Co kryją oczy amstaffa?
Źródło: pixabay/susanne906

Amstaff - szczeniak, charakter, wszystko, co musisz wiedzieć o rasie american staffordshire terrier

7 Maja 2020

Amstaffy to czuli wrażliwcy o atletycznej posturze. Choć dla niektórych to pies owiany złą sławą, to jednak prawda o nich zaskakuje. Co kryje się za ich muskułami?

Amstaff to pies owiany złą sławą. Często stał się pupilem mafiosów, którzy traktowali psy tej rasy jako nieobliczalnych zabójców, dodających szacunku bossom gangów. Prawda o tych czworonogach jest zupełnie inna. To energiczne zwierzę lubi przede wszystkim towarzystwo człowieka i szaloną zabawę.

Amstaff - pochodzenie

Historia tej rasy jest długa i burzliwa. Wszystko zaczęło się w XVIII-wiecznej Anglii, gdzie szalenie popularny był przodek amstaffa, czyli średniej wielkości terrier. Czworonóg, słynący ze swojej odwagi i siły, był "zatrudniany" w bitwach z bykami, które dały początek owianym złą legendą psim walkom. Oficjalnie władza królewska zakazała organizacji tego typu starć, lecz wciąż były one popularne w podziemiu. Aby zapewnić sobie zwycięstwo w tych pojedynkach, hodowcy krzyżowali ze sobą różne rasy psów. Cel był jeden – stworzyć nieustraszoną maszynę do walki.

W XIX wieku angielski pies zawędrował za ocean. W Stanach Zjednoczonych pojawił się wraz z pierwszymi emigrantami. Był bardzo popularny w niższych warstwach społecznych, czasem traktowano go jako jedyną rozrywkę dla biednych ludzi. Z biegiem lat zaczęto rozwijać tę rasę. Angielski terier stał się zatem większy, zwinniejszy i bardziej wytrzymały. Szybko stał się domownikiem, stróżował w gospodach i mieszkaniach. W XX wieku hodowcy zrobili wszystko, by zarejestrować nową rasę. Chcieli zerwać z wizerunkiem psiego wojownika, gdyż tak naprawdę amstaff to pies domowy, świetnie sprawdzający się jako przyjaciel rodziny i domu.

Amstaff - charakter psa

Najważniejsze, by na samym początku nie zapomnieć o wychowaniu i socjalizacji. Jeśli amstaff od małego nauczy się odpowiednich zasad, to stanie się idealnym przyjacielem rodziny. Amstaff o czuły pies, jednak nie można zapominać o wychowaniu czworonoga.

Charakter amstaffa wymaga, by człowiek poświęcał mu dużo uwagi. Źle znosi zamknięcie i samotność. Często bywa smutny, jeśli nie ma możliwości uczestniczyć w życiu rodzinnym. Jeśli wszystkie potrzeby zostaną spełnione, to pies nie sprawi żadnego problemu. Nie można zapominać o wyjątkowej inteligencji tych czworonogów. Każdego dnia będą chciały się nauczyć czegoś nowego, choć wcale nie oczekują żadnej nagrody za dobrze przyswojone polecenie. Wystarczy im kontakt z człowiekiem – to największa zapłata za ich oddanie i posłuszeństwo.

Amstaff, biorąc pod uwagę historię tej rasy, jest raczej nieufny wobec obcych. Dlatego tak ważna jest socjalizacja w wychowaniu tego psa. Jeśli od małego pozna różnych ludzi wokół, to nie będzie miał problemów z odnajdywaniem się w miejscach publicznych czy w domach, gdzie pojawia się sporo gości.

DZISIAJ GRZEJE:1. Zamknął 24 koty w rozgrzanym aucie. W środku było prawie 50 stopni Celsjusza
2. Pies śpi spokojnie na kanapie. Podchodzi do niego zdenerwowany kot i robi okropną rzecz. Wszystko się nagrało

Amstaff – czym kierować się przy wyborze?

Amstaff to pies wymagający, który na początku może sprawiać pewne problemy. Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze tego czworonoga? Na pewno trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy zwierzę będzie miało częste towarzystwo. Te psy źle znoszą samotność, potrzebują częstego i intensywnego kontaktu z właścicielem. Pomagają smakołyki i nagrody, choć nic nie zastąpi żywego kontaktu z człowiekiem. Samotne amstaffy mogą zacząć cierpieć na lęk separacyjny, który objawia się skłonnościami do niszczenia przedmiotów. Choć ich natura jest raczej grzeczna, to długa samotność może źle wpłynąć na charakter zachowania.

Niestety, amstaffy mają dużą skłonność do objadania się słodyczami i przekąskami. Oznacza to, że zła dieta może doprowadzić do szybkiego tycia. Niestety, ma to ogromne konsekwencje dla zdrowia czworonoga. Należy tonować jego kulinarne zapędy, nie można ulegać i rozpieszczać amstaffa. Na pewno będą wdzięczne, że właściciel uratował je przed chorobami.

Amstaff - zalety i wady

ZALETY:
- oddanie i przywiązanie do człowieka
- nie ucieka
- cierpliwy
- duży pies
- świetnie dogaduje się z innymi zwierzętami
- lubi dzieci
- inteligentny

WADY:
- bywa nieufny
- nie nadaje się jako pierwszy pies
- źle znosi samotność
- ze względu na ruchliwość nie poleca się go osobom starszym
- skłonności do tycia

Amstaff - umiejętności

Dzięki ogromnej sile amstaffa, właściciele tego czworonoga startują wraz z pupilem w różnych zawodach sportowych. Jego muskularna budowa połączona z odpowiednim treningiem czynią z niego atletę! Świetnie spisują się także jako psy stróżujące. Potrafią skutecznie wybić z głowy szemrane pomysły obcym ludziom na prywatnej posesji.

Amstaff - zdrowie, jedzenie

Amstaffy zazwyczaj cieszą się doskonałym zdrowiem, dzięki czemu potrafią bardzo długo żyć i towarzyszyć człowiekowi. Niestety, czasem odzywa się ich energiczny temperament, więc bywają podatne na kontuzje i urazy. To dotyczy szczególnie tych czworonogów, które często trenują lub są sportowymi atletami.

Organizm amstaffa czasem bywa nietolerancyjny wobec różnych składników, występują niekiedy alergie. Należy troszczyć się także o skórę psa, gdyż często zwierzęta tej rasy chorują na atopowe zapalenie skóry.

Podstawą pielęgnacji jest dobra karma i zoptymalizowane żywienie. Trzeba im dostarczyć spore ilości białka pochodzenia zwierzęcego. Silne szczęki sprawiają, że doskonale radzą sobie z twardszymi smakołykami, które szybko rozgryzają. Warto także pamiętać o stosowaniu specjalnych preparatów, które chronią stawy czworonogów – w ten sposób można mieć pewność, że układ ruchu będzie w świetnej kondycji.

Codzienna pielęgnacja amstaffa nie przysporzy problemów. Ze względu na specyfikę sierści, czworonóg powinien być szczotkowy dwa razy w tygodniu. Zapobiegnie to linieniu i pozostawianiu włosów, trudnych do usunięcia z kanapy czy ubrań.

Krótka sierść amstaffa ma swoje zalety. Psiak oszczędzi sobie częstych kąpieli. Czworonoga można myć jedynie wtedy, gdy poważnie czymś się zabrudzi. Wtedy niezbędna będzie kąpiel w wannie. Najlepiej użyć do tego odżywek dedykowanych psom tej rasy.

Amstaff – cena, na co zwrócić uwagę?

Ceny szczeniaka amstaffa najczęściej nie są zbyt zróżnicowane, wahają się między 2500 a 3500 złotych. O wszystkim decyduje renoma hodowli, z jakiej właściciel decyduje się zakupić czworonoga. Trzeba koniecznie pamiętać, by najpierw uważnie zapoznać się z historią hodowli. Nie można korzystać z takich miejsc, które nie są sprawdzone.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Amstaffy uwielbiają sportyAmstaffy uwielbiają sporty
pixabay/Susanne906

Źle znoszą samotność, tęsknią za człowiekiemŹle znoszą samotność, tęsknią za człowiekiem
unsplash/David_Taffet

Na początku amstaffy wykorzystywano do nielegalnych walkNa początku amstaffy wykorzystywano do nielegalnych walk
unsplash/David_Taffet

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pies śpi spokojnie na kanapie. Podchodzi do niego zdenerwowany kot i robi okropną rzecz. Wszystko się nagrało
  2. Nikt go nie chciał, wszyscy się go bali. Ciężko chory pies przez 5 lat żył zupełnie sam
  3. Pokonała ponad 5 tysięcy kilometrów, aby uratować mopsa. Gdy przyjechała na miejsce, zaniemówiła
  4. Suczka dostała ogromnej przepukliny i ma dwa guzy. Lekarza zdębieli, gdy ją zobaczyli. Można pomóc
  5. Plastikowe pudełko leżało pod siatką. Gdy pracownicy schroniska je otworzyli, zamarli
  6. Malutki niedźwiadek zgubił się w Bieszczadach. Gdy go znaleziono cały trząsł się z zimna

Źródło: psy.pl, wamiz.pl

Następny artykuł