Andrzej Duda
Źródło: By Radosław Czarnecki - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39313676

"Piątka dla zwierząt" nie była konsultowana z Andrzejem Dudą. Prezydent podpisze projekt?

29 Września 2020

Andrzej Duda nie uczestniczył w żadnych konsultacjach dotyczących projektu "piątka dla zwierząt". Czy zamierza ją podpisać w takiej formie, jaka jest? Ustawę o ochronie zwierząt skomentował w poniedziałkowej "Kropce nad i" były sekretarz standu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.

Andrzej Duda wkrótce będzie musiał zadecydować, czy zamierza podpisać "piątkę dla zwierząt". Ustawa Prawa i Sprawiedliwości znajduje się obecnie w Senacie, gdzie zbierane są opinie na jej temat. W noweli znalazło się dużo dobrych przepisów, jednak niektóre mogą negatywnie wpłynąć na zwierzęta. Jak wczoraj informowaliśmy, można jeszcze wpłynąć na Senatorów, którzy później przedłożą projekt prezydentowi Polski. Andrzej Dera skomentował projekt u Moniki Olejnik. Okazało się, że nie był on wcale konsultowany z prezydentem!

Ile kot ma żyć? Czy mit o 9 życiach jest prawdą?Ile kot ma żyć? Czy mit o 9 życiach jest prawdą?Czytaj dalej

Andrzej Dera u Moniki Olejnik

- Prezydent powiedział, że ta ustawa ma dwa zakresy. Z jednej strony sprawy społeczne, które nie są kwestionowane i dotyczą wzmożenia ochrony zwierząt, ale ma też stronę gospodarczą - powiedział Andrzej Dera. Dodał, że "trzeba znaleźć równowagę między tymi sprawami, bo te gospodarcze kwestie też są bardzo ważne".

Dera przekazał również, że projekt "nie był konsultowany z prezydentem, wypłynął raczej z chwili potrzeby serca". - Ten projekt był wcześniej w polskim parlamencie i został na jakiś czas zablokowany. Zapisy szczegółowe nie były konsultowane z panem prezydentem, a pan prezydent wskazał na to, żeby znaleźć równowagę między kwestiami gospodarczymi, ważnymi dla rolników i społecznymi - ważnymi dla ludzi, którzy kochają zwierzęta - powiedział.

Dodał, że nikt nie kwestionuje, że zwierzęta trzeba chronić, stwarzać im warunki, aby lepiej funkcjonowały.

- Nie spotkałem ludzi, którzy mówili, że nie zgadzają się z ideą ochrony zwierząt. Część posłów zwracała uwagę na krótkie vacatio legis, na to, że eksport mięsa z uboju rytualnego został zakazany, chociaż sam ubój rytualny został - powiedział Dera. Zwrócił uwagę, że projekt jest jeszcze w Senacie, gdzie możliwe będzie jego ewentualne dopracowanie.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Jakie rasy psów nadają się do życia w bloku? Warto wiedzieć przed adopcją, znamy idealnych kandydatów
2. Koszmarne sceny w polskim mieście. Pies pogryzł 12-latka, lekarze walczą o życie chłopca
3. Niekończący się dramat nad polskim morzem. Setki zwierząt cierpi, eksperci biją na alarm

Piątka dla zwierząt. Czy Andrzej Duda podpisze?

Ustawa o ochronie zwierząt w końcu doczekała się nowelizacji. Od lat zabiegały o nią wszystkie osoby, dla których ważne jest dobro zwierząt. W nowym projekcie znalazły się takie zapisy, jak m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, wykorzystywaniu ich w celach rozrywkowych ograniczenie uboju rytualnego tylko do potrzeb krajowych związków wyznaniowych, zakaz prowadzenia komercyjnych schronisk czy zakaz trzymania psów na krótkich łańcuchach.

Po zatwierdzeniu nowelizacji przez Senat, trafi ona na biuro Andrzeja Dudy. Od podpisania przez niego dokumentu obowiązywać będzie 30 dniowe vacatio legis na większość zapisów. Jak ostatnio informował RMF24.pl, prezydent może zawetować nowelizację uchwały o ochronie zwierząt. Duda domaga się wprowadzenia istotnych zmian w jej treści.

Znany piłkarz może słono zapłacić za udostępnione przez siebie zdjęcie. Naraził psa na śmiertelne niebezpieczeństwoZnany piłkarz może słono zapłacić za udostępnione przez siebie zdjęcie. Naraził psa na śmiertelne niebezpieczeństwoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nikt nie wierzył w powodzenie pary karłów. Jak wyglądają teraz ich dzieci?
  2. Wierny pies nie chciał opuścić nieprzytomnego pana na krok. Zdjęcia rozczulają do łez
  3. Dobra nowina dla mieszkańców Radomia. Od teraz nie zapłacisz za kastrację zwierzęcia, ruszyła ważna akcja
  4. Wiewiórka pojawiała się przed domem rodziny przez 8 lat. Nie mogli opanować łez, gdy zrozumieli powód
  5. 17-letnia suczka miała zostać uśpiona. Jej ostatnie pożegnanie z chłopcem ściska za serce
  6. W TVN zdradzili wszystko. Wyszła cała prawda na temat zamknięcia kraju i granic. Straszne

źródło: tvn24

Następny artykuł