Andrzejki
Źródło: pixabay/arcaion

Magiczna noc już dziś. Chcesz poznać swoją przyszłość? Oto najlepsze wróżby andrzejkowe ze zwierzętami

28 Listopada 2020

Andrzejki już dzisiaj. Lanie wosku to jedna z najpopularniejszych wróżb, jakie Słowianie od zarania dziejów odprawiają podczas tej magicznych nocy. To jednak nie musi być jedyny sposób na umilenie wieczornej zabawy. Istnieje wiele fantastycznych metod na przewidzenie przyszłości, a Twój zwierzak może Ci w tym pomóc. Przedstawiamy najlepsze wróżby andrzejkowe dla właścicieli psów i kotów.

Andrzejki to wyjątkowa noc w roku, podczas której ludy słowiańskie tradycyjnie odprawiały wróżby. Wieczór andrzejkowy przypada na noc z 29 na 30 listopada w tzw. Wigilię Świętego Andrzeja. Początkowo wróżby dotyczyły wyłącznie niezamężnych dziewczyn, jednak z czasem coraz więcej osób dawało się ponieść magii tego święta, pragnąc poznać swoją przyszłość.

Tragedia. Stracił owczarka z oczu tylko na chwilę. Gdy po godzinach poszukiwań wreszcie go znalazł, było już za późnoTragedia. Stracił owczarka z oczu tylko na chwilę. Gdy po godzinach poszukiwań wreszcie go znalazł, było już za późnoCzytaj dalej

Andrzejki ze zwierzętami

Niewiele osób wie, że do większości wróżb andrzejkowych tradycyjnie wykorzystywane były zwierzęta. Działo się tak, ponieważ wywodziły się one z wierzeń ludowych, a jak powszechnie wiadomo, zwierzęta od zawsze zajmowały istotne miejsce w życiu mieszkańców wsi.

Współcześnie najpopularniejszą metodą wróżbiarską jest lanie wosku. Początkowo do tego celu używano ołowiu, który według wierzeń skutecznie prognozował przyszłość. Wraz z czasem rolę trudno dostępnego metalu zastąpił wosk.

Kształty z wosku były interpretowane już wieki temu przez naszych przodków. Zwiastowały one przyszłe wydarzenia i przepowiadały, co przyniesie nowy rok. Przykładowo kształt kota czy psa był najczęściej rozumiany jako ostrzeżenie przed nowo poznanymi osobami oraz starymi przyjaciółmi, którzy planują zdradę. Ryba to natomiast znak, że przyszły rok będzie obfitował w szczęście i powodzenie w miłości.

Kształt woskowego węża symbolizował, że gdzieś w ukryciu czai się oszust, który tylko czeka na okazję, aby wyciągnąć od wróżącego pieniądze. Jeśli jednak wosk przyjmował formę egzotycznych zwierząt, była to zapowiedź podróży lub nowych doświadczeń.

Warto przy tym pamiętać, że interpretacja powstałych z wosku form nie ma sztywnych zasad i może się różnić w zależności od perspektywy wróżącego.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Świętokrzyskie: Czy amstaff zagryzł właściciela? Znamy przyczynę śmierci 48-latka pozbawionego głowy
2. Pilny komunikat ZUS. Płatnicy powinni się pospieszyć. Wnioski tylko do poniedziałku
3. Listonosz podchodzi do gromadki psów. Nie wiedział, że nagrywa go monitoring

Co wywróży Ci Twój pupil?

Oprócz lania wosku istnieją również inne metody na przewidzenie przyszłych wydarzeń, które spotkają nas w nadchodzących miesiącach. Jednym z nich jest wróżba z udziałem psa lub kota.

Kiedy zaczynało się już ściemniać i nadchodził późny wieczór, należało nasłuchiwać uważnie głośnego szczekania psa lub innego zwierzęcia znajdującego się w okolicy. Jeżeli w tym nasłuchiwaniu można było wyraźnie usłyszeć słowo ‘”tak”, to niechybnie oznaczało, że panna, która usłyszała ten dźwięk, w przyszłym roku spotka na swej drodze osobę, której wypowie sakramentalne „tak”.

Koty, uważane za nieodzownych towarzyszy czarownic i wróżek, także mogły brać udział w andrzejkowych zabawach. Jedna z wróżb zakładała, że na początek wszystkie panny muszą ustawić się w zwartym kole, a do środka muszą wpuścić kota. Wierzono, że ta panna, przy której nodze kot będzie się próbował wydostać, wyjdzie pierwsza za mąż. Uwaga, to nie jedyna przepowiednia! Jeżeli kot podczas wróżby andrzejkowy będzie próbował podrapać nogę, to niestety wskazaną pannę czeka burzliwy i pełen niepokoju związek.

Mamy nadzieję, że podczas andrzejkowej zabawy wykorzystacie jeden z powyższych pomysłów i być może odkryjecie, co los szykuje dla Was w najbliższej przyszłości.

Świętokrzyskie: Czy amstaff zagryzł właściciela? Znamy przyczynę śmierci 48-latka pozbawionego głowyŚwiętokrzyskie: Czy amstaff zagryzł właściciela? Znamy przyczynę śmierci 48-latka pozbawionego głowyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Pojawiło się ostrzeżenie. Od pierwszego "ataku zimy" dzielą nas godziny, Polacy powinni się przygotować
  2. Nie chcą wpuścić Andrzeja Dudy na Podhale. Górale zapowiadają strajk
  3. Tragedia, zginęło ponad 14 tysięcy zwierząt. Milczano przez rok
  4. Świętokrzyskie. Czy amstaff zagryzł właściciela? Znamy przyczynę śmierci 48-latka pozbawionego głowy
  5. Dziecko wybucha płaczem, bo nie dostało słodyczy. Wtem husky robi cudowną rzecz, by je pocieszyć
  6. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  7. Niesamowita oferta w Lidlu. Telewizor z 4K "za grosze"

źródło: dompsa.pl, elle.pl

Następny artykuł