amstaff
Źródło: pixabay.com/Amstaff_kiara

Czy psy amstaffy są groźne? Coraz więcej osób boi się tej rasy

2 Września 2020

Amstaffy uchodzą za groźne i niebezpieczne psy. Trudno powiedzieć, czemu akurat te zwierzaki traktowane są w taki sposób. Ze statystyk wynika, że nie należą one do najczęściej atakujących ludzi ras. Tutaj przodują labradory, psy cieszące się reputacją łagodnych i spokojnych. Ich ataki nie skutkują także najpoważniejszymi urazami - w tej kategorii "wygrywają" pitbulle. Dlaczego więc, tyle osób odczuwa lęk przed tą odmianą?

Amstaffy zawdzięczają swoją złą sławę kilku incydentom, które zyskały duży rozgłos w mediach. Do ataków psów na ludzi dochodzi bardzo rzadko. Większość z nich jest niegroźna dla zdrowia ofiary, kończy się na siniakach lub zadrapaniach. Na dodatek, za większość z nich winę ponoszą ludzie, którzy drażnili psa lub sami byli wobec niego agresywni. Statystyki z różnych państw i pochodzące od organizacji o odmiennych profilach stosują rozmaite kryteria, tego co określają jako atak. Czasem wystarczy, że pies podbiegnie do człowieka warcząc i szczekając, by uznać takie zachowanie za przejaw agresji.

Pies wojskowy został ranny na misji. Teraz zostanie specjalnie uhonorowanyPies wojskowy został ranny na misji. Teraz zostanie specjalnie uhonorowanyCzytaj dalej

Amstaffy - sytuacja w Polskim prawie

W Polsce dokumentem określającym, które rasy psów są groźne jest tak zwany wykaz ras psów agresywnych. Stanowi on część ustawy o ochronie zwierząt. Przedstawicieli odmian zawartych w wykazie obowiązują inne zasady. Ich hodowcy i właściciele muszą spełnić więcej wymagań formalnych, niż w wypadku innych czworonogów. Na liście znalazło się 11 ras: amerykański pit bull terrier, pies z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, pies kanaryjski, tosa inu, rottweiler, akbash dog, anatolian karabash, moskiewski stróżujący i owczarek kaukaski. Nie ma wśród nich amstaffa. Należy zaznaczyć, że dokument nie był aktualizowany od 1997 roku. Być może należałoby dostosować go do sytuacji faktycznej, opierając się na statystykach i w razie potrzeby poszerzyć lub zawęzić.

DZISIAJ GRZEJE:1. Jamnik dostał pozwolenie, by wejść na łóżko i totalnie zwariował. Radość w czystej postaci
2. Nowe obostrzenia w Polsce. Zakaz wstępu rodziców do szkół, maseczki dla każdego dziecka
3. Mały koala znalazł sobie nową mamę. Wszystko zostało nagrane, niesamowite

Czemu więc amstaffy uchodzą za psy agresywne?

Behawioryści od lat podkreślają, że przypadki nieuzasadnionej agresji ze strony psa są ekstremalnie rzadkie. Choć możliwe jest, by zwierzę było obciążone genetycznie skłonnościami do reagowania w ten sposób, wszystkie zachowania mogą podlegać korekcie w toku wychowania i socjalizacji, a także w dorosłym życiu psa. Amstaffy nie różnią się pod tym względem od innych psów. Dane z badań wskazują na to, że rasy powszechnie uznawane za groźne nie wykazują agresji częściej niż inne. W rzeczywistości, najbardziej agresywne są psy powszechnie uznawane za niegroźne oraz rasy małe. Być może ma to związek ze zwiększonymi środkami ostrożności jakimi otaczane są większe psy czy też naciskom na ograniczenie ich hodowli przez osoby prywatne. Wszystko wskazuje jednak na to, że nie należy bać się amstaffów bardziej niż dowolnych innych psów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zagadka dla największych bystrzaków. Prawie nikt nie potrafi znaleźć pingwina
  2. 15-latka wyglądała starzej od własnej babci. Genialna metamorfoza odmieniła jej życie. Wideo pokazuje, że efekty są zniewalające
  3. Jakich zapachów nie lubią koty? 5 aromatów, których mruczki po prostu nie cierpią
  4. Pies wojskowy został ranny na misji. Teraz zostanie specjalnie uhonorowany
  5. Znalazł na ziemi maleńkie pisklę. Zabrał je do domu, po 36 dniach nieźle się zdziwił
  6. Dramat w centralnej Polsce. Nauczyciel zakażony koronawirusem. Nikt nie wiedział

źródło: psy-pies.pl

Następny artykuł