bałtyk
Źródło: pixabay.com/JerzyGorecki

Bałtyk: odnotowano rekordową liczbę rzadkich zwierząt. Wiemy na co uważać w trakcie kąpieli

4 Sierpnia 2020

Bałtyk to może pełne różnego rodzaju stworzeń. Jak się okazuje, jedno z nich, kojarzone raczej z egzotycznymi wodami odnotowało rekordowy przyrost swojej populacji. Ten gatunek może zmienić przyjemną kąpiel w morzu bolesne doświadczenie, o którym chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć.

Bałtyk dosłownie roi się od tych zwierząt. Zdaniem naukowców tak duży przyrost jednego gatunku może zagrozić równowadze ekologicznej w morzu. Ich zdaniem nie powinno się lekceważyć zagrożenia jakie on niesie mimo, że nie jest w stanie wyrządzić człowiekowi poważnej krzywdy. Powoduje jednak bolesne obrażenia, które możemy porównać z poparzeniami. Badacze z Niemiec i Danii nie są zgodni co do przyczyn takiej sytuacji. Są jednak zgodni co do tego, że mogą mieć na nią wpływ zmiany klimatu.

Wyprowadziła psa syna na spacer. Zwierzę zaatakowało ją, dramatyczne doniesienia z KielcWyprowadziła psa syna na spacer. Zwierzę zaatakowało ją, dramatyczne doniesienia z KielcCzytaj dalej

Bałtyk jest o dwa stopnie cieplejszy niż rok temu

Łagodna zima doprowadziła do wzrostu liczby bałtyckich meduz. Choć większość z nich nie posiada dostatecznych ilości jadu, by spowodować obrażenia u człowieka, jedna odmiana może przysporzyć wczasowiczom dużych problemów. Bełtwa festonowa potrafi dotkliwie sparzyć nieostrożnych pływaków. Dotknięcie jej macek nie zagraża życiu dorosłego człowieka, jednak może wywołać dość poważne obrażenia u dzieci. Choć nie ma powodów do paniki, wzrost ich liczby należy monitorować. Jeśli będzie ich zbyt dużo, mogą wyprzeć inne gatunki i uczynić przyjemne kąpiele w chłodnej wodzie Bałtyku mniej przyjemnymi. Szczególnie w ciepłe dni.

DZISIAJ GRZEJE:1. Niepokojące informacje, wykryto zakażenia w dużej firmie. Zatrudnia 5 tysięcy osób
2. Bokser znalazł patent na niemowlaka. Pies robi jedną rzecz koło dziecka, wszystko nagrano

Na to zjawisko składa się wiele czynników

W ostatnich miesiącach średnia temperatura wody w morzu wzrosła o ponad dwa stopnie Celsjusza. Meduzy dobrze się czują w cieplejszych wodach, przez co rozmnażały się dużo chętniej niż zazwyczaj. Na dodatek w wyniku intensywnych połowów wytrzebiono populacje drapieżników polujących na nie, jak i ryb i skorupiaków konkurujących z nimi o pokarm. Sam w sobie wzrost liczby tych zwierząt nie jest bardzo niekorzystny dla ekosystemu. W Bałtyku pojawił się jednak nowy gatunek meduzy, z rodzaju, którego łacińska nazwa brzmi mnemiopsis leidyi. Jest to skrajnie inwazyjny gatunek, który doprowadził morza Kaspijskie i Czarne na skraj katastrofy ekologicznej. Być może konieczne okaże się redukowanie jego populacji poprzez połowy zorientowane na przetrzebienie tego gatunku.

Zbiórka na karmę dla zwierząt z Radys, każdy grosz się liczy! Kliknij TUTAJ, aby pomóc.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Duży pies w jednej chwili skoczył w kierunku dziecka. Sekundy później babcia musiała zareagować, wszystko się nagrało
  2. Uratowana puma znalazła nowy dom. Na nagraniu widać, że jest szczęśliwa
  3. Szwecja zadziwiła wszystkich swoim podejściem do pandemii. Jak na tym wyszła?
  4. Zaczęła kopać w ziemi, nie chciała odejść. Kotka wykopała prawdziwy skarb
  5. Buldog francuski i jego niewiarygodny talent. Internauci oniemieli z zachwytu, wideo
  6. Justyna Steczkowska skrytykowana za rozmnażanie kotów. "Co za bezmyślność", internauci nie dowierzają
  7. Rzecznik MZ dobitnie o wakacjach Polaków. Odradza 2 miejsca

Źródło:se.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł