzwyczaisz psa do tego zabiegu na etapie wczesnego treningu. Regularnie podawaj mu też smakołyki dentystyczne, czyli rożnego rodzaju krokiety lub kostki, które ścierają osad nazębny, zapobiegają chorobom dziąseł i powstawaniu przykrego oddechu.

Szczęśliwy boston terrier

Boston terrier dobrze czuje się w domu lub mieszkaniu, ale musi być regularnie wyprowadzany na spacery. Ma średnie zapotrzebowanie na ruch, dlatego dwa krótkie wyjścia dziennie powinny zaspokoić jego chęć do zabawy i eksploracji.

Boston terrier lubi bawić się dziećmi, trzeba jednak przestrzec je, że pies to towarzysz zabaw, a nie zabawka. Należy więc traktować go z szacunkiem, nie szczypać, nie ciągnąć za uszy czy ogon i nie dosiadać.

Dla kogo boston terrier to idealny pies?

Boston terrier to pies nadający się w zasadzie dla każdego. Pokochają go dzieci, dostosuje się też do trybu życia osób starszych. To energiczny, wesoły pieszczoch, który wniesie radość i ruch do każdego domu. Jedynie osoby skrajnie zapracowane, które nie mają czasu dla zwierząt, nie powinny sprawiać sobie boston terriera, bo pies ten szczególnie źle znosi osamotnienie.

Boston terrier z dobrej hodowli

Boston terrier powinien pochodzić z dobrej hodowli. Zależy od tego zdrowie psa – odpowiedzialny hodowca dba o to, by poprzez umiejętne krzyżowanie zmniejszać prawdopodobieństwo wystąpienia u szczeniąt chorób o podłożu genetycznym oraz niepożądanych cech charakteru, jak nadmierna agresja.

Dobry hodowca powinien być zarejestrowany w którymś z polskich lub zagranicznych związków kynologicznych. Powinien dbać nie tylko o zysk, ale przede wszystkim o dobro swoich zwierząt. Takiego hodowcę poznasz po tym, że nie tylko umie odpowiedzieć na wszystkie twoje pytania dotyczące charakteru i potrzeb boston terriera, ale też sam zada ci kilka pytań, żeby upewnić się, że kupujesz psa świadomie. Odpowiedzialni hodowcy niechętnie patrzą na osoby chcące kupić psa w sezonie świątecznym, zwłaszcza na prezent dla kogoś innego. Pies to nie zabawka, a posiadanie czworonoga wiąże się z dużą odpowiedzialnością przez wiele lat. Kupno psa powinno więc być dobrze przemyślaną decyzją.

Rasowy boston terrier powinien mieć książeczkę zdrowia odnotowującą wszystkie potrzebne zabiegi takie jak szczepienia i odrobaczanie. Musi też mieć rodowód, poświadczający spełnianie przez szczeniaka standardu rasy i podający wykaz przodków psa. Dzięki temu boston terrier może być wystawiany do zawodów i konkursów piękności.

Ile kosztuje boston terrier?

Hodowla rasowych psów to zajęcie kosztujące wiele czasu, pracy i pieniędzy. Dlatego rasowy boston terrier kosztuje od 3000 do nawet 6500 zł. Nie daj się nabrać na oferty sprzedaży szczeniąt za 500 zł. Takie psy albo wcale nie są rasowe, albo wykryto u nich poważne choroby i nieuczciwy hodowca chce się ich szybko pozbyć.

Koszt miesięcznego utrzymania psa powinien nie przekraczać ok. 150 zł.

Boston terrier w anegdocie

Do boston terriera imieniem Bruschi należy rekord, odnotowany przez Księgę Guinessa – pies ma największe oczy. Jego szczere psie ślipia mają aż 28 mm średnicy. Z kolei boston terrier, wabiący się Sierżant Stubby, był szanowanym członkiem 102. Pułku Piechoty. W 1921 r. został odznaczony przez armię amerykańską złotym medalem za zasługi na polu walki. Nazywano go powszechnie „najwspanialszym psem wojennym”.

Następny artykuł