Swiatzwierzat.pl
Alergia na koty: przyczyny, objawy, łagodzenie i zapobieganie

Pixabay.com

Alergia na koty: przyczyny, objawy, łagodzenie i zapobieganie

10 Lutego 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Alergia na koty nie musi oznaczać ponurego życia bez sensu, celu i radości! Alergicy, którzy bardzo tego chcą, również mogą mieszkać z kotem – o ile ile zrozumieją, na czym polega ich choroba i jak zminimalizować jej skutki. Dowiedz si

Alergia na koty: czym jest i skąd się bierze?

Alergia na koty to tak naprawdę uczulenie na białko Fel d1. Znajduje się ono w kocich wydzielinach, jak ślina, łój, mocz, pot, nawet łzy. Uczulenie jest dziedziczne. Ocenia się, że u rodziców, z których żadne nie jest uczulone na koty, prawdopodobieństwo narodzin dziecka z alergią wynosi ok. 15%. Przy jednym uczulonym rodzicu to 30%, a przy obojgu – to już 60% szans na to, że ich dziecko też będzie alergikiem.

W Polsce żyje ok. 6 mln kotów. Według badań w niecałych 4% przypadków domowy kot wywołuje u kogoś alergię. W USA jednak ocenia się, że aż 1/7 dzieci między 6 a 18 rokiem życia może być uczulona na koty. Chociaż więc alergia na koty nie jest na szczęście problemem bardzo powszechnym, to jednak występuje na tyle często, by kociarze poważnie podchodzili do potrzeb i problemów alergików.

Alergia na koty: białko, a nie sierść

Ponieważ koty wydzielają łój dla ochrony swoich włosów oraz pokrywają sierść śliną w czasie codziennej higieny i pielęgnacji futerka, przyjął się pogląd, że to sierść kota wywołuje reakcję alergiczną. To jednak nieprawda. Alergenem jest białko zawarte m.in. w kociej ślinie. Warto o tym pamiętać i podchodzić sceptycznie do reklam, zapewniających o tym, że jakaś rasa kota jest hipoalergiczna (czyli nie wywołuje reakcji alergicznej), bo mało linieje. Włosy same w sobie nie są problemem i żadna rasa psa ani kota nie jest w pełni hipoalergiczna.

Czy osoby uczulone „na koty” - czyli na białko Fel d1 – mogą mimo wszystko żyć pod jednym dachem z uroczym futrzastym mruczywem? Mogą, o ile zrozumieją, na czym polega ich dolegliwość i jak zminimalizować reakcje alergiczne w kontakcie z kotem.

Alergia na koty: objawy

Alergia na koty to nie przelewki. U alergików kontakt z białkiem Fel d1 powodować może atak duszności (bardzo ostry w przypadku astmatyków), kaszel i kichanie, wysypkę na skórze, zapalenie spojówek i nieżyt nosa.

Alergia na koty: jak sprawdzić, czy mam alergię?

By przekonać się, czy masz alergię na koty, najlepiej po prostu spędź trochę czasu z kotem, którego chcesz adoptować lub z pupilem kogoś z rodziny albo znajomych. W ten sposób przekonasz się, czy po dłuższej ekspozycji na alergen wystąpi u Ciebie reakcja alergiczna.

Innym, nieco bezpieczniejszym sposobem, jest wykonanie testu skórnego u alergologa. Lekarz wstrzyknie Ci w skórę nieco alergenu. Po ok. 20 minutach już będzie wiadomo, czy na skórze pojawiła się reakcja alergiczna.

Alergia na koty: leczenie i łagodzenie objawów

Alergii na koty nie można wyleczyć. Można jednak zapobiec wystąpieniu reakcji alergicznej lub też złagodzić jej objawy. Zapobieganie i łagodzenie to sposoby na „omijanie” alergii dla osób, które mimo uczulenia chcą mieć w domu kota.

Podstawowym sposobem ograniczania reakcji alergicznych jest przyjmowanie leków antyhistaminowych pod nadzorem lekarza. Inną metodą jest przeprowadzenie stopniowego odczulania, czyli podawania osobie uczulonej alergenów w kontrolowanych warunkach po to, by jej organizm przyzwyczaił się do nich i przestał reagować na koty alergią.

Istnieje też kilka domowych specyfików, które pomogą złagodzić objawy alergii na koty, gdy już wystąpią.

Naturalnym blokerem histaminy jest sok z cebuli.

Kaszel i kichanie można złagodzić, pijąc napar z tymianku lub lawendy, sprawdzi się też rumianek i eukaliptus albo mieszanka wszystkich tych ziół. Gardło i nos dobrze oczyszcza napar z pokrzywy.

Egzemę i wsypkę skórną można złagodzić, nakładając na nie glinkę zieloną, mającą właściwości antyseptyczne.

Podrażnienie oczu złagodzi okład z zimnej wody, a zapchany nos oczyści płukanka z wody z solą. Nieżyt nosa szybko ustąpi po kuracji octem jabłkowym – wystarczy pić codziennie jedną szklankę wody z dwiema łyżeczkami octu.

Alergia na koty: zapobieganie przez wykastrowanie

Wykastrowane kocury wydzielają mniej białka Fel d1 od kocurów niewykastrowanych. Obecnie kastracja jest standardowym zabiegiem, przeprowadzanym rutynowo na kotach nieprzeznaczonych do dalszego rozrodu. Nie jest obowiązkowa, ale weterynarze zgadzają się, że wszystkie koty domowe powinny być kastrowane.

Kastracja łagodzi charakter zwierzaka, zmniejsza ryzyko wystąpienia u niego szeregu poważnych chorób i oszczędza mu niepokoju związanego z niewykorzystanym okresem godowym (zwłaszcza kotkom, które nieraz przechodzą ruję dość gwałtownie). Dodatkowym plusem dla alergików jest zmniejszenie wydzielania przez wykastrowanego kota białka Fel d1.

Alergia na koty: zapobieganie przez szczotkowanie

Najskuteczniejsza metodą osłabienia reakcji alergicznych u ludzi jest regularne szczotkowanie kota. Zwierzęta, których sierść jest porządnie wyczesywana, nie gubią włosów po całym domu, nie zostawiają ich na każdej powierzchni, na której przycupną, nie rozsiewają w powietrzu. W ten sposób znika z otoczenia osoby uczulonej ogromna większość materii pokrytej kocią śliną, a więc i białkiem Fel d1.

Do wyczesywania kociej sierści służą specjalne szczotki. Koty z gęstym podszerstkiem należy regularnie trymować – ręcznie lub z użyciem furminatora. Koty o nieco krótszej sierści można czesać za pomocą specjalnej rękawicy z gumowymi wypustkami, które zbierają martwe włosy. Czesanie z użyciem rękawicy jest przez większość zwierząt odbierane jako szczególnie przyjemny masaż.

Osoba uczulona na koty nie powinna szczotkować swojego pupila. Powinien zająć się tym ktoś nieuczulony, a sam zabieg należy przeprowadzić – w miarę możliwości – poza domem, co bardzo zmniejszy ilość sierści w otoczeniu alergika.

Alergia na koty: zapobieganie przez kąpanie

Drugim skutecznym sposobem zmniejszenia oddziaływania kota na alergika jest regularne kąpanie pupila. Kąpiel dokładnie wymywa luźne płatki naskórka i martwe włosy z kociej sierści, a także wypłukuje z niej łój i ślinę – główne nośniki nieszczęsnego białka Fel d1.

Problem z kąpaniem kota polega jednak na tym, że zwierzęta te najczęściej nie przepadają za moczeniem się w wannie. Kąpiel może być dla kota i jego opiekuna bardzo stresująca. Dlatego do kąpania należy przyzwyczajać już małe kocięta w okresie socjalizacji. Zapoznany z wodą i szamponem kot chętnie pozwoli się wykąpać i tym samym wyrządzi przysługę swemu uczulonemu opiekunowi.

Alternatywą dla pełnej kąpieli jest regularne przeczesywanie sierści kota specjalną rękawicą kąpielową, która po zwilżeniu znakomicie oczyszcza i wyczesuje kocią sierść. W sklepach zoologicznych dostępne są też wilgotne chusteczki, przeznaczone właśnie do przecierania kociej sierści.

Alergia na koty: zapobieganie przez odkurzanie

Uzupełnieniem częstego szczotkowania kota powinno być regularne odkurzanie mieszkania, dzięki któremu można pozbyć się kocich włosów z podłogi, dywanów i tapicerek. Najlepiej użyć odkurzacza ze specjalnym filtrem HEPA, który zbiera z powietrza i powierzchni nawet najdrobniejsze cząsteczki niechcianej materii.

Miejsca, w których szczególnie często przebywa kot lub osoba uczulona na koty, należy dodatkowo oczyścić za pomocą rolek do ubrań z lepką taśmą, która dokładnie usuwa kocie włosy, nawet te wbite w tapicerki.

Osoby uczulone na koty powinny rozważyć pozbycie się w ogóle z mieszkania dywanów i kotar, w których może się gromadzić szczególnie dużo kociej sierści.

Z kolei kafelki i wszelkie powierzchnie zmywalne dobrze jest wyczyścić parą wodną, która skutecznie niszczy alergeny.

Po odkurzaniu dobrze jest porządnie wywietrzyć mieszkanie, tak by pozbyć się drobinek kociej sierści i naskórka, które mogły wznieść się w powietrze w czasie porządków. Zamontowanie w pomieszczeniu filtra powietrza HEPA to kolejne rozwiązanie, które ułatwi życie alergikom.

Alergia na koty: higiena i unikanie kocich wydzielin

Reakcje alergiczne na kota można zmniejszyć także poprzez ścisłe przestrzeganie zasad higieny, tak by maksymalnie ograniczyć kontakt z kocią śliną, łojem i moczem.

Po głaskaniu, czesaniu i karmieniu pupila należy umyć ręce. Jeśli kot poleżał trochę na naszych kolanach czy podołku, lepiej jest zmienić ubranie, a to „zakocone” wytrzepać, przeciągnąć rolką do ubrań lub najlepiej wrzucić do kosza na pranie. Osoby z długimi włosami powinny dokładnie je wyczesywać po każdym dłuższym kontakcie z kotem.

Oczywiście, alergicy nie powinni czyścić kuwety swojego kota - musi robić to ktoś inny. Sama kuweta powinna stać w osobnym, łatwym do umycia pomieszczeniu, np. na pokrytej kafelkami podłodze w kącie korytarza lub w pralni, a najlepiej w WC, o ile alergik ma do własnej dyspozycji jeszcze inną łazienkę. Dobrze byłoby też przyzwyczaić kota do korzystania z krytej kuwety. Takie kuwety nieco przypominają psie budy i mają tę zaletę, że nie unoszą się z nich przykre zapachy ani drobiny żwirku. Kocia kuweta powinna być codziennie czyszczona oraz wypełniana wysokiej jakości żwirkiem, który wchłania i związuje koci mocz, dzięki czemu jego drobinki nie trafiają na podłogę, ściany czy kocie łapy, na których potem byłyby rozniesione po mieszkaniu.

Alergik powinien też zabronić kotu wchodzenia do swojej sypialni. Perspektywa spania na jednym łóżku z mruczącym kotem może wydaje się miła, ale osoby uczulone na białko Fel d1 nie powinny tak ryzykować. Sypialnia powinna być dla alergika strefą całkowicie bezkocią.

Alergia na koty: rasy kotów dla alergików

Wprawdzie żadna rasa psa ani kota nie jest w pełni hipoalergiczna, to jednak zmniejszona ilość sierści, zwłaszcza podszerstka, może sprawić, że kot będzie oddziaływał na alergików mniej. Dlatego osobom uczulonym na koty, które mimo to chciałyby mieć w domu mruczącego futrzaka, poleca się często kilka ras kotów, które albo nie mają podszerstka, a więc mniej linieją, albo w ogóle nie mają włosów.

Najsłynniejszą bezwłosą rasą kota jest sfinks. Rasy bez podszerstka to np. kot bengalski i orientalny krótkowłosy. Ich przeciwieństwem, także nadającym się dla alergików, są rexy odmiany devon i cornish – to koty bez włosa okrywowego, z delikatnym podszerstkiem. Kot syberyjski i balijski mają wprawdzie i włos okrywowy, i podszerstek, ale wydzielają wyjątkowo niewiele białka Fel d1, z kolei krótkowłosy kot rosyjski niebieski gubi bardzo niewiele sierści.

Istnieje też rasa kota stworzona specjalnie dla alergików – to objęty amerykańskim patentem tzw. kot Ashera. Niestety, te ekskluzywne i rzadkie koty są bardzo drogie – ich ceny osiągają nawet ponad 100 tys. dolarów.

Podobne artykuły

Pam Pam

Koty

Kot urodził się z niezwykle rzadką wadą. Przecieramy oczy ze zdumienia, prawdziwy unikat

Czytaj więcej >
kotek

Koty

Myśleli, że uratowali niewidomego kota. Prawda ich zaskoczyła

Czytaj więcej >
Zaniedbany kot

Koty

Schorowany, bezdomny kot zapukał do okna kobiety. Była jego jedynym ratunkiem

Czytaj więcej >
Ulla u weterynarza

Koty

Kotka dowiedziała się, że jest w ciąży. Jej reakcja jest bezcenna (WIDEO)

Czytaj więcej >
kot w oknie

Koty

Przestraszony kot nie wiedział, dlaczego został sam. Z pomocą przyszli policjanci

Czytaj więcej >
drzwi

Koty

Żona nakryła męża na nietypowej czynności z kotem. Wideo jest hitem w sieci

Czytaj więcej >