pies smutny
Źródło: pixabay.com/maxiphoto

Andrzej Duda zawetuje "Piątkę dla zwierząt"? Prezydent postawił ultimatum

21 Września 2020

Andrzej Duda może zawetować nowelizację uchwały o ochronie zwierząt, tzw. "piątkę dla zwierząt". Źródła RMF24.pl sugerują, że prezydent domaga się wprowadzenia istotnych zmian w jej treści. Projekt od początku wywoływał spory w obozie władzy. Mimo że Jarosław Kaczyński chce, by wszedł w życie jak najszybciej napotkał na opór swoich koalicjantów, jak i niektórych posłów własnej partii.

Andrzej Duda blisko współpracuje z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim, który był bardzo krytyczny wobec zapisów. Politycy twierdzą, że choć szanują prawa zwierząt, nie chcą by nowe przepisy uderzyły w polskich rolników. Głosy tej grupy wyborców mogły zawarzyć o wygranej urzędującego prezydenta w drugiej turze wyborów. Niektóre punkty nowelizacji ustawy istotnie mogą wpłynąć na konkurencyjność krajowego eksportu mięsa. Zwolennicy ustawy wskazują jednak na to, że nie powinno się przekładać interesów pewnej grupy ludzi nad cierpienia i śmierć milionów zwierząt.

Zamość. Kobietę zaniepokoiły odgłosy wydobywające się z siatki. Podjęła interwencję, uratowała bezbronne życiaZamość. Kobietę zaniepokoiły odgłosy wydobywające się z siatki. Podjęła interwencję, uratowała bezbronne życiaCzytaj dalej

Andrzej Duda jest krytyczny wobec nowelizacji

Polityk wystąpił ostatnio na scenie organizowanych przez siebie dożynek. Mówił przede wszystkim o sytuacji polskiej wsi. To właśnie rolnikom najbardziej nie podobają się zapisy projektu przegłosowanego przez Sejm. Wielu z nich będzie musiało zrezygnować z tańszych metod chowu, gdyż wiążą się one z dużymi problemami dla zwierząt gospodarskich (między innymi wykorzystywanego w przemyśle mleczarskim chowu na uwięzi). Kontrowersje budzi przede wszystkim zakaz uboju rytualnego. Zwierzęta zabijane w ten sposób nie są ogłuszane przed trafieniem na rzeźnicki hak i podcięciem im żył. Mięso produkowane w ten okrutny sposób osiąga wyższe ceny.

DZISIAJ GRZEJE:1. Kobieta zatańczyła przed zbiornikiem z delfinami. Wybuchła śmiechem, gdy zobaczyła reakcję publiczności
2. Rodzice zainstalowali kamerkę w pokoju syna. Gdy włączyli nagranie, zaniemówili widząc, co w nocy robi dziecko
3. "Piątka dla zwierząt" wprowadzi nowe świadczenia. Niektóre czworonogi dostaną emeryturę, ile wyniesie?

Andrzej Duda wystąpi przeciwko prezesowi PiS?

Zdaniem niektórych komentatorów, Andrzej Duda nie mogąc ubiegać się o trzecią kadencje, może próbować budować własny kapitał polityczny. Istnieje szansa, że walczy o pozycję w swoim stronnictwie. Ultimatum, które miał wystosować zawiera między innymi wydłużenie vacatio legis, usunięcia zapisu zakazującego uboju rytualnego, oraz cofnięcia uprawnień, które mają otrzymać organizacje zajmujące się ochroną zwierząt.

- Oczywiście, dobrostan zwierząt jest dla mnie ogromnie ważny. Ale nie można w tym wszystkim zapominać o tym, że na pierwszym miejscu jest byt rolnika, jakość jego życia i jego rodziny - stwierdził prezydent w trakcie dożynek.

Organizacje dbające o dobro i prawa zwierząt są mocno krytyczne wobec pomysłów Andrzeja Dudy. Twierdzą, że bez kwestionowanych przez niego zmian, ustawa będzie jedynie kwestią kosmetyczną i nie wpłynie realnie na poprawę ich dobrostanu. Jedyny punkt, w którym zgadzają się z prezydentem, to wymóg obecności funkcjonariuszy na interwencjach, oraz fakt, że decyzję o odebraniu zwierzaka podejmować będzie policjant, strażnik miejski lub weterynarz. Zmiany krytykowało między innymi Pogotowie dla Zwierząt.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Za 5-złotówkę możesz dostać 1,5 tysiąca złotych. Od razu zacznij przeglądać szuflady
  2. Kot z ludzką twarzą. Kobieta pokazała zdjęcie swojego pupila, ludzie są poruszeni
  3. Nagrała najbardziej zadowolonego lisa na świecie. Zachowuje się zupełnie jak pies
  4. Jego pies wciąż uciekał z podwórka. Mężczyzna wybudował płot, niestety nie przemyślał jednego
  5. Kociak pochwalił się obłędnymi umiejętnościami kulinarnymi. Kto nie chciałby mieć go w kuchni?
  6. Okropne wieści z południa Polski. Musieli działać bardzo szybko. Liczyła się każda minuta

źródło: rmf24.pl

Następny artykuł