Czarny pies trzyma banana
Źródło: Pixabay/karisjo

Owoce w diecie zwierząt. Czy psy mogą jeść banany?

4 Czerwca 2020

Banany raczej kojarzą się jako przysmak małp. Jednak okazuje się, że smaczny owoc ma również swoich amatorów wśród czworonogów. Czy psy mogą jeść banany? Czy tym zwierzakom można podawać owoce? Jeśli tak - to jakie i w jakich ilościach?

Choć podstawą pożywienia psów powinno być mięso, zwierzaki te od czasu do czasu lubią eksperymentować z dietą wegetariańską. Widok psiaka podjadającego owoc czy warzywo chyba nikogo nie dziwi. Okazuje się, że nawet wilki skuszą się czasem na te pełne witamin produkty. Jednak czy domowym "wilkom" można podawać wszystkie owoce?

Czy pies może zjeść banana?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak! Jak najbardziej można poczęstować psiaka zdrową przekąską, jednak należy pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze banany są bardzo kaloryczne, po drugie - ich nadmiar może wywołać u psa biegunkę, wymioty, ból brzucha i choroby związane z nadmiarem potasu w organizmie. Jednak jako rarytas na specjalne okazje, żółty owoc będzie idealny. Psiaki można też częstować jabłkami i gruszkami, trzeba jednak pamiętać, że gryzienie ich może okazać się zbyt trudnym wyzwaniem dla czworonoga - warto pokroić owoce na mniejsze kawałki, żeby zminimalizować ryzyko zadławienia. Gruszki, które cechuje niska kwasowość sprawdzą się szczególnie dla psów z wrażliwymi żołądkami.

Jakich owoców pies nie może jeść? Na pewno cytrusów - owoce te są żółciopędne, co w efekcie może spowodować u psa wymioty. Najniebezpieczniejsze jednak okazują się być... winogrona i rodzynki. To wręcz trucizna dla psa - nawet niewielka ilość winogron czy rodzynek może wywołać u zwierzaka bardzo poważne choroby nerek, a wręcz doprowadzić do ich nieodwracalnego uszkodzenia. Inne objawy zatrucia winogronami i rodzynkami to biegunka, wymioty, brak apetytu, ospałość problemy z oddawaniem moczu.

Owoce nie powinny stanowić podstawy diety żadnego psa, jednak można je wprowadzić jako smakołyk czy nagrodę. Warto od czasu do czasu urozmaicić jadłospis psiakowi. Ale pamiętajcie - jeżeli tylko zobaczycie niepokojące reakcje, reagujcie. Pies może zareagować alergicznie na różne produkty. Kluczowe jest dostosowanie diety tak, żeby była optymalna i pełnowartościowa dla Waszego psa, który ma swoje indywidualne potrzeby.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Chciał zobaczyć, czy husky obronią go przed niebezpieczeństwem. Zachowanie psów może zastanawiać 2. 2-letni chłopiec został pogryziony przez psa. Matka pokazała zdjęcie twarzy dziecka

Czekamy na Wasze informacje


swiatzwierzat.pl - portal z informacjami o zwierzętach, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Jeśli jesteś świadkiem przemocy wobec zwierząt, potrzebujesz pomocy w sprawie psa, kota, innego pupila lub masz ciekawy temat - pisz na redakcja@swiatzwierzat.pl. Obserwuj nas też na Facebooku i Instagramie!

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mężczyzna chorował na raka, cały czas towarzyszył mu pies. Gdy umarł, stała się niebywała rzecz
  2. Poprosili weterynarza o uśpienie agresywnej suczki. Kiedy lekarz zbadał psa, odkrył prawdę
  3. Kot rasowy i dachowiec. Jakiego mruczka lepiej wybrać?
  4. Swoim zachowaniem wzruszyła miliony osób na świecie. Kobieta pomogła bezdomnemu psu na ulicy, wszystko nagrano
  5. Kot urodził się z niezwykłym znamieniem. Mruczek wygląda jakby miał dwa koty
  6. Zauważyła, że kot zmienia kolor sierści. Kiedy zabrała go do lekarza, usłyszała niezwykłą prawdę

Źródło: zooart.com.pl

Następny artykuł